Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

nikshi avatar nikshi 45 Точки

live Linux от флашка

Здравейте,

на предишната лекция по линукс се спомена, че има live linux версии, които се подкарват от флашка и след като се направят промени по системата си остават и на следващто бутване. При live CD-тата, които съм виждал правиш, каквото правиш и след рестарта всичко изчезва. 

Някой би ли споделил някоя подобна версия за бутване от флашка и запазваща промените :)

Тагове:
0
Общи приказки
bsdemon avatar bsdemon 348 Точки

Погледни ТУК
Относно Live CD, е малко по различно, защото един вид live дистрибуцията си прави допълнителни партишъни в паметта на компютъра, защото няма как да пише върху CD-то, то е само read-only и си пише в тях.

0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Не е нужно да е на CD, по-добре е на flash-ка. Тогава няма нужда да записва нищо на HDD-to. А и ако има usb3 то ще е значително по-бързо от CD. Отделно повечето инсталации на Linux си имат и Try... което реално е Live CD.

1
06/10/2014 21:16:17
tdsamardzhiev avatar tdsamardzhiev 77 Точки

Knoppix като го стартираш и те пита искаш ли да използва празното място на флашката като диск.

Ubuntu също става, но е по-зле измислено - ако искаш casper-rw (HDD-файлът) да е по-голям от 4GB, трябва да си го правиш на ръка.

0
TeodorTodorov avatar TeodorTodorov 27 Точки

Само така, информативно да вмъкна, незнам как стоят нещата с linux, но ако пишеш върху флашка, доста често рано или късно ще си заминат секторите, може би трябва нещо, което да оптимизира работата, така че записването да е по- рядко, защото секторите особенно на ментетата си имат ограничен живот, освен това, доста често след първите да кажем 5 % от флашката скоростта и пада понякога до 2, 3 mb/s запис, много зависи каква е.

 

 For MLC, typical maximum PE-cycle-per-blocknumbers range from 1500 to 10,000. For E-MLC, numbers range up to approximately 30,000 PE cycles per block. For SLC, devices can execute up to roughly 100,000 PE cycles per block.

1
09/10/2014 16:15:20
vasil.jivkov avatar vasil.jivkov 39 Точки

аз имам live Kubuntu на 8gb flash-ка и даже си бях купил още една да си сложа и Kali на нея, но след като видях колко бавно записва и чете от време на време от флашката, се отказах да я ползвам. Ако някой има идеи за някаква оптимизация моля да сподели преди началото на Linux fast track-a, защото мисля да си слагам dual boot този път.

0
nikshi avatar nikshi 45 Точки

И на мен ми трябва за Fast-track курса. Колебая се и аз за dual boot, но като четох из форума, че може да си затрия другите дялове направо изтъпвам.... 

0
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Dual boot-а изобщо не е толкова страшно нещо, трябва просто малко да се внимава. В интернет има много подробни туториали за инсталация при всякакви варианти на операционни системи, все някога трябва да се пробваш.

Бързодействието на операционната система, когато е инсталирана на хард диска е несравнимо с това от live cd.

smile

0
ivailoindjov avatar ivailoindjov 20 Точки

Колеги, от опита ми с Ubuntu когато започнете инсталацията ви дава опция "install alongside windows" която без да трие нищо ще ви свърши работа. Аз винаги съм си отделял част от харда предварително - около 30 GB да речем - и го оставям unallocated space, което в последствие се запълва от линукса. Колегата Ангелов е много прав - има голямо количество tutorial-и и обяснения, които са много лесни за издирване и достатъчно компетентно направени, за да нямате притеснения! Поровете се съвсем малко, това е част от приключението, но за нетърпеливите - лично аз се обръщам към тази статия, където се покриват всички необходими бази за безопасно инсталиране. Успех!

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.