Професионална програма
Loading...
wintersun1993 avatar wintersun1993 114 Точки

NetBeans Tutorial

Във връзка с началото на новият Java курс ,реших да направя тема за NetBeans средата , която някои от вас  може да решат да ползват.

ЛЕКТОРИТЕ ЩЕ ИЗПОЛЗВАТ ECLIPSE ! Ако държите да програмирате на същата среда ,на която ще се програмира на лекциите , тази тема няма да ви е полезна.

Ще можете да ползвате софтуера за курса по Web програмиране.

СНИМКИ :

Снимка 1

Снимка 2

ИНСТАЛИРАНЕ :

-  Инсталирането не е никак трудно ,нито по някакъв начин различно от всеки друг софтуер.ТУК може да влезете за да изтеглите желаният от вас пакет.Всички желани допълнения могат да бъдат инсталирани на по-късен етап.

Можете да инсталирате NetBeans на Windows и да го ползвата целия курс.Не е задължително използването на Linux!

SHORTCUTS :

Ctrl и R                                      - Преименуване
Ctrl и U, след това U             - Променя избрания текст в главни букви
Ctrl и U, след това L              - Променя избрания текст в малки букви
Ctrl-Shift-V                               - Поставя в същия формат.
Ctrl и I                                       - Бърза търсачка (появява се горе в дясно).

Alt и Insert                                - Доста полезен шорткът за автоматично добавяне на готов код (примерно конструктори и т.н.)
Ctrl-Shift-I                                 - Добавя всички imports(Всички библиотеки може да се добавят автоматично)
Alt-Shift-I                                  - Добавя библиотека само за избрания клас.
Alt-Shift-F                                  - Форматиране на избрания код.
Alt-Shift Left/Right/Up/Down   - Премества реда ляво/дясно/горе/долу
Ctrl-Shift-Up/Down                    - Копира и поставя реда отгоре или отдолу 

Ctrl и /                                        - Поставя/Премахва коментар
Ctrl и E                                        - Изтрива избрания ред

F9                                                - Компилиране на пакетът/файлът
F11                                              - Build на главния проект
F6/Shift-F6                                 - Стартиране на главния проект.

Ctrl и F5                                       - Стартира дебъгване на главния проект.
Ctrl-Shift-F5                                - Стартира дебъгване на текущия файл
Shift-F5/F5                                 - Спиране/Продължаване на дебъгването.
F7/F8                                          - Step into/over
Ctrl-F7                                         - Step out
Ctrl-Alt - Up                                 - Отиди при извикания метод.
Ctrl-F8                                         - Toggle breakpoint
Ctrl-Shift-F8                                - New breakpoint

Templates :

Както знаете във Visual Studio , имахме възможността да напишем "cw" , да натиснем два пъти Tab и да ни излезе готов код : Console.WriteLine();.

Тук имаме същата възможност ,с разликата ,че се изисква единт път натискане на Tab.

sout      - System.out.println ("|");

Ex         - Exception
Ob         - Object
Psf        - public static final
Psfb      - public static final boolean
Psfi       - public static final int
Psfs      - public static final String
St         - String
ab        - abstract

bo        - boolean
br         - break;
ca         - catch (
cl          - class
cn         - continue
db         - double
df          - default:
dowhile - do {} while (condition);
eq          - equals
ex          - extends
fa           - false

oup         -out.print("|")
oupl        -out.println("|")

na           - native
newo       - Object name = new Object(args);
pe            - protected
pr             - private
psf           - private static final
psfb         - private static final boolean
psfi          - private static final int
psfs         - private static final String

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Влезте ТУК за допълнителна информация относно шорткъти и темплейти. За жалост е на английски и не намерих за нужно да поставя и преведа всичко (тъй като ще направи доста по-трудно откриването на по-често използваните неща).

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Не съм кой знае колко опитен програмист и NetBeans не ми е познат възможно най-добре.Съжалявам ако изпускам нещо , и моля ако е така да бъде допълнено в коментарите.

Тагове:
20
Java Advanced
KostadinStefanov avatar KostadinStefanov 32 Точки

И аз се спрях на NetBeans, главно защото си мисля че PHP basics ще е на него, а необичам да сменям IDE-та

0
wintersun1993 avatar wintersun1993 114 Точки

Аз лично мисля да пробвам Eclipse при Linux , точно с целта да ги сменя..Колкото повече си пробвал ,толкова по-добре.Ако не ти хареса ,винаги можеш да се върнеш към NetBeans , и в същото време ще имаш малко повече опит с различните среди. :)

1
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5296 Точки

Аз също съм на мнение, че смяната на средите води до по-бързо развитие. Някак си свикваш да се справяш с всичко и после ти е лесно.

5
peterborisov avatar peterborisov 123 Точки

Eclipse  през виртуалката е добра идея .Аз така започнах в началото докато не минах на Intelij към средата на курса.Много по-удобно ми беше за писане и като разгледаш Intelij после ще ти е от полза за следващото ниво по HTML/CSS където Webstorm е същата.Продукти на една и съща компания следователно сходни помежду си.Но си започни през линукса зада се сблъскаш с повече неща==повече опит :)

0