Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

anton.boyanov avatar anton.boyanov 40 Точки

Относно Linux средата на предстоящия Java Basics

Java Basics

Целта на курса "Java Basics" е запознаване с езика и платформата Java на начално ниво. Това включва писане на програмен код (coding skills), работа със среда за разработка (Eclipse в Linux среда), използване на данни, променливи, оператори и изрази, работа с конзолата, използване на условни конструкции и цикли. Изучават се съвсем накратко и по-сложни концепции като методи, масиви, списъци и стрингове.

Въпроса ми е какъв Linux ще се използва.

Ако няма задължителна дистрибуция, то поне препоръчайте какво да си инсталираме! (за начинаещи)

!!! Предстоящите празници дават допълнително време за подготовка на За нас Online записалите се. !!!

Инсталирал съм последните версии на JDK и Eclipse, но на Win 8.1. Днес прочетох, че средата ще е Linux. 

Не, че не ми се ходи на Боровец да карам ски, но ... После ще ми дойде нагорно пак да се подготвям след осем часов работен ден.

Благодаря, ви предварително!

Поздрави,

Тагове:
16
Java Advanced
Ivaylo.Il avatar Ivaylo.Il 226 Точки

Инсталирах си Убунту на виртуалка но резулюцията ми е 640х480 и не ми дава друга за избор. Моля за помощ за 1ви път пускам линукс ;(

0
HPetrov avatar HPetrov 822 Точки

На виртуалната машина дай на Devices -> Insert Guest Additions CD Image. Ще те пита дали искаш да инсталираш нещо на Ubuntu десктопа, ти се съгласяваш и като ти поиска парола си я въвеждаш (ако имаш). Оставят да си се инсталира каквото трябва и накрая ще ти поиска да се рестартира. Рестартираш Ubuntu, затваряш го и рестартираш самия virtual machine. После като си подкараш машината пак ще имаш опция под View -> Auto re-size Guest Display. След това всичко трябва да е окей

1
tsonchev avatar tsonchev 38 Точки

Поиграх си да изпробвам най- различни дистрибуции. Много съм доволен от поведението на Xubuntu 14.04.
Има вероятност това да не е най-подходящата дистрибуция, за всеки компютър.
Моля не използвайте тази дистрибуция върху Лаптоп. Ако сте с лаптоп използвайте Lubuntu

Използвах Oracle VM VirtualBox
Реална машина: AMD FX процесор; 16 GB Ramm; 2 TB
За виртуалната машина отделих: 2GB ramm; 18 GB HDD; а от настройките зададох да използва максимума от 128 мб от Видео картата.


Автоматичното инсталиране на virtualbox install guest additions няма да потръгне, както в ubuntu от самосебе си, ще трябва да го сръчкате през терминала, (аз не знаех как, и го google-нах, би трябвало и вие да успеете)

След като го направите и рестартирате машината, направо ще преродите в линукса, като вече той позволява да го разпънете на цял екран.

Следващата стъпка е инсталиране на java

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer

После идва ред и на eclipse. Той просто се тегли, и си го екстрактвате където искате, при мен специално е в /opt , и си правите един shortcut към него.
6
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Аз съм малко бос в тази тема, затова питам.... Аз ползвам W7, и среда за разработка NetBeans. Виждам, че там има среда за писане на JAVA код, както и JTD нещо си /съжалявам за неразбирането си/ и това е вградено в NetBeans и без него не тръгва! Така че въпроса ми е мога ли да пиша JAVA на W7 през NetBeans, без да използвам виртуални неща и линукс? Благодаря?!

1
tsonchev avatar tsonchev 38 Точки

До колкото разбрах на самият изпит, ще ползваш каквото ти е удобно, netbeans, eclipse даже ако искаш notepad. И каквато искаш OS. В крайна сметка judge системата се интересува само от кода ти, и като цяло тя няма как да знае ти от какво пишеш.

Просто самите лекции ще бъдат представени в Линукс среда. 

Но вече трябва да започваш да свикваш с Линукс за да ти е лесно на следващите нива, когато всичко ще бъде там.

И все пак нека човек от екипа отговори на питането ти, защото може и аз да не съм разбрал правилно.

