Клъстер: какво трябва да знаеш за клъстерите?
Компютърните клъстери (срещани като clusters и computer clusters) придобиват все по-голямо значение в съвременните бизнеси и технологичните решения, в които се използват. По време на предстоящия курс Linux System Administration Advanced - януари 2025 ще придобиеш практически умения как се изграждат и управляват клъстери. Затова не се колебай да се запишеш, ако развитието в системната администрация ти е приоритет.
Но защо изобщо ти е необходимо подобно умение? Отговорът е прост – все повече компании използват архитектура, базирана на клъстери, за да управляват операциите си.
В следващите редове ще отговорим на това какво е клъстер, какви типове има и за какво се използват. А ако си готов да надградиш уменията си на системен администратор, не забравяй да се запишеш и за самия курс.
Какво е клъстер?
По своята същност, клъстерът е група от 2 или повече свързани компютъра, наричани nodes или участници. Те работят заедно и паралелно, за да осъществят определена задача.
Целта е да се осигури по-голяма изчислителна сила – паралелните задачи се разпределят между различни участници в клъстера, като същевременно могат да използват комбинираната изчислителна мощ и памет на клъстера.
При изграждането на един клъстер, участниците се свързват в мрежа, за да могат да комуникират помежду си. Те може да използват споделено съхранение на данни или всяко устройства да съхранява информация локално.
Обикновено едно от устройствата се смята за водещо и е входна точка към клъстера. През него може да минава разпределението на задачите, както и да се получават обобщени резултати и информация.
В общия случай, клъстерите се разглеждат като единни системи. Потребителите трябва да могат да достъпят един клъстер все едно е единствена машина, а не група от няколко.
Сред приоритетите при създаването и управлението на клъстери е ограничаване на латентността и предотвратяване на получаването на т.нар. bottlenecks или обструкции при комуникацията между различните участници.
А ако искаш да разбереш и какви са типовете компютърни клъстери, продължи към следващата секция!
Типове компютърни клъстери
Три са основните типове компютърни клъстери, с които може да ти се наложи да работиш в практиката си като системен администратор. Ето кои са те:
- High Performance клъстери – един високопроизводителен клъстер се състои от няколко устройства, работещи по осъществяване на една или повече задачи, които изискват много ресурси за изпълнението си.
- High Availability клъстери – или т.нар. клъстери с висока наличност, познати още като Failover. Целта е минимизирането на downtime и при отпадането на даден ресурс, например сървър, друг да поеме работата. Този тип клъстери могат да бъдат асиметрични или симетрични.
- Load Balancing клъстери – или клъстери с балансирано зареждане, които по своята същност са симетрични клъстери, при които е въведена система за балансиране на натоварването. Целта е балансираното разпределение на работата между участниците в един клъстер, така че да се оптимизира производителността.
Един клъстер може да бъде комбинация от различните типове – всичко зависи от целите, за които се създава. Като системен администратор, несъмнено ще имаш полза от изграждането на клъстери по няколко причини, които ще разгледаме в следващите редове.
Ползи от компютърните клъстери
Компютърният клъстер е решение, което дава сигурност и висока наличност на услугите. Търпимостта към появата на грешки и проблеми е по-висока, тъй като участниците в клъстера могат да компенсират за появата на проблеми и дефекти.
А при появата на дефект, обратното присъединяване на възстановен node след това е бързо и лесно. А ето и някои от другите водещи предимства на използването на клъстери:
- Надеждност и устойчивост – компютърните клъстери се създават с оглед на производителността. Те трябва да са надеждни и да осигуряват продължаването на дейността, дори и един от участниците в даден клъстер да даде грешка. Тъй като всеки компютър в клъстера е самостоятелна машина, отпадането на една от тях няма да доведе до загуба на информация или спиране на дадена услуга.
- Скалируемост – компютърният клъстер може многократно да превъзхожда което и да е индивидуално устройство. Няма ограничение на броя участници, които могат да се добавят към клъстера, а присъединяването на нови такива може да се осъществи, когато е необходимо.
- Централизирано управление – можеш да управляваш участниците в един клъстер от едно място, а дейностите да се насочат към няколко от тях едновременно. По тази причина, характеристиките на устройствата в клъстера обикновено са сходни и по отношение на хардуера, и във връзка със софтуера.
В резултат на тези предимства, компютърният клъстер се превръща във все по-значимо решение в различни сектори на технологичната индустрия. Ако си решил да се реализираш като системен администратор, то най-вероятно ще ти се наложи да работиш с клъстери.
За да се подготвиш и на практика за това предизвикателство, запиши се още днес за предстоящия курс за напреднали и започни да развиваш практическите си умения в Linux System Administration Advanced - януари 2025. Очакваме те!