Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

DazzyX avatar DazzyX 2 Точки

Въпроси, свързани със СофтУни като обучителен център.

Здравейте!

Знам, че може да звучи несериозно или смешно, но понеже чета разни работи за СофтУни от няколко дена и много се интересувам от това да се запиша, се интересувам от няколко неща. Първо, как по-точно протича процеса? До колкото разбирам, започваш с Basics, след това ако вземеш изпита можеш да преминеш нататък, като естествено всичко това се заплаща. Относно това - какъв е процента от хората (които се занимават сериозно с това и наистина са мотивирани), които всъщност минават по-нататък? Може ли да започна без никакъв опит и след 2 месеца да съм готов за изпита, имайки предвид, че уча и следвам всичко? Второ, не можах да намеря пълен курс, който не е само Web Development. Възможно е аз да не разбирам достатъчно, тъй като единствените неща, които знам за coding-a са от youtube и то не coding tutorial-и, а различни видеа. Въпроса ми тук е, дали има пълен курс (тези около 2 години), който след това не води до работа, свързана с Web Development, а по-скоро нещо със Software (извинявам се ако аз просто не разбирам достатъчно и едното е свързано с другото и vice-versa). Третият ми въпрос, който е възможно да не е напълно удачен, но е наистина един от най-важните за мен въпроси, е, каква е средната (или очакваната, по-скоро) заплата за човек, който завършва курса и след това СофтУни му намира работа. Четвъртият и последен въпрос е, дали намирането на работа след това е гаранция или по-скоро шанс?

Последно, искам да добавя, че всички тези неща са важни за мен, понеже мисля да се отнасям към СофтУни, както бих се отнасял към университет. Това правилен начин на мислене ли е, или по-скоро СофтУни е нещо, като програма, към която може да се включиш, заедно с университета? Плановете ми преди това бяха да кандидатствам другаде, но СофтУни изглежда като много по-надеждна програма и бих се радвал, ако някой (или няколко човека) отговори на въпросите ми.

Поздрави!

Тагове:
2
Общи приказки 20/12/2019 01:48:21
k.sevov avatar k.sevov 1077 Точки
Best Answer

Здравей :) Програмата започва с Basics и след това влизаш в основната програма с по-сериозните курсове. Няма нужда да се притесняваш дали ще имаш възможността да преминеш по-нататък - нивото на трудност е такова, че мога да ти гарантирам, че няма да имаш никакви проблеми и по-скоро ще ти остава време да четеш други материали. В основната програма вече става по-интересно и сериозно.

Самата програма е за Web Development, тъй като това е най-търсеното на пазара в момента. Разработването на уеб приложения е просто една област от разработката на софтуер, а именно на софтуер, който работи с уеб браузъри. По същия начин Mobile Development е свързан с приложения на мобилни телефони, а Desktop е за програми на компютъра. Основите и принципите на софтуерното инженерство са валидни за всяка една от тези сфери, а разликите между тях са по-скоро на ниво технологии. В този смисъл с която и от тях да се захванеш ще се развиваш като софтуерен инженер, а Web си е чудесен вариант като за начало.

Намирането на работа няма как да бъде гарантирано, тъй като зависи до голяма степен от това какви знания и умения натрупаш по време на обучението. Софтуни предоставя възможности за интервюта в партньорски компании, а също така имаш възможност да си намериш стаж или направо джуниърска позиция индивидуално. Не е необходимо да завършиш цялата програма за това, напълно постижимо е да се намери нещо след година от основната програма примерно. Всичко зависи от това колко добре се справяш, ако се отнасяш сериозно и ти се получават нещата, работата и парите няма да са проблем :)

Подкрепям идеята да гледаш на Софтуни като университет и да си фокусираш вниманието върху обучението тук вместо да ги комбинираш. Разбира се, само Софтуни не е достатъчно, има си необходимост и от други източници на знание. Софтуни дава структура на обучението и е чудесна възможност да практикуваш писане на код, но концепциите се покриват на доста повърхностно ниво и си остава за теб да се погрижиш за това да ги разбереш и научиш в дълбочина. Това не е проблем само по себе си, но все пак изисква ти да си отговорен за учебния процес и сам да търсиш допълнителни знания и развитие, вместо да очакваш всичко да стане по естествен път само като си пишеш домашните и вземаш изпитите. 

