Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

papahet avatar papahet 12 Точки

Моля за съвет

Здравейте,

 

Аз съм ученик в 12 клас в НПМГ. Успях да бъда приет във софт уни и сега очаквам да бъда приет в ФМИ или поне в НБУ. Може ли някой който разбира да ми предложи примерен план как да съчетая някой от университетите със СофтУни. Или само обучение във СофтУни дали ше ми е достатъчно. 

 

Благодаря предварително

Поздрави!

1
Общи приказки
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки
Best Answer

Записваш софтуни -> Записваш в университет-партньор ако искаш диплома -> учиш 1 година в софтуни -> почваш работа и паралелно учиш още 1 година в софтуни -> учиш още една година / година и половина в университет партньор -> получаваш и дипломата.

Разбира се може да запишеш Софтуни и паралелно да кажем ФМИ, но на твое място не бих се мъчил с четирите години там вместо да се възползвам от съвместните програми, повече информация: Университети-партньори

Също от полза : Представяне MTM Колеж (видеото предстои да бъде качено)

3
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Няма голям смисъл да записваш ФМИ и СофтУни едновременно, освен ако не харесваш математиката прекалено много. Може да запишеш СофтУни и да си вземеш дипломата от МТМ или ВСУ.

0
gngeorgiev avatar gngeorgiev 90 Точки

Учи си в СофтУни, изобщо не ти препоръчвам да учиш в какъвто и да е друг университет. Аз след 12ти клас не съм учил в университет (миналата година завърших) и съм си екстра, говоря ти от наблюдения от приятели и колеги.

0
DJilanov avatar DJilanov 140 Точки

Бях в твоето положение... ако се опиташ да обясниш на родителите ти реалността ,че дипломата е преоценена ще ти пилят на главата... ако имаш парите се бръкни за НБУ ,защото лесно ще ти идват оценки без да учиш много.. ФМИ първите 3 год имаш 5 математики и се учи... след 5тия семестър вече нямаш грижи .

1
batebobo avatar batebobo 90 Точки

Здравей :)
И аз съм 12 клас (в 91 НЕГ) и съм поставен пред същата ситуация. Според мен съчетаването на ФМИ със SoftUni е добър вариант, и не изглежда толкова невъзможен. Не изключвам, разбира се, университетите партньори на SoftUni. Просто съм малко сбъркан в главата и мисля, че математиката ще ми е полезна.
Иначе ако искаш да учиш във ФМИ и SoftUni, бих ти предложил да наблегнеш повече на SoftUni, а във ФМИ да не си даваш толкова зор.
Аз също съм отворен за съвети :)

1
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

Аз ако съм приет във ФМИ, никога не бих се отказал. На практика можеш да се опиташ да съчетаеш и двете, до старта на годината или по-скоро докато дойдат първите изпити във ФМИ, тук ще са минали две от трите по-трудни нива. След това криво ляво ще го избуташ.

Ти си решаваш, но ако сега си изпуснеш шанса да влезнеш във ФМИ, най-вероятно никога после няма да се насилиш да се пробваш пак, докато в СофтУни изпитите са през няколко месеца и основното обучение е 1 година. А каквото и да си говорим и да си обясняваме, хартийката от СУ има някаква тежест.

П.П.

Това ти го казвам като човек, завършил СУ, минал през цялата бюрокращина,  на който тотално му беше писнало от диви старчета и преподаватели и който едва ли нещо вече може да го накара да се запише отново в държавен университет в България. Има някои неща от живота обаче, които не е оферта да ги разбираш на дърти години, когато е трудно да се коригират :).

10
hristolilov avatar hristolilov 394 Точки

Едно мнение и от мен:

Завърших преди 3 години, записах се да уча в Лесотехнически университет заради просволутата диплома и защото специалността(алтернативен туризъм) ми се струваше интересна,приятна и перспективна.След почти две години АДСКИ МЪКИ, разправии с преподаватели/ректори/декани и всякакви подобни академични фосили си дигнах чукалата и се заклех повече да не стъпвам в държавен университет.Според моя опит и този на приятели, в университет няма да те научат на нищо полезно.На никой не му се занимава с въпросите ти,дори и да имаш желание да учиш.Ще те омотаят в паяжини от лично отношение и бюрокрация, заверки и тем подобни комунистически остатъци.

Моят съвет е - запиши се в софтуни, тук поне преподават хора с опит, които знаят какво говорят и за какво се ползва.Преподават материал от днес, а не от преди 25  години.По желание се запиши и в някои от университетите партньори, за да получиш и просволутата диплома, без да се занимаваш с 4 години ходене по мъките.

Ако все пак решиш да избираш между НБУ и СУ - моят съвет е НБУ.Там също се намират много кадърни преподаватели, липсват остарелите правила и ако имаш желание да учиш - ще ти се позволи и ще ти бъде обърнато внимание.

2
sarfaa avatar sarfaa 17 Точки

Да ти дам съвет като малко по-стар и опитен от теб. Няма значение кое учебно заведение ще избереш. Навсякъде може да научиш много, стига да имаш желание и да си трудолюбив и упорит. Между ФМИ и НБУ, бих избрал второто. "По-модерни" са, имат интересни програми, външни курсове и самата им организация не е толкова ангажираща. Но предвид, че след Софтуни имаш възможност да продължиш още 2 години за бакалавър, не се раздвоявай.

Ако все пак държиш на кетапа, дипломата от Софийския е по-ценена, но времето и ресурсите, хвърлени за придобиването и ще са много повече, от предимствата, които ще ти донесе.

2
achkata avatar achkata 17 Точки

Да цитирам колегата: "Да ти дам съвет като малко по-стар и опитен от теб. "

А именно, завършил съм бакалавър във ФМИ и магистратура в НБУ.

Във ФМИ нямах задължителни присъствия, ако си наясно с нещата се изкарва лесно.

В НБУ не знам дали изискват присъствия, но от наблюденията ми от магистърската програма, ... да кажем, че може и по-добре.

 

Според мен ако решиш да съчетаваш, избери ФМИ. Ако целта ти от съчетаването е просто кетап, пиши в НБУ, както някой спомена, ще го изкараш без много да се занимаваш.

 

 

3
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Излишен разход на пари и време ще ти е ФМИ или НБУ. Вместо в свободното време да решаваш за СофтУни и да си подобряваш знанията, ще учиш някакви пълни глупости, които професионално няма да са ти полезни :)

3
vitaliyterziev avatar vitaliyterziev 2 Точки

Страшно мнение - (буквално) ....

3
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Страшното е, че е истина :)

3
papahet avatar papahet 12 Точки

Благодаря за отговорите.

 

Миналата година имах заблудената амбиция да уча в чужбина, и сега ме приеха в един университет в Холандия. Казва се Stenden а програмата е IT. Някой има ли мнение по въпроса дали е добра идея да ходя там да си търся успеха. 

0
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

Холандия като цяло е доста напред с образователната си система. Специално за този университет нямам никаква идея какъв е, но има много холандски университети в топ 200, че и топ 100 в класацията на световните университети. За справка най-добре представилия се БГ университет (СУ) е някъде около(или поне беше) 660-та позиция.

Ти обаче сам трябва да си прецениш дали искаш да учиш в чужбина и в конкретно този университет.

-1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.