0
arsoman avatar arsoman 419 Точки

Благодаря!

0
Dekameron avatar Dekameron 481 Точки

Някой ще може ли да обясни стъпка по стъпка как се прави това?

Ubuntu Desktop 14 - http://www.ubuntu.com/download/desktop/ (върху VirtualBox виртуалка)

JDK 8 - http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index-jsp-138363.html

Eclipse 4.3.2 for Java 8 - https://www.eclipse.org/downloads/index-java8.php

Аз лично вече инсталирах Ubuntu върху VirtualBox. Но при другите две не мога да разбера някои неща. Примерно от втория линк има 10 вида опции за сваляне. Коя да се избере? За Windows (под която работя) или за Linux(под която е VirtualBox)? Къде се инсталира JDK пакета? В VirtualBox-а или някъде другаде? Благодаря :)

4
borispavlov avatar borispavlov 45 Точки

Трябва да инсталираш JDK 8 от Линукс средатата, като се отвори terminal-window (Ctrl+Alt+T).

След това:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java

sudo apt-get update

sudo apt-get install oracle-java8-installer

Но за всичко това има хубав линк, споделен от "Yulia". Можеш да го видиш ТУК.

Аз лично изпробвах варианта с VirtualBox, но много ме изнерви и си инсталирах линукса като втора операционна
система. Сега нещата са изключително комфортни ;)
8
t.kanchev avatar t.kanchev 25 Точки

за да инсталираш Eclipse:

след като инсталираш Java, отново в терминала задаваш:

 

sudo apt-get install eclipse-platform

 

Аз го инсталирах по този начин, повечето колеги го свалят и го разархивират - също работи.

 

6
Dekameron avatar Dekameron 481 Точки

Благодаря и на двама ви. Вече всичко работи.

5
darinnn avatar darinnn 4 Точки

Аз си инсталирах Mint XFCE, което си е почти същото като xubuntu.

Инсталирах го на виртуална машани (VirtualBox), като опитах няколко графични среди (cinnamon, mate и xfce)

С XFCE, като най-леко, работи най-добре, а с малко настройки става и прилично на вид.

 

За Eclipse намерих тъмна тема от тук:

http://blog.rogerdudler.com/post/38229973729/dark-juno-a-dark-ui-theme-for-eclipse-4

 

0
GoShow avatar GoShow 595 Точки

Здравейте! Имам проблем с инсталацията на Убунту.Пробвах няколко версии 12, 14 Xubuntu, но във всеки случай след инсталацията, когато ми казва да рестартирам Viirtual Box crash-ва и след рестарта ми дава грешка и започва нова инсталация.Някой има ли подобен проблем или идея как да го отстраня?

 

0
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

На какъв компютър го слагаш това? Може някои от опциите, които се разцъкват там по менютата да ти прави проблем и да не тръгва с нея. Пробвай да промениш някоя и друга опция, че така с гадаене трудно ще стане. А може и да трябва да се включи някоя, ама най-добре да опишеш подробно кои опции са ти включени, кой линукс (32/64 бит) и как си го инсталирал и на какъв компютър.

0
GoShow avatar GoShow 595 Точки

Мерси! Май се оправих.

0
borispavlov avatar borispavlov 45 Точки

Мисля, че и при мен по едно време беше същото. Ако не се лъжа някъде горе в меню devices трябва да извадиш (unmount) инсталиращия диск (iso-то). След това можеш да затвориш и отвориш бокса и да да си пуснеш ubuntu. И при инсталации на windows се случва като оставим диска след последния рестарт пак да си тръгва инсталацията отначало.

0
Velikoff avatar Velikoff 7 Точки

Здравейте,

 Малко ми е неясно какво да правя, нямам опит с линукс и от видеото на gatakka прецених, че ще си инсталирам Ubuntu паралелно с windows - a ( 8. 1), притеснявам се, че лаптопа ми е на няколко годинки и имам само  2 GB RAM, тогава прочетох тука във форума, че е подходящо да си сложа Lubuntu. Можете ли да ми посъветвате как да постъпя, кое да инсталирам и дали е по - добре да използвам виртуалка ? Ще използвам линукс само за java курса.

