Loading...
TeodorTodorov avatar TeodorTodorov 27 Точки

Удря ме ток през лаптопа

лаптоп lenovo, 3 проводно, свързано със монитор Neo, през металните части си удря бая здраво, не винаги, фазомера си свети, търсих проблема, оказа се,че щипките на заземяването хич ги няма. След това удря малко по-слабо, но пак си удря.

Монитора е със кабел 2ка без заземяване и се оказа, че удря, само ако монитора е свързан с лаптопа. През VGA си удря стабилно, даже мога да си ползвам един светодиод, като нощна лампа м/у VGA и корпуса на лаптопа , нормално ли е да е така ? Има ли някаква опасност нещо да изгърми\изгори\изтърбуши\убие някой и тн... ? и евентуално някакви решения

Тагове:
2
Хардуер
gudov avatar gudov 274 Точки

Ако беше нормално нямаше да има термини, като заземяване и дефектотокова защита. По принцип, ако имаш монитор и лаптоп е добре да са на един токов кръг, който да е заземен задължително. В твоя случай си сложи един разклонител на зазимен контакт и си готов.

По VGA кабел не трябва да върви повече от 5V DC.

1
TeodorTodorov avatar TeodorTodorov 27 Точки

Свързани са към един разклонител

0
gudov avatar gudov 274 Точки

Смени кабела.

Също може да завъртиш щепсела, за да смени фазата и пак може да се оправи.

2
TeodorTodorov avatar TeodorTodorov 27 Точки

Въртях, няма полза, мисля че проблема е от монитора, нормално ли е по корпуса да свети фазомера ?

0
gudov avatar gudov 274 Точки

Не е нормално. Има някаква отечка и като не е заземен си върви по корпуса.

0
hristolilov avatar hristolilov 394 Точки

Имал съм същия проблем, но с настолно PC.Монитора ти има дефект и връща ток по кабела най-вероятно(при мен беше така).

Веднага го изключи от лаптопа! На настолното изгърмяха 2 видеокарти и 1 захранване докато се усетя къде е проблема.Монитора можеш на сервиз да го дадеш да го оправят(съмнявам се да искат), но вероятно пак ще се прецака, ако не си оправиш заземяването на ел. инсталацията.

1
bsdemon avatar bsdemon 348 Точки

Съгласен съм с колегата, пробвай ако можеш с друг монитор дали ще е така пак.

0
koleto_pz avatar koleto_pz 28 Точки

Проблемa е със зануляването в контакта. Заземяване в бг рядко се практикувало едно време.  Дали е 3 проводна няма файда голяма, особено ако е старо стройтелство сградата. Отвори го и провери как са там нещата. Такава утечка не е шега работа !!!

5
iliev72 avatar iliev72 147 Точки

Най - после едно грамотно мнение !

И за монитора задължително си вземи разклонител с дефектнотокова защита !

Качествен разклонител , а не някоя самоделка от битака !

2
gudov avatar gudov 274 Точки

1. В България зануляване и заземяване е едно понятие. Зануляването от контактите ни се заземява в най-близкия траф... 

2. Много ми е чудно, как има разклонител, който да е с дефектотокова защита? Имате ли си на представа, какво е изобщо дефектотоковата защита?

0
TeodorTodorov avatar TeodorTodorov 27 Точки

Прави сте, електротехника каза, че е било не правилно свързано и третият кабел за заземяването, всъщност е бил за някакъв вид автомат, и в момента не е бил свързан никъде.Вече е фаза - нула - нула, на плазмата порта пак присветва  леко фазомера(било нормално за тези видове захранване), но след свързването с лаптопа нищо не удря и не свети. Благодаря на всички за съветите.

1
Ludmil.D avatar Ludmil.D 41 Точки

Късно го виждам този пост но все пак стария стандарт е с 2 проводника +/- със фазомера се намира - , прави се мост в самия контакт към всете стърчащи ммм (не знам как се казват но те са си напоказ) и импровизираното заземяване е готово и винаги се стяга здраво. 
Трябва да се има предвид остатъчния потенциал в изправителя при мен редовно си пукат контактите поради тази причина. (ако има диод на изправителя се забелязва как постепенно огасва точно поради тази причина и въпреки диода пак не винаги се разрежда) 

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.