Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

wintersun1993 avatar wintersun1993 114 Точки

NetBeans Tutorial

Във връзка с началото на новият Java курс ,реших да направя тема за NetBeans средата , която някои от вас  може да решат да ползват.

ЛЕКТОРИТЕ ЩЕ ИЗПОЛЗВАТ ECLIPSE ! Ако държите да програмирате на същата среда ,на която ще се програмира на лекциите , тази тема няма да ви е полезна.

Ще можете да ползвате софтуера за курса по Web програмиране.

 

СНИМКИ :

Снимка 1

Снимка 2

ИНСТАЛИРАНЕ :

-  Инсталирането не е никак трудно ,нито по някакъв начин различно от всеки друг софтуер.ТУК може да влезете за да изтеглите желаният от вас пакет.Всички желани допълнения могат да бъдат инсталирани на по-късен етап.

Можете да инсталирате NetBeans на Windows и да го ползвата целия курс.Не е задължително използването на Linux!

 

SHORTCUTS :


Ctrl и R                                      - Преименуване
Ctrl и U, след това U             - Променя избрания текст в главни букви
Ctrl и U, след това L              - Променя избрания текст в малки букви
Ctrl-Shift-V                               - Поставя в същия формат.
Ctrl и I                                       - Бърза търсачка (появява се горе в дясно).

 

Alt и Insert                                - Доста полезен шорткът за автоматично добавяне на готов код (примерно конструктори и т.н.)
Ctrl-Shift-I                                 - Добавя всички imports(Всички библиотеки може да се добавят автоматично)
Alt-Shift-I                                  - Добавя библиотека само за избрания клас.
Alt-Shift-F                                  - Форматиране на избрания код.
Alt-Shift Left/Right/Up/Down   - Премества реда ляво/дясно/горе/долу
Ctrl-Shift-Up/Down                    - Копира и поставя реда отгоре или отдолу 

Ctrl и /                                        - Поставя/Премахва коментар
Ctrl и E                                        - Изтрива избрания ред

F9                                                - Компилиране на пакетът/файлът
F11                                              - Build на главния проект
F6/Shift-F6                                 - Стартиране на главния проект.

Ctrl и F5                                       - Стартира дебъгване на главния проект.
Ctrl-Shift-F5                                - Стартира дебъгване на текущия файл
Shift-F5/F5                                 - Спиране/Продължаване на дебъгването.
F7/F8                                          - Step into/over
Ctrl-F7                                         - Step out
Ctrl-Alt - Up                                 - Отиди при извикания метод.
Ctrl-F8                                         - Toggle breakpoint
Ctrl-Shift-F8                                - New breakpoint

 

Templates :

Както знаете във Visual Studio , имахме възможността да напишем "cw" , да натиснем два пъти Tab и да ни излезе готов код : Console.WriteLine();.

Тук имаме същата възможност ,с разликата ,че се изисква единт път натискане на Tab.


sout      - System.out.println ("|");


Ex         - Exception
Ob         - Object
Psf        - public static final
Psfb      - public static final boolean
Psfi       - public static final int
Psfs      - public static final String
St         - String
ab        - abstract

bo        - boolean
br         - break;
ca         - catch (
cl          - class
cn         - continue
db         - double
df          - default:
dowhile - do {} while (condition);
eq          - equals
ex          - extends
fa           - false

oup         -out.print("|")
oupl        -out.println("|")

na           - native
newo       - Object name = new Object(args);
pe            - protected
pr             - private
psf           - private static final
psfb         - private static final boolean
psfi          - private static final int
psfs         - private static final String

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Влезте ТУК за допълнителна информация относно шорткъти и темплейти. За жалост е на английски и не намерих за нужно да поставя и преведа всичко (тъй като ще направи доста по-трудно откриването на по-често използваните неща).

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Не съм кой знае колко опитен програмист и NetBeans не ми е познат възможно най-добре.Съжалявам ако изпускам нещо , и моля ако е така да бъде допълнено в коментарите.

 

Тагове:
20
Java Advanced
KostadinStefanov avatar KostadinStefanov 32 Точки

И аз се спрях на NetBeans, главно защото си мисля че PHP basics ще е на него, а необичам да сменям IDE-та

0
wintersun1993 avatar wintersun1993 114 Точки

Аз лично мисля да пробвам Eclipse при Linux , точно с целта да ги сменя..Колкото повече си пробвал ,толкова по-добре.Ако не ти хареса ,винаги можеш да се върнеш към NetBeans , и в същото време ще имаш малко повече опит с различните среди. :)

1
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Аз също съм на мнение, че смяната на средите води до по-бързо развитие. Някак си свикваш да се справяш с всичко и после ти е лесно.

5
peterborisov avatar peterborisov 123 Точки

Eclipse  през виртуалката е добра идея .Аз така започнах в началото докато не минах на Intelij към средата на курса.Много по-удобно ми беше за писане и като разгледаш Intelij после ще ти е от полза за следващото ниво по HTML/CSS където Webstorm е същата.Продукти на една и съща компания следователно сходни помежду си.Но си започни през линукса зада се сблъскаш с повече неща==повече опит :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.