“Бях силно мотивиран и вдъхновен от обученията, които преминах през пътеката на SoftUni, както и от изключителните преподаватели в нея” – интервю със Захари Чейреков
Днешната успешна история е тази на Захари Чейреков, който постига целта си да стане част от софтуерната индустрия с помощта на обучението си в СофтУни. Ако и ти търсиш професионална реализация като софтуерен инженер, направи първата стъпка като кандидатстваш в цялостната програма на СофтУни.
Ето какво сподели Захари за опита си в СофтУни:
Здравей, представи ни се с няколко думи!
Здравейте, казвам се Захари Чейреков. Записах програмата на SoftUni с цел да стана част от софтуерната индустрия и да разбера как се създават приложенията, които използваме днес. От скоро съм част от екипа на C4 Nexus, където работя като Web Developer.
Защо избра SoftUni?
Още от съвсем малък бях запленен от идеята за създаване на приложения, които да обединяват хората заедно, да дават някаква стойност на обществото или да служат за определен тип комуникация. След време си казах, че това е нещо, което със сигурност ще ми хареса, ще ме предизвика да надградя себе си, а и да бъдат част от една страхотна общност. Точно това бяха причините да се насоча към индустрията.
Дълго се чудих дали да избера някой от университетите в България, или да се насоча към една от академиите на пазара. Реших да проуча различните опции, които се предлагат като вариант за израстване и си спомням, че бях попаднал на публикация на SoftUni в една от социалните мрежи. Така започнах да преглеждам и да чета повече информация за програмата, преподавателите и възможностите, които предоставя.
Най-голяма тежест имаше това, че програмата изглеждаше добре структурирана, а и ми хареса, че лекторите са хора от бизнеса и имат реален практически опит. Също така SoftUni предоставя огромна гъвкавост в обучителния процес. Цялата тази идея за създаване на нещо, което може да е от помощ на някого и да се използва като средство за комуникация, беше уникална и ми оставаше само да разбера как се случват нещата зад кадър.
След завършване на програмата успях да стана част от сферата и да разбера как се случва създаването на софтуер. Всичко това се дължи на структурираната програма, която следи тенденциите в бизнеса, лекторите, които са страхотни професионалисти и невероятните колеги.
Кои обучения завърши при нас и какви са впечатленията ти от обучителния процес?
В началото имах известни трудности да се насоча към конкретна технология и да преценя кое ще бъде най-доброто решение в дългосрочен план. След дълго търсене и четене на различни статии, реших да започна с Java технологията, защото имаше най-много кариерни възможности тогава, а и голям кръг от разработчици в световен мащаб.
Започнах с Programming Basics with Java, после през Java Fundamentals, Java Advanced и Java OOP. След това имаше отделен модул, който беше за JS Advanced. Там учехме за DOM манипулации и създаване на различни Single Page Applications (SPA) приложения. Езикът и екосистемата около него ми харесаха наистина много и реших да продължа да се развивам с технологията.
Успях да премина през всички модули от JavaScript пътеката, като накрая можех да създавам и клиентската, така и сървърната част на едно приложение. Най-важното нещо, което научих е, че езикът за програмиране няма толкова голямо значение, а всъщност по-важното са различните концепции в бранша, които са сходни за всяка една от технологиите.
Какво е мнението ти за курсовете и лекторския състав на SoftUni?
Друг плюс на SoftUni е, че курсовете са подходящи за напълно начинаещи хора, както и за хора, които вече имат опит с писането на код. Благодарение на това, че се започва от самите основи на програмирането с Programming Basics, който е и безплатен курс, курсистите могат да се потопят в света на програмирането и да преценят дали това нещо им харесва, и дали искат да продължат със своето развитие в конкретното направление.
Материалите, които SoftUni предоставя, са изпипани добре и спомагат за лесното и постепенно навлизане в сферата. Програмирането е силно практическа професия и е важно да се пише код и да се разбира какво и защо прави даден алгоритъм. Точно затова SoftUni винаги предоставят задачи и ресурси, които покриват напълно лекциите, а всеки от студентите има достъп до Open Judge System (OJS) - автоматизирана софтуерна система с отворен код, в която всеки може да тества своето решение на даден проблем и да разбере как се е справил.
Важно е да има хора, които да помагат с предаването на информацията и различните софтуерни концепции по интересен и иновативен метод. Смело мога да кажа, че преподавателите в SoftUni са едни от най-големите професионалисти в това, което правят и умеят да предоставят информацията по лесен и достъпен начин. В тяхно лице срещнах не само експерти, които умело правят това, което обичат, но и приятели, които винаги бяха готови да отделят още време, когато имахме повече въпроси.
Как изглежда пътят ти, след като започна обучението си при нас?
В началото ми беше трудно да разбера някои от различните концепции и идеи свързани с тяхното функциониране. Използвах стратегията с повече четене на технически статии и подобни ресурси, но се оказа, че сядах да пиша код и нищо не ставаше. Тогава започнах да прилагам веднага наученото от ресурсите, като решавах различни казуси и дори си измислях свои такива и забелязах как започнах да се развивам.
Винаги правих различни проекти с научените неща, като качвах всичко в GitHub - yеб базирана услуга за разполагане на софтуерни проекти. Придобих умения и знания в езици като Java и JavaScript. Получих солидни практически умения по програмиране (логическо мислене и умения за решаване на задачи, структури от данни и алгоритми, обектно-ориентирано и функционално програмиране, качествен програмен код) и специализирах в разработването на модерни уеб приложения чрез съвременните уеб технологии, инструменти и технологични рамки (frameworks).
Натрупах знания и по работа с масиви и обекти, класове, ДОМ, обектна композиция, прототипно програмиране (наследяване), асинхронно програмиране, компонентно тестване, изграждане на SPA (Single-Page Application), MPA (Multi-Page Application) и други базови JS концепции.
Използвах главно HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, Node.js, Express.js, MongoDB, React, Angular, както и работа с Git, GitHub и инструменти за колаборация и разработка в екип.
Какво планираш за бъдещото си развитие?
Бях силно мотивиран и вдъхновен от обученията, които преминах през пътеката на SoftUni, както и от изключителните преподаватели в нея. Видях, че са големи професионалисти и един ден ще се радвам да натрупам толкова знания, за да давам стойност на хората около мен.
Програмирането е професия, която винаги изисква както преодоляване на различни препятствия и пречки, така и постоянно учене и адаптиране към много на брой технологични и софтуерни концепции. Определено ще продължа да се развивам, да надграждам своите знания и умения, за да бъда по-добър в създаването на решения за различните казуси.
Какво ще посъветваш бъдещите курсисти на SoftUni?
Първо искам да поздравя бъдещите курсисти, че са се насочили към SoftUni и IT индустрията. Искам да знаят, че това е една страхотна и предизвикателна професия, която предоставя широки възможности и интересни проекти.
Бих ги посъветвал да учат здраво, постоянно да прилагат наученото, да се развиват всеки ден и да постигат целите си. Нека знаят, че грешките са напълно нормално нещо и те не трябва по никакъв начин да пречат на човек. Трудностите са нещо необходимо и задължително, защото те са непременно част от крайната цел. Бъдете смели!
---
Стани и ти част от софтуерната индустрия и кандидатствай в цялостната програма по софтуерно инженерство на СофтУни!