Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

denkicha avatar denkicha 1 Точки

Нов проект - Българска Linux дистрибуция за програмиране/домашно ползване.

Здравейте, колеги! Аз съм почти 15 годишен, не мога да кажа програмист, но ентусиаст по всичко свързано с технологиите.

Занимавал съм се с няколко малки проекта, но планирам по-голям и мащабен от всички до сега. Имам голяма антипатия към Windows и все повече започвам да се занимавам с Linux като в момента съм се решил да направя CentOS базирана БЪЛГАРСКА дистрибуция насочена към нормалените потребители и разбира се за нас, които имаме интерес в програмирането. Имам опит с това като преди съм правил, но насочена към мен самия с работите, които аз бих искал да има в една дистрибуция, но сега съм решил да бъде нещо мащабно. Ще се старая да е максимално лека с добавени всички неща, от които потребители биха имали нужда, за да може да бъде използвана пълноценно след самото инсталиране и нещата за донастройване да бъдат сведени до минимума. Ще бъде напълно безплатна с направен впоследствие сайт.

Главното нещо заради, което се обърщам към Вас е да ви попитам дали бихте имали интерес към нещо такова? Отворен съм от към идеи какво бихте искали да има тя, какво да съдържа. Всяка помощ е добре дошла :) , който иска да обменим опит и да участва в този проект може да изяви желание тук във форума и да се свържем. 

Благодаря за вниманието, приятно кодиране на всички колеги :) !

Тагове:
10
Общи приказки
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки

Здравей,

това е много добра идея. Склонен ли си на обсъждане относно базовата дистрибуция?

Що се отнася до сайта, може да разчиташ на помощ (нали нщма да е .NET & IIS laugh).

Поздрави!

0
denkicha avatar denkicha 1 Точки

Здравей,

Базовата дистрибуция не съм я решил още просто CentOS беше най-лесната за, която се сетих.

Приемам всякакви предложения за дистрибуция. Като персонално ти благодаря за това, че искаш да помогнеш, ще го имам в предвид като се стигне до направата на сайта. 

Поздрави. :)

0
02/04/2018 20:50:15
aggeorgiev avatar aggeorgiev 326 Точки

Здравей,

когато си готов ще го обсъдим.

Поздрави !

0
CremaDory avatar CremaDory 39 Точки

Здравей .Видях че си се спрял на CentOS дистрибуция .Вече има такъв съществуващ проект  - СтотинкаОС ,така че ми се вижда малко безсмислено да се форква втора българска РедХет базирана дистрибуция.Преди имаще проект УСУ - учи свободен с убунту ,но гледам че сякаш напълно изоставен - последната версия УСУ 9 стъпва на спряното от поддръжа Убунту 12.04.По-скоро дали не е по-добре да се направи някой бг форк на дистрибуция ,която си няма такъв  - Дебиан ,Арч ,Слакуеър ,Джентуу ,Фрий БиЕсДи (не е Линукс) или да се възроди някакси УСУ-то.

0
denkicha avatar denkicha 1 Точки

Здравей!

Дал съм си последни два дни за преценката върху коя дистрибуция, ще се случва всичко.

Много си мислих за Manjaro заради огромния support на драйвери.

Arch според мен не е най-доброто решение за домашен потребител освен, ако инсталатора не бъде преработен.

Дебиана също не ми се струва като вариант понеже трябва да се преработят всички версии за архитектурите на процесорите + проблемите, които има с AMD видео картите. (системата се стартира след променяне на код-а на GRUB при някои видео карти на AMD). Gentoo/Slackware същата причина като при Arch. УСУ-то, за да мога да го преработя и "възродя" трябва да се свържа с екипа. 

Не съм ги изключил като варианти, но се опасявам, че обикновеният потребител няма да се 'справи' с тях. 

Поздрави :)

0
todor0912 avatar todor0912 35 Точки

Аз бих ти предложил да пробраш и да работиш със Kali Linux , ядрото е Debian и има голям набор от driveri и tools и е доста добре визуализиран и не изглежда толкова дървен , според мен това е един от най-добрите Линукс ОС , ако ти хареса идеята можеш да дадеш палец на отговора , бих се радвал да помогна с каквото мога и с обмен на информация ! :) Успех 

0
denkicha avatar denkicha 1 Точки

Здравей!

'Палци" не мога да давам понеже нямам необходимите 15 точки :D . Идеята не е лоша като цяло на всичко съм съгласен стига да има нужния интерес, ако имаш някаква идея или нещо, което би искал да има в една дистрибуция можеш да избереш някакъв начин да се свържем.

Поздрави.

0
todor0912 avatar todor0912 35 Точки

Съгласен съм , аз ползвам Kali Linux  от доста време вече и съм доволен има доста Hacking tools които са полезни , но ще ти отнеме доста време да изградиш чисто нова дистрибуция на Linux не знам колко си навътре с програмирането и линукс обвивките , ядро и т.н .

0
denkicha avatar denkicha 1 Точки

Имам достатъчно познания/опит, за да успея с това, което искам да направя. Единственото, което ми трябва е време и идеи.

Kali попринцип си е система за Ethical Hacking. Ще ми отнеме наистина много, ако запозна дистрибуцията от нулата без да има някаква база от друга такава.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.