Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Stoyan.Stoyanov avatar Stoyan.Stoyanov 96 Точки

SoftUni и в други градове

Здравейте,

 

Следя проекта "Софтуерен университет" от самото му начало, и съм възхитен от идеята за него. Начинът на преподаване, лекторите, системата за оценяване и подбор, всичко в него според мен е направено, така че да работи и да бъде полезен катко на студентите, така и на бизнеса. Съзирам обаче един сериозен проблем - присъствено обучение (за първата година) е осигурено само в София - нима икономиката на България не е достатъчно концентрирама именно там. По този начин изолацията на останалите региони на страната става още по-силна. Защо трябва да е така?? 

 

Знам, че съществува и онлайн форма на обучение, но както самият Наков не веднъж е казвал - този тип обучение би имал реална полза само за вече опитни програмисти, които просто се нуждаят от диплома за да удостоверят знанията си чрез официален документ. Така че проблемът остава.

 

Знам, че в началото е трудно да се развие всичко необходимо за функционирането на университета, но .. моля, не забравяйте, че България не е София. Не пиша всичко това с лоши чувства, а се опитвам да обърна внимание за нещо, което вероятно притеснява не само мен.

6
Въпроси за SoftUni
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

Като цяло Наков наистина има намерение да направи филиали и в дргите градове. Но затова трябва някой да преподава. Ако сте гледали клиповете от откриването, там той споменава, че идеята е вече минали съответния курс студенти да преподават в родните си градове. Както казва и @iliev72, пък и сами може да се досетите, за това се иска време. За момента все още нито един студент не е минал нито един курс :).

 

Принципно може да гледате на онлайн обучението както примерно на задочно обучение в нормалните университети. Там пак така студентите задочно обучение не се възползват от редица права, присъщи за останалите студенти. Иначе онлайн обучението наистина си е кажи речи като присъственото, с една съществена разлика. Много хора просто не са организирани и когато е онлайн си казват, оф, днес ме мързи, утре ще я гледам лекцията... и така все нямат време и не могат да минат материала. Докато като трябва да ходиш на лекции, ми ходиш, какво да правиш. Тоест разликата по-скоро е до самоинициатива, не толкова до форма на обучение. И казвате, не е честно, че няма стажове и т.н. Помислете обаче и от другата страна. Честно ли е един човек с опит, който има години практика да се състезава наравно с вас, начинаещите? Това е целта на цялата работа. Човекът с опит няма да се запише присъствено, защото за него това е загуба на време, той ще се запише онлайн, само заради удостоверенията, като по този начин тези хора няма и да взимат всички бройки за стипендианти и стажове, а тези места ще останат за наистина добрите от хората, които наистина учат материала за първи път и доказват, че се справят с това добре, а не да знаят нещата само защото имат години практика зад гърба си. Има и друго нещо, при присъствено обучение ще се следят посещенията на лекциите, което още веднъж ще отсява сериозните хора от несериозни, като това ще е още една предпоставка да се каже - ето този човек почва от нулата, но се вижда, че е сериозен, схваща бързо и напредва добре, решава задачите, има стипендия и изкарва добри резултати.

 

Помислете и от друга гледна точка. Ако искате да учите примерно в ТУ или СУ, ще трябва да се преместите в София, нали? SoftUni, поне доколкото разбрах, ще предлага квартири. Общо взето правят се усилия наистина да прилича на един нормален университет, с всички благини, които имат такъв вид учреждения.

1
iliev72 avatar iliev72 147 Точки

С теб ще се гоним по темите ли wink

А за гледането на темите и сроковете си прав smile

Ако имаш желание ще намериш време и няма да се оплакваш от липса на такова.

И все пак не забравяйте , че да се води лекция си трябва оборудвана зала.А това си е инвестиция.

Дори само от гледна точка цена на един стол-30лв. Проектори , мрежа , компютри и т.н.

Няма как да се получи само със столове и голи маси wink 

1
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

Хаха, е вярно, позастъпваме се чат пат, ама то е в името на общото благо cool.

 

Иначе според мен няма да е толкова лесно да се направят филиали из страната, едно на ръка, че трябва да се подсигури материалната база, друго, че трябва да има и желаещи хора. Равносметката след първия изпит ще е някъде около ~1k хора явили се, и това в София, при около 2 милиона население.  Да, много хора всъщност дойдоха от страната специално за изпита, ама то всъщност това значи, че са още по-зле нещата, демек дори само от София не може да се съберат 1к хора да дойдат на изпит. Как ще се запълват бройките извън София не знам.

 

Това обаче си е проблем на Наков :). Аз лично не съм чак такъв оптимист, че ще се направи лесно, но очевидно има желание и такива са му намеренията. Като гледам е човек, който си гони нещата и му се случват. Пък и все пак с времето популярността на SoftUni най-вероятно ще нарастне, оттам и желаещите за обучение в него.

0
iliev72 avatar iliev72 147 Точки

Много песиместично го даваш wink

В София има доста платени такива академии и центрове които ги няма в страната и предпологам ,че в градове като Варна , Бургас , Русе , Търново , Плевен , Пловдив,Благовеград,Шумен и др. ще има кандидати smile

Както казах и преди - трябва си време и пари за да се случи smile С времето ще преценят къде има смисъл да се правят центрове за обучение.

Малко търпение и всичко ще си дойде на мястото.

За този изпит си мисли , че поне 1/4 са хора от страната , но това може да го кажат само хора от СофтУни smile

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.