Оставил съм контакти в профила си тук, можеш да ми пишеш ако имаш други въпроси или искаш повече подробности за нещо (примерно за цифрите). Не е лесно да се вземе такова решение и си спомням за колко неща се чудех когато бях на твоето място, така че бих се радвал ако мога да съм полезен :) 

1
DazzyX avatar DazzyX 2 Точки

Много благодаря за отговора! Бих искал да се свържа с теб и да попитам още няколко неща, когато е удобно. Не можах да намеря начин аз да се свържа с теб, отворих профила ти и не можах да цъкна на нито една от иконките. Ако имаш време ще оставя няколко начина за връзка.
Discord: DazzyX#4952
E-mail: dany_dim@abv.bg

 

0
krum_43 avatar krum_43 750 Точки

При условие,че не си се занимавал с програмиране може би и първият модул ще ти се види труден,но ако положиш достатъчно усилия можеш да се справиш.Според собствената си клаация Софт-уни е най-доброто место за обучение на програмисти.Ако успееш да покриеш достатъчно модули ще можеш и сам да си намериш работа.Добре ще да  е да имаш добри познания по английски език и отлично логическо мислене.Останалото е въпрос на време.

                                                                                              :):):)

 

0
20/12/2019 10:00:03
gtsonkov avatar gtsonkov 59 Точки

Първия модул е напълно безплатен. Единствено се заплаща финалния изпит. Нищо не ти пречи да пробваш. До 3-тия модул включително (Advanced) се учат основните неща в програмирането, които се използват както в Web Development, така и във всички аспекти на програмирането (Dektop, Machine Learning, Mobile app...). След това са базите данни, които също са фундаментални т.е използват се навсякаде в програмирането. Чак на края последните 2 модула са свързани с Web. Никой не те задължава да ги учиш, можеш да си изкараш курсовете до Бази данни, да си вземеш сертификатите от всеки курс (ако си добър и имаш успех на 5.00) и да се развиваш в друга посока в друг учебен център. Аз ти казвам от опит, че курсовете са много полезни, лекторите са страхотни и преподават материала на много достъпен език. Никой не очаква от тебе, че като се запишеш за Programing Basics трябва вече да разбираш от програмиране, напротив, курса е абсолютно базов и е подходящ за хора, които дори не са чували за програмиране, камоли да се очаква да разбират нещо от WEB. Както казах, WEB няма да ти трябва до 3-4 Модул т.е първата 1-1,5 год. Запишисе и пробвай трябва ти само малко английски, желание и разбира се логическо мислене. Ако е за теб ще го усетиш още след края на Basic. Ако ли не нищо не губиш.

1
TeodorStefanovPld avatar TeodorStefanovPld 1274 Точки

Това дали е софтуни или друг университет няма никакво значение. 

Проблема на софтуни в момента е че програмата е много лесна изключително лесно стана, и уеб удря като мокър парцал повечето хора. Но реално без английски и самостоятелно  блъскане нищо няма да стане.

Не се лъжете че сертификати и тн ще ви помогнат дори напротив. Тея дни се налага да правим интервюта това е последното нещо което гледаме. Агенциите ни заливат с хора от телерик и софтуни рядко има и други но с тях има други проблеми че не знаят модерните технологии писал нашия цял живот на jquery  и иска 5 бона и като почна да го разпитвам за node.js за реакт и тн нашия технологичен стак и става тъжно.

Каквото и да запишеш трябва да се блъска допълнително, да има отделни курсове който са доста добри но пак зависи от кой ги води. И софтуни остава по-добрата алтернатива все още ако нямаш възможност и поне малко предварителни познания да изблъскаш 6те месеца в телерик.

Но като дойдете на интервютата сертификатите и това че си написал 3 класа примерно няма да помогнат.

0
netherblood avatar netherblood 95 Точки

Аз минах през части от Софтуни преди 2 години и половина.

3. Искрено се надявам над 1к - зависи какво място намериш. Аз, преди 2.5+г, започнах на 1800. Имах други оферти за 1200-1400. Има и места които щяха да ми платят повече от 1.8к, но не бях достатъчно добър
4. Ако си сериозен, няма да се надяваш на институция да ти намери работа :) Най-добрите възмжоности са тези, които ти можеш да си намериш. Целта ти трябва да е да станеш достатъчно добър, че да се чувстваш уверен в намирането на работа сам

5. Като човек с опит, искам да ти кажа че единствения начин, по който ще успееш е като се отнасяш със СофтУни като университет. Стига да си достатъчно отдаден (разбирай, по ~8 часа на работен ден), ще можеш да си започнеш кариерата за 1-2 години солидно обучение - двойно по-бързо от другите ти колеги записали висше.
Аз никога не минах през висше и не смятам че губя нещо от това. Спрямо цялата индустрия, нисшите в които ти трябват знания от университета са много малко. Аз излязох от собствения си период от самообучение (софтуни + други неща) много по-кадърен от огроомен процент от завършилите висше. Трябва просто да се потопиш в индустрията.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.