Loading...
MariqPavlova avatar MariqPavlova 0 Точки

HTML Разработчик?!?

Здравейте,

Аз не съм Ейчар или с подобни умения, но наскоро видях една обява в която търсят "HTML5 Developer".

Учудването ми е, че HTML-ът изобщо не е език за програмиране. Знам само, че сега се подготвя HTML 5.1 но не видях да има условни конструкции като if, if-else, swich и т.н.

Та, моля, който е запознат с това какво е "HTML Разработчик" да сподели и да ми обясни. Желателно е като на мало дете, че нещо изобщо не зацепвам...

0
Общи приказки
Matrix avatar Matrix 1092 Точки

EDIT:

Относно въпроса що е то HTML дивелъпър и какво е изобщо това HTML?

Да преразказвам написаното в интернет е безмислено, затова давам директен линк към Wikipedia, където нещата са обяснени "като за малки деца" :) - https://bg.wikipedia.org/wiki/HTML
Ако нещо не ви е ясно след прочита на статията - можете да попитате вече конкретно и да помагаме тогава вече...

Eто малко разяснения относно позицията HTML дивелъпър - да, тук не става дума за сериозно програмиране с if-else и други  такива "страшни" думички за хората, които не разбират от програмиране... Често пъти обаче под HTML се разбира човек, който може да работи не само и единствено с HTML. Т.е. много се съмнявам, че са много фирмите, които биха наели просто един човек, за да пише само и едиствено HTML. Обикновено той върви ръка за ръка със CSS (повече подробности и обясения "като за малки деца" относно CSS могат да се открият в Google и Wikipedia). Може да се изискват познания и по Photoshop, че дори и Java Script.

-2
04/09/2015 11:53:34
MariqPavlova avatar MariqPavlova 0 Точки

Колега, аз работя като Senior PHP Developer.

Та предполагам, че е излишно да обяснявам, че съм запозната с технологиите...

Да, в обявата се иска да владееш Фотошоп за да може сам да си вадиш картинките и в същото това време да си Node.js специалист.

За мен това са две професии - едната е да си дизайнер, а другата да си програмист на Node.js

Та предполагам, че е излишно да обяснявам, защо говоря за Ейчарките и за малките деца...

0
Matrix avatar Matrix 1092 Точки

Виждам, че в момента, в който сте писали коментара сте видяли моята некоригирана версия на отговора ми, в която ви питах в кръга на шегата да не би да сте от "Ейчарите", които въпреки че буквално сричат имената на софтуерните технологии, седят и водят интервюта за ИТ специалисти, повечето от които протичат под формата на разписване на неща върху бял лист хартия, които неща могат да се изватят от Google за няколко минути. Предполагам, че именно този опит за шега от моя страна сте прочели, а той в последствие се оказа тотално неадекватен, тъй като при първия доста невнимателен прочит от моя страна бях изпуснал частицата "не" за отрицание в изречението "Аз не съм Ейчар или с подобни умения". :D Моля да ме извините, за което!! Какво нещо е само едно непрочетено "не" в едно изречение :D Едитнал съм си и поста в този ред на мисли.

Иначе правилно съм предположил, че в обявата явно се иска и нещо повече от познания по HTML. Особено ако става дума за българска фирма - напълно е нормално да наблъскат в нея и Фотошоп дизайн и програмиране и още не знам си какво. Просто българските работодатели нямат навика да плащат само за тясно свързани специалисти в някаква област, какъвто да кажем е един чист CSS дизайнер. Те искат от него, ако може да върши още 5 неща, и Node.js да пуска и растерна графика да обработва и векторна да обратва и тн... Щото видите ли CSS е лесан работа. Изобщо в БГ за "дизайн" и "UI"  се мисли като за нещо с третостепенно значение, там ако може да го скалъпим някак, пък после ще му мислим... Хубав дизайн не се прави нито лесно, нито евтино... но да не разводнявам темата. В случая може би с тази обява, те не търсят чист HTML и CSS дизайнер, а front-end дивелъпър...

0
04/09/2015 15:12:58
MariqPavlova avatar MariqPavlova 0 Точки

Първо - няма как да зная, че това ви е "черновата"!

Второ - да, става дума за българска обява и след моята намеса, "аФторката" побърза да си изтрие "обявата" от Фейсбук. А хора, които не ме познават започнаха да ми изпращат бележки и да ми благодарят за бързата ми намеса.

Трето - именно заради "коректността" на българските фирми, аз вече не работя за българите. Физически все още съм в България, но идва моментът, в който си събирам "парцалите" и отивам в Дъблин... А Наков може още да продължава да обяснява, че там няма коректни работодатели...

Да, дизайнът е наука + талант за художник. Може един телмплейт да си го купиш за 50 долара, но трябва да си наясно, че още 1000 човека са си го купили.

Да, CSS им се вижда супер елементарен и даже не искат да чуят за SASS и LESS.

Благодаря ви, че все пак подкрепятя възмущението ми, че няма такова животно като "HTML5 Developer".

-1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.