1
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

Мен ако питаш първо пробвай с VM. Нищо не губиш и винаги след това може да решиш да направиш един dual boot. На мен лично на лаптопа не ми се занимава да правя dual boot, но ако при теб не се получи задоволителен резултат с VM, може и да ти се наложи.

И да, пробвай с Lubuntu.

0
coaster avatar coaster 412 Точки

Здравейте!
Едва преди час започнах да се ровя и да търся информация за инсталиране на Линукс - дали да е като отделна операционна система, дали да се инсталира съвместно с Windows (dual boot) или да се рънва под ВМ. По принцип търся информация за Lubuntu, защото съм с лаптоп с мноооого слаба видеокарта (128 МБ), и мисля, че тази дистрибуция ще свърши работа, но попаднах на нещо друго - Fedora 20.
Тук е обяснено стъпка по стъпка как да си инсталираме Fedora съвместно с Windows 8.1.
<ЦЪК>

По принцип пише, че стъпките би трябвало да са същите и за убунту, но в самото начало човекът пише, че имал някакви проблеми. Още не съм го пробвала, по-късно днес ще пиша за крайния резултат.

ЕДИТ:
Как да си сетнем ВМ:
<ЦЪК>


Още нещо полезно, за Lubuntu на ВМ:
<ЦЪК>

Как да си инсталираме Eclipse през терминала:
<ЦЪК>

0
coaster avatar coaster 412 Точки

Въпрос:

Каква е разликата между 32-битово и 64-битово Убунту? Дали ще е проблем да се работи с 32? Защото по необичайни причини не мога да подкарам 64-битовото... (ВМ не го разпознава, пробвах с 2 различни, и двете откриват само 32-bit; в последствие прочетох, че трябва да се включи VTx - Virtualization Technology от advanced BIOS settings, в които за жалост не успях да вляза, защото лаптопът ми си има собствено мнение по въпроса и т.н., подробности...)
Та - има ли някаква значима разлика между двете?
А с 32 всичко е наред, или поне така изглежда:

0
darinnn avatar darinnn 4 Точки

По-старите процесори не я поддържат тази технология VTx - Virtualization Technology и мисля че няма как да подкараш х64 на виртуалка при липсата и.

Според мен няма да е проблем да е х32, а и едва ли много хора ще могат да си позволят х64 на виртуалка на лаптоп.

1
XmUrF avatar XmUrF 363 Точки

Разликата е същата, като между 32/64bit Уиндоус. Можеш да караш и с 32bit. Както колегата по-горе е казал, по-старите процесори, които са без функцията VTx няма да могат да подкарат виртуална машина с 64 битова ОС.

Ако обаче лаптопа ти е сравнително нов... с процесор от някое от i поколенията, мисля не би трябвало да имаш проблем. Само че инсталирай virtualbox като администратор! При мен също при първоначалната инсталация на програмата не ми даваше да инсталирам 64 битов Линукс. Инсталирането като администратор става, като върху инсталационния файл щракнеш с десен бутон и избереш от падащото меню опцията Run as administrator.

Принципно не мисля, че 64 битовата ОС няма да стане за лаптоп. Ако процесорът ти го позволява, тогава въпросът е колко РАМ имаш.

1
aslv1 avatar aslv1 304 Точки

Виж тук smile

0
rvmladenov avatar rvmladenov 293 Точки

Преди време си бях сложил Linux Ubuntu (ако не се лъжа беше v.10) успоредно на Windows-а и след извесно време излезна проблем със стартирането на Windows-а. Поразходих се малко из форумите и излезна, че били ставали някакви конфликти между двете OS когато са инсталирани по такъв начин.

За съжаление не си спомням подробности, но същото се случи и с една колежка, която си инсталира по същия начин Linux openSUSE.

От тогава насам ползвам Linux Ubuntu през VM, като мисля в скоро време да го замена с Mint(някак си повече ми допада).

Ако има по-запознати по тази тема - могат да споделят защо и как може да се получат тези проблеми, така че колегите да не изпадат в подобни ситуации по средата на нещо :)

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.