Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

Nedelina avatar Nedelina 5 Точки

Online форма на обучение - струва ли си ?

Приета съм за Tech модула, който почва януари, но за жалост не мога да присъствам на лекциите - времето и продължителността им е безумна и неподходяща за хора, които работят. Искам да попитам хора, които са били онлайн - струваше ли си ? Успяхте ли да разберете и научите нещо ? Справяхте ли се със задачите сами (това ме притеснява най-много) ?

Тагове:
0
Въпроси за SoftUni
Pilgrimage avatar Pilgrimage 515 Точки

Струва си да учиш!
И онлайн ученето е просто резервният вариант, когато не можеш присъствено!
Доста е трудно, в смисъл времеотнемащо.
Аз не успях да реша всички задачи от домашните... и това се отрази и на оценката ми от изпита.
Но реално погледнато това (в повечето случаи) е реалната работна среда в този бранш.
Ако копнееш да научаваш нови неща - запиши се!... Каквото и стане... а ти не знаеш какво ще стане! :-)
Ако оценката е единственият ти критерий за успех - помисли си пак дали искаш да се занимаваш с програмиране!

0
Nedelina avatar Nedelina 5 Точки

Не, не се притеснявам за оцека, а се притеснявам, че няма да разбирам и няма кой да ми обясни.... Освен това, ако пропусна сегашния тек модул, мога ли по-късно да запиша друг ?

0
e.petrova avatar e.petrova 94 Точки

Да можеш по-късно да запишеш Tech модула. По програма освен Януари месец, трябва да има и през Май. Но хубавото сега е че почвайки Tech модула Януари, то веднага след това ще можеш да започнеш следващият модул по избрана от теб технология.

0
Nedelina avatar Nedelina 5 Точки

Честно казано, май клоня към отказване.... Или ще се опитам с клипчетата от старите курсове... Ако разбирам и има смисъл - може би ще запиша...

0
babaginka avatar babaginka 1 Точки

Всичко опира до това колко време ще отделиш. В интернет има много информация, от която може да се възползваш и да си решаваш задачите. 

Личното ми мнение е, че курсът е направен за присъствена форма, като идеята на online обучението е да си платиш кредитите, а за обучението да се оправяш сам (нещо като hard mode на присъствената форма ;-) ).

1
22/11/2016 22:46:38
dreemsuncho avatar dreemsuncho 9 Точки

Според мен се запиши онлайн и си учи от вкъщи пък след това на следващия курс можеш да прецениш дали да запишеш редовно.
Аз лично бях онлайн на основите и си ги взех, също така и до 2-рия вътрешен изпит стигнах като реших всички задачи от лекции и упражнения, но съм гледал подбрани стари видеа по лекциите по-конкретно ако има Наков на някоя от темите го пускам него и от време на време телерик понежа и там се справят доста добре с преподаването, изчерпателни са.
Това става въпрос за времето докато се водеше редовният 2-месечен курс, може би по-бързо напреднах понеже не съм чакал и лекциите всяка седмица както е по-план и си подбирах по качествени видеа та още преди да отида на изпит бях стигнал до вътрешния такъв, така че моят съвет е по добре не чакаи а действай и в движение преценявай дали да се метнеш редовно. Успех!

0
Nedelina avatar Nedelina 5 Точки

За жалост при мен присъствената форма дори не е под въпрос - работя като Technical support на няколко езика и лекцийки по средата на деня са невъзможни за мен... дори тези от 19 часа са много рано.. 

Точно гледах клипче в което Наков препоръчваше на хората да учат присъствено...тук идва и момента в който, онлайнърите трябва да отделят доста повече време за да се справят... което аз така или иначе нямам...

0
byclops avatar byclops 126 Точки

За работещите единствения вариант е да учат онлайн. И аз се чудех дали ще се справя, и реших да пробвам.Оказа се че е напълно възможно, времето едва стига за домашните, но успявам без проблем да усвоя материала и да се представя добре на изпитите. Със сигурност присъственото обучение би ми отнело много повече време, дори и да имаше някакъв вариант да го съчетая с работата.

Според мен, ако се колебаеш нищо не ти пречи да пробваш.

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Струва ми се, че искаш някой друг да вземе решение вместо теб :)

За масата хора присъственото обучение се отразява по-добре. Повече push-фактори, които да те карат да решаваш, мотивираща среда около теб и евентуално - хора, които да ти помагат в точния момент, в който запънеш.

Има редки случаи, които познавам, за които това просто не работи. За тях да стоят на лекция е загуба на време - могат да правят всичко друго, но не и да се съсредоточат - от това да цъкат фб и да играят игри, до това да плетат на две куки шал... Когато решават задачи не трябва някой да ги прекъсва и предпочитат да отделят 5 дена на задача, от колкото някой да седне с тях и да я обясни за 2 часа - обяснението няма да е далновидно и няма да им остане за дълго.

