Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

СофтУни 2.0: промени в учебния план

Колеги,

Имаме удоволствието да анонсираме вътрешно за студентите в СофтУни планираните отдавна промени в структурата на учебния план на Софтуерния университет:

https://softuni.bg/news/SoftUni-New-Conception

Накратко въвеждаме следните подобрения в образователната концепция на СофтУни:

  • Запазваме концепцията за подготвителните курсове (старото ниво #0). Ще правим нов курс за начинаещи почти всеки всеки месец.
  • Запазваме концепцията за 3 основни семестъра, но ги удължаваме на по 6 месеца и ги обособяваме тематично:
    • Модул Fundamentals: Advanced C#, OOP in C#, Teamwork and Personal Skills, Java Basics, High-Quality Code
    • Модул Front-End: HTML/CSS, JavaScript Basics, Advanced JavaScript, JavaScript Applications, JavaScript Frameworks (AngularJS)
    • Модул Back-End: Databases, Database Apps, Web Services & Cloud, PHP Web Development, MVC Frameworks and ASP.NET
  • Ще имаме нов прием 4 пъти годишно: за модул Fundamentals (старото ниво #1)
  • Ще правим веднъж годишно Front-End и Back-End (по 6 месеца), като
    • студентите или карат първо Front-End, после Back-End
    • или наобратно: първо Back-End и след него Front-End
  • Запазваме концепцията за изборните курсове: ще правим по 5-10 изборни курсове на година
  • Въвеждаме кредитна система като критерий за дипломиране
  • Въпреки удължаването на курсовете, няма да променяме цените за идния семестър (модул Fundamentals - май 2015 и модул Back-End - юни 2015)
  • За студентите от сегашното ниво #1 ще наместим програмата, така че да не изпуснат нито един от първоначално предвидените курсове (ООП, КПК и т.н.)
  • За студентите от сегашното ниво #2 няма промяна - ще учат планирания модул Back-End
  • Всички нови студенти ще учат по новия учебен план

Това е предварителна информация за вътрешна употреба. Очаквайте официално старта на новия уеб сайт "СофтУни 2.0" след няколко седмици. На него ще публикуваме цялостна подробна и ясна информация за учебния процес: нива, модули, професии, сертификати, курсове, кредити, ...

За момента може да задавате въпроси в тази тема.

60
Yulia avatar Yulia 1346 Точки

Уау. Звучи наистина добре!

И още по-гъвкаво би било ако за Back-End модула има възможност да се задълбочи повече върху Java или дори да се избира между Java и .NET (но Java-та предполагам, ще е по-скоро за модул "мобилни приложения").

Чакам с нетърпение повече информация за кредитната система :) Много ми е любопитно дали има вариант да "завърша" в СофтУни без изучаването на някои технологии, които наистина не харесвам и нямам намерение да работя с тях. (например  ASP.NET или PHP)

10
09/04/2015 20:46:25
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Да, ще може да замениш някои предмети от основната програма с изборни курсове и да събереш кредити за завършване на СофтУни.

6
MladenMladenov avatar MladenMladenov 80 Точки

Здравейте,

 

Аз се надявам за възможности при работещите на редовно работно време. 

Курсовете да са извън работно време, т.е. през седмицата след 19ч. и/или през уикендите.

 

С уважение,

Младен

1
10/04/2015 10:50:36
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

За работещите варинтите а два:

  • Присъствено обучение вечерно време (както са сега повечето занятия)
  • Онлайн обучение
3
n.galabov avatar n.galabov 40 Точки

Моят въпрос е следния - в момента съм ниво 3, но имам доста изпити от ниво 2, на които желая да си повиша оценките. Бях решил да го направя след като окончателно приключа ниво 3. Ще мога ли да се явявам на "стари" курсове в новият им вариант?

3
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Да, може да поправяш стари курсове. Единствено PHP курсът изчезва, защото се съединява с Web Development Fundamentals от модул "Back-End". Всики останали курсове продължаваме да ги имаме, както са в момента.

1
Matrix avatar Matrix 1092 Точки

А каква е процедурата, какво се прави?

0
Reath avatar Reath 188 Точки

Интересно ми е относно тази кредитна система. Кога ще можем да разберем повече за нея? 

2
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Малко коментари за кредитната система. Прилича на традиционните университети:

  • Всеки курс дава между 5 и 10 кредита (включително избираемите, както и подготвителното ниво). Типичен СофтУни курс 1 месец (примерно JS Basics) ще дава 6 кредита.
  • Общо от модулите Basics, Fundamentals, Font-End и Back-End се получават 114 кредита (ако вземеш всичко успешно).
  • За завършване изискаме 130 кредита, т.е. трябва да вземеш и някои изборни дисциплини за да завършиш.
  • Ако не вземеш някой курс от основната програма, може да го замениш с изборен - това дава свобода за специализация.
  • За бакалавърска диплома се изискват 180 кредита при 3-годишна програма (остават още 50 в университет партньор) или 240 при 4-годишна програма (остават още 110 в университета-партньор).

Идеята е о-малките и по-лесните курсове да дават по-малко кредити, а по-трудните - повече. Тенданцията е да уеднаквим нашите кредити с държавните изисквания, за да се смята по-лесно когато се бориш за бакалавърска диплома.

11
Reath avatar Reath 188 Точки

А за хората, които в момента сме 3то ниво как ще се процедира? Ще получим 114 кредита + кредит от подготвителния курс след като завършим 3то ниво понеже сме завършили всички предишни курсове (тези от нас, които са завършили всички предишни курсове разбира се) или при нас остава правилото за завършване на 5 изборни курса след трето ниво за да можем да завършим? 

0
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Ще ви сметнем кредити за изкараните курсове, включително и изборните. Ще ви останат за взимане още 3-4 изборни курса. Реално почти няма промяна.

