Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

KirilSarov avatar KirilSarov 6 Точки

Програмиране на 2 в 1 таблет/лаптоп ?

Здравейте! От скоро започнах курса Programming Basics и имам интерес да се занимавам с програмиране. Имам добър декстоп PC, но искам да цъкам на нещо по-мобилно и след като стария ми лаптоп е вече доста стар (на 6 години и трябва да му се сменя клавиатура, батерия и т.н.) реших да се огледам за нещо ново. Привлякоха ми вниманието тези 2 в 1 таблет-лаптоп устройства. Като искаш да си гледаш YouTube - таблет, като искаш да пишеш имейли, документи и т.н. - док клавиатура и вече имаш лаптоп с тъчскрийн. Стори ми се доста удобно тъй като и моят лаптоп е 15,6 инча и ако реша да го понося малко по-дълго време на в чантата определено се усеща, а тези 2 в 1 таблети са по 10-11 инча и тежът по няма и килограм с клавиатурата. Поддържат си full Windows 8.1/10 както и имат доста портове. Проблема идва само от там дали ще стават за програмиране. В момента се занимавам с техническо чертане и мога да кажа почти на 100%, че с продуктите на Autodesk най-вероятно ако изобщо тръгнат ще е голяма мъка работата, но с IDE за програмиране нямам наблюдения. Visual Studio върви перфектно на десктопа и лаптопа, но това не ме учудва. Таблетите са масово с Intel Atom (Z8350/Z8300 по-старите и с Z3735F) 1/2 ГБ рам, а графичния ускорител с повечето беше Intel HD graphics. Та въпроса ми е някой пробвал ли е Visual Studio на подобна машинка или виждал ли е как работи ? Някъде из нета бях чел, че Visual Studio щяло да тръгне по-бавно, но веднъж стартира ли няма да има проблеми. Може и да не е Visual Studio, може и някой друг по-лек IDE да е стига да работи добре и да ми свърши работа. Интересува ме дали ще ми свърши работа за курсовете в Софтуни (евентуално не само Programming Basics, а и по-нататък) и как ще се държи. Ако някой може да сподели някакъв опит с подобни устройства използвани за програмиране ще съм много благодарен. Извинявам се за леко дългия пост. Лек и успешен ден на всички! :) 

Тагове:
1
Хардуер
Bullsized avatar Bullsized 153 Точки

преди няколко месеца взех това, гледай да има 4ГБ рам, че иначе е тегаво (разбирай - почти всичко бави). като цяло проблем е малко проблем с HDD мястото, но си има слот за карта (VS заема около 12ГБ, имай го напредвид, ако си вземеш някакъв таблет с 32 гб хард, защото и 10тката и тя ще яде място). клавиатурата му е доста удобна, въпреки, че съм с големи пръсти. VS 2015 буутва за около 30 секунди, но го инсталирах половин ден (с всичките фреймуърци и керии) (всичко това ще спадне с 2017та, но не съм се наканил да я сложа още), първия път тръгва да билдва конзолния ап бавно, но после се осъзнава и става за нула време. Удобно е, защото наистина разделяш от клавиатурата и имаш голям екран за 9gag в кене... ъъъ кухнята :) или пък да си гледаш сериали докато пътуваш или да четеш книги на него, но откъм код - по-добре си вземи някой Dell примерно XPS 13 инчов, пак е малък, лек, но е и по-мощен, защото Атом-а определено ги спира тея малките лаптопчета... Като цяло обаче jetbrains-ки иде-та не съм слагал, те могат и по-бързо да вървят. Visual Code обаче си лети, естествено и Notepad++. 

0
KirilSarov avatar KirilSarov 6 Точки

Добра машинка си взел. Поне не те ограничава толкова от страна на РАМ. Точно това ми беше идеята и на мен. По принцип последните месеци гледам за някакъв таблет главно за консумиране на медия (YouTube, филми, сериали и чат-пат някой casual gaming) та ги видях тия Win10 таблетчета и ми стана интересно дали мога да комбинирам и с програмиране. Може би за началото би ми свършило работа, но по-нататък явно просто няма да има как. За VS2017 нямах много надежди да върви добре на тоя Атом, но по-скоро с някой друг по-лек IDE, който да ми върши работа и да върви прилично на Атома. Не ми се дават и много пари то там е проблема и така като гледам май ще постегна стария лаптоп, че и без това си има още животец в него особено след като му взех SSD-то докато още го ползвах постоянно. Апък ако ще взимам ново устройство май ще е по-добре да си отделя повечко пари и да взема нещо, към което не бих имал почти никакви забележки. Просто в момента нямам възможност да дам повече от 500-600 лв. Има сега някъкви намалени в emag дето беше показал колегата по-горе за около 600-700 лв, но по-скоро ще посъбера повече пари. Благодаря все пак за споделения опит. Ако ви изкочи някоя друга идея споделяйте. :D

1
jus7madara avatar jus7madara 1 Точки

Здравей, според мен със сегашния лаптоп ще си ОК.
Въпреки че колегата си е взел с 4 гб рам и 10 инча, според мен 10 инча е твърде малко.
Преди 2 години си взех ASUS Transformer T200 - 2в1 (11,6 инча, 4-ядрен Intel 1,46 - 2,39 GHz, 2 GB RAM, 32 eMMC + 500 GB HDD).
Горе-долу съм доволен, малко съжалявам, че тогава още я нямаше в бг версията с 4 GB RAM.
За сърфиране, музика и филми е просто перфектен, батерията държи и много.
Като ходих в магазина се колебаех между T100(10 инча) и Т200(11,6 инча).
10 инча ми се стори много малко, като го видях на живо. Само ще окьоравееш.
Като цяло и 11,6 инча не е много. Според мен 13 инча ще е перфектно.
Единственото IDE, което не ми вървеше плавно, беше Intellij IDEA. Eclipse, Netbeans, CodeBlocks, Visual Studio 2012/2013/2015, все вървяха добре. Visual Studio 2015 стартираше за 30 секунди. Единствено съм писал WPF приложения на него, които са доста по-тежки от конзолните. За 2 GB RAM, всичко върви прилично. :D 
Видях в ardes.bg, че 4 GB версията на моето таблетче е налична (933 лв). Дори за година и половина, цената не е паднала много. :D Според мен това ти е минимумът сега заради по-големия екран и 4 гб рам, ама си е пак загуба на пари. За 933 лв може да се вземе нов приличен лаптоп, който ще е двойно по-производителен от тези таблетчета.
Бих казал, че освен ако нямаш поне 1200-1300+ лв бюджет, няма смисъл да се занимаваш изобщо.
Само ще си изхарчиш парите. По-добре събирай за нещо по-добро. :)
 

1
25/08/2017 03:44:49
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.