IT специалист: Какво е важно да знаем за тази професия?

Технологиите продължават да напредват светкавично и не е тайна, че днес IT специалистите са това, от което всяка организация има нужда. IT сферата предлага безброй възможности за развитие и макар длъжностите на специалистите да са разнообразни, едно е сигурно – търсенето за IT таланти ще продължи да бъде високо.
Независимо дали избереш да се занимаваш с програмиране, инфраструктура, анализ, администрация или нещо друго, вероятно има работа в областта на технологиите за теб, която се основава на личните ти умения и интереси. Ако искаш да навлезеш в сферата, но пък не си наясно все още в какво точно искаш да специализираш, кандидатствай за цялостната програма по Софтуерно инженерство на SoftUni. Тя ще ти помогне да натрупаш основни познания, които по-добре да те насочат като какъв IT специалист искаш да се развиваш.
Ето какво обаче е важно да знаеш за професията преди да направиш първите си стъпки:
Работата на IT специалиста не се свежда до разрешаването на технологични проблеми
Много хора смятат, че трябва да работят като IT специалисти, защото „са добри с компютрите“. Но ролята на IT специалистите не е само да разрешават технологични проблеми – те разрешават бизнес проблеми с помощта на технологиите. Затова е важно един специалист да разбира нуждите на бизнеса преди да разработи технологично решение. По този начин освен, че спестява време, усилия и ресурси, успява и да увеличи приноса си към организацията, като идентифицира най-рентабилното решение.
IT специалистът не разполага с всички отговори
Макар често да изглежда сякаш IT специалистите в компанията са живи технологични енциклопедии, с толкова чести и бързи технологични промени не е възможно да знаят отговора на всеки въпрос и да могат да предвидят всяко едно предизвикателство.
Добрият IT специалист е изобретателен и умее да намира начин да разреши възникналия проблем – независимо дали ще потърси решение онлайн, ще прави справки в наръчници и ръководства, или ще се свърже с доставчиците. Най-добрите IT специалисти не са задължително тези, които знаят най-много, а тези, които не се отказват, докато не намерят решение.
Източник: Nextiva
Не е нужно IT специалистът да е математически гений
Схващането, че за да бъдеш добър IT специалист, трябва да си изключително добър математик е може би една от главните причини много хора да се страхуват да поемат по този кариерен път. Същото се отнася и за схващането, че задължително трябва да имаш диплома в сферата на информатиката или компютърните науки. Ако математиката не ти е била най-силният предмет в гимназията или университета, не се отчайвай – тя няма да ти е необходима за повечето работни места в областта на технологиите.
Най-често всъщност са необходими базови аритметични умения, а най-важното за работата като IT специалист може да бъде научено от практиката, различни курсове и работа със собствения ти компютър. Ако имаш желанието да вложиш необходимите усилия да развиеш практическите си умения, знанията ти по алгебра и дипломата ти няма да са от толкова голямо значение.
Работата с хора е ключова
Съществува стереотип, че хората, които работят в IT сектора, са тихи, интровертни и работят сами. Но в действителност IT специалистите постоянно взаимодействат с хора, независимо дали това са колегите от екипа им или различни клиенти. Затова междуличностните умения са може би едно от най-важните качества на един IT специалист в редица технологични длъжности.
Например, ако си Help Desk специалист, голяма част от работата ти ще се изразява в това да помагаш на колегите си с различни техни казуси. А ако си developer, най-вероятно ще работиш в екип с хора, сред които и Creative отдел по разработването на уебсайтове, приложения и други продукти. В ролята на Project Manager пък ще се налага да имаш уменията да менажираш хората и да поддържаш тяхната удовлетвореност.
Да, IT специалистите работят с технологии, но преди всичко работят и с хора. Затова е важно да притежават и меки умения, които да им помогнат да взаимодействат по-ефективно както с екипите си, така и с клиентите си.
Източник: The Balance
Както виждаш, не е невъзможно да бъдеш IT специалист, а самата работа може да бъде много разнообразна в зависимост от твоите лични предпочитания и умения. Стига единствено да имаш желанието да се развиваш и да положиш нужните усилия в тази посока.
Ако вече със сигурност знаеш, че искаш да преследваш кариера на IT специалист, кандидатствай още сега в цялостната програма по Софтуерно инженерство на SoftUni. Очакваме те!