Освен този фактор, по-важният е - ти какво искаш да правиш? Дали ти е интересно програмирането? Дали имаш за цел да го работиш?

Казваш, че работиш по десетки часове като техническа поддръжка, следователно нямаш време да учиш при нас, респективно би се отказала от идеята "ако не стане за кратко време", което ще доведе до това да продължиш да бъдеш техническа поддръжка. Това ли искаш да бъдеш?

Ако работата като техническа поддръжка ти харесва, не чети посланието на долу.

 

Ако четеш този ред, шансовете са, че искаш да смениш сферата в която работиш.

Вариант 1 е да не се отказваш и да приемеш факта, че ако работата ти като техническа поддръжка ти е по-голям приоритет от СофтУни, то нещата ще се случват много бавно и резултати ще виждаш през месеци, а светлината в тунела ще е много далеч. Но ако го правиш достатъчно дълго и упорито в един момент ще можеш да смениш сегашната си работа с програмистка такава.

Вариант 2 е да напуснеш работа и да се отдадеш на СофтУни и за много по-кратко време да имаш възможността да започнеш като програмист (около година). Тук ще трябва да прецениш няколко фактора свързани с финансите - как да живееш 1 година без да работиш? Дали има кой да те издържа; дали имаш спестявания; дали вярваш достатъчно в себе си, че да вземеш заем, който да върнеш с бъдещата си програмистка заплата; дали искаш да си стажант в СофтУни и съответно да получаваш някакви доходи от асистиране, квесториране и други дейности в университета.

При всички положения говорим за лични цели, мотивация и дисциплина.

Ако имаш цел, то ще се мотивираш и дисциплинираш за да работиш за целта си. Във всички останали случаи ще си търсиш оправдания, за да не се случи промяна.

Изборът е твой!

 

Иван

 

9
Iliev88 avatar Iliev88 39 Точки

В момента и на мен това ми е голямото чудене. Май доста хора са така.

Аз все пак мисля да се запиша онлайн и напролет да видим какво съм свършил. :)

1
Martotko avatar Martotko 88 Точки

Tech модула е добър начин да разбереш дали си заслужава да продължиш, все пак е и ориентировъчен модул. Също така имай в предвид, че следващите модули са още по натоварени.

0
varbanov88 avatar varbanov88 38 Точки

Аз съм на същия етап. За Progamming Basics мисля, че нямаше голяма разлика между присъствената и онлайн формата тъй като много често присъстващите в залата задаваха въпроси, които и аз бих задал и лекторът обясняваше допълнително нещата, които бяха неясни. Само за информация, на изпита изкарах пълен резултат - 600/600. Във форума също намерих подходящи отговори на въпросите си.

Аз лично мисля, че си заслужава да се продължи да се учи. Всички ние, които ще се запишем на януарския Tech Module можем от сега да започнем да гледаме видеа и да правим упражнения от Programming Fundamentals - септември 2016 ( https://softuni.bg/trainings/1428/programming-fundamentals-september-2016 ). 

По-добре да продължим и ако не се справим да знаем, че сме опитали!

Сигурен съм, че след време ще има повече хора, които да съжаляват, че са се отказали, в сравнение с тези, които съжаляват, че са опитали и не са се справили.

 

0
Nedelina avatar Nedelina 5 Точки

Благодаря много на всички!

За жалост се издържам сама от доста време и вариант да напусна, за да уча в софт уни няма за мен.... Най-малкото, че дори няма да мога да си плащам модулите. 

Спестяванията за жалост няма как ме изкарат година....

 

Мога ли да се запиша накрая само за изпита, или трябва първо да съм била студент в онлайн/присъствена форма за да го направя ?

0
23/11/2016 22:01:38
Nedelina avatar Nedelina 5 Точки

Харесва ми идята за следвай целите си на всякаква цена, просто в днешно време, а и в София, разходите са много..... Не знам дали изобщо някой би направил такава стъпка...

Може би ако работех за 700-800 лв нямаше да му пука толкова, но... такова е положението :) 

0
Maria_ls avatar Maria_ls 383 Точки

Здравей, аз съм онлайн, също като теб не ми е вариант да си напусна работата и да се преместя в София заради Софтуни - но се справих досега, и се справям и в момента, и смятам, че даже успях да науча нещо и без да съм присъствала физически на лекции и упражнения.

Въпросът е колко от свободното си време би вложила в учене на нещо ново и колко си мотивирана да го научиш. На мен общо взето цялото свободно време ми отива в учене и писане на домашни. Сама си решавах задачите в първата част от модула, дори видеата не съм гледала чак толкова, поради липсата на време. Когато имах въпрос - търсех в гугъл, ако не - питах във форума, винаги се намираше някой да отговори. Сега във втората - макар и трудно, пак успявам да си пиша домашните и междувременно да работя и по проекта.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.