0
11/04/2015 08:20:59
nikshi avatar nikshi 45 Точки

Много ми допада новото разпределени на дисциплините. А още повече ми допада това, че ще се учат по 6 месеца. Като, че ли до сега ми идваше малко бързо всичко, а и така ще могат да се усвояват повече и по-задълбочени познния.

Даже се чудя дали да не запиша пак 2-ро и после 3-то ниво :)

3
VGeorgiev avatar VGeorgiev 1384 Точки

Забелязваме, че резултатите от курсовете на почти всички презаписващи ниво са около максимума.

Явно има смисъл да се презаписва. Когато се мине отново през материала се научава доста по-добре.

Аз го правя при всяко водене на лекция. През някой неща минавам за 3-4 път и нещата се гледат от друг ъгъл.

12
quickben avatar quickben 966 Точки

Влади, има хора които немогат да си позволят да презаписват нивото, затова по 8 часа на ден пред компа :)

1
13/04/2015 13:34:47
kvmladenov avatar kvmladenov 24 Точки

Да разбирам, че когато си се записал като студент, можеш евентуално да си повториш дадено ниво с цел повишаване на оценките и дори затвърждаване на знанията? Това е доста удобно, естествено сигурно се заплаща допълнителна такста относно нивото?

1
petrovaliev95 avatar petrovaliev95 358 Точки

Не видях да има информация за ниво 4. Какво става с него? Каква ще е цената за записване? Има ли вариянт да се запише онлайн? 

1
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Ниво 4 си остават изборните курсове, но няма да се нарича така и няма да е задължително. Планираме значителни отстъпки за изборните курсове за студенти, които карат основната програма. Още не сме решили колко ще са.

0
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Интересна и очаквана промяна. Въпросът ми е, какво представляват тези кредити, по колко се дават на курс, и за колко курса събираме 120 кредита, за да завършим СофтУни? За първите студенти /сегашното ниво 3/ ще важи ли това с кредитите, защото доскоро беше просто да завършим всички курсове от задължителната програма?

Сега видях, че в поста г-н Наков е написал 130 кредита, а в секцията за сертификати пише "Диплома за софтуерен инжинер - практик - събиране на 120 кредита за курсовете от учебната програма на СофтУни". Последно колко ще са нужни? И браво за промените, подкрепям напълно, сега времето е доста малко, особено за някои по-сложни курсове. Тоест и да не взема някой изпит от ниво 3, мога да го заменя с друг от изборните през втората година?

0
10/04/2015 14:27:37
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Бройката кредити ще я доуточним. Основната промяна е, че може някои курсове от основната програма на практика да ги замените с изборни курсове и да специализирате в област, която ви е интересна. 

7
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Точно това е мега-яко! Поздравления за новите промени!

0
BoYaN avatar BoYaN 336 Точки

Здравейте,

какво ще представлява "Advanced C#" курса, нещо подобно на C# part 2 на Телерик ще е ?

0
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Пканираме разни теми, които леко се поузгубиха в предишния учебен план: основни структури данни, потоци, паралелна работа с Task API, стрингове и regex и други.

5
Masovski avatar Masovski 211 Точки

А завършилите ниво 3, ще могат ли да се явят конкретно на Advanced C# или за да стане това, трябва задължително да запишат съответния модул ?

4
10/04/2015 20:43:10
mbencheva avatar mbencheva 52 Точки

Здравейте,

 

  1. Да отбележа, че наистина ми допада много новата система.
  2. Доколко разбирам PHP(курсът, който карат хората от 1-во ниво), ще отпадне и ще бъде част от Web Development Fundamentals. Ако наистина е така, не е ли по-добре в момента за хората от ниво едно да се пусне ООП(всмисъл на мястото на PHP)? Аз не знам точно какви са плановете на СофтУни, но ако юни почне Back-end и дотогава трябва да се вземе и ООП... как ще стане.

Благодаря за коментарите и предварително се извинявам ако нещо не съм разбрала и въпросът ми не е на място:-)

4
10/04/2015 16:56:52
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Имаме план за преходния период за сегашното ниво 1. Ще ви организираме всички пропуснати курсове.

Вие имате да взимате още два модула: frontend и backend. Мислим ООП да го учите есента, когато другите ще имат HTML като част от frontend модула.

1
11/04/2015 09:29:14
nick.genov avatar nick.genov 104 Точки

Може ли малко повече информация за графикът, по който ще продължат обучението си завършващите ниво 1? Обмислям дали да не запиша направо модул Fundamentals, за да имам повече време да науча качествено материята.

 

 

2
10/04/2015 17:08:23
GogoK avatar GogoK 80 Точки

И не само завършващите ниво 1. Ако има график дори в незавършен вид, ще ни е от полза. Все пак имаме празен прозорец почти месец от нулево до първо ниво и ще е добре да се възползваме. Последните дни e карам по лекциите от "Java Basics' която е първият в текущото ниво 1, а в Модул Fundamentals май ще е към края.. или се бъркам?

1
mbencheva avatar mbencheva 52 Точки

Да си призная и аз това обмислям, ако на човек не му е проблем времето, може би това е по-добрият вариант. Ще се повторят някои неща, за други ще има повече време да се осъзнаят и "влезат" в мозъка( Аз за момента си представям, че ще претупаме ООП-то, може да греша....)

2
nick.genov avatar nick.genov 104 Точки

Един месец след края на PHP курса на ниво 1 почват Front-End и Back-End модулите. По новата програма, започващите тези курсове вече ще са взели Advanced C#, ООП и КПК.  Тези курсове са фундаментални и не трябва да минем през тях с ускорено темпо, само за да сме ги минали и да се изравним с учащите по новата програма.

5
10/04/2015 23:29:47
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.