Loading...
krisitown avatar krisitown 45 Точки

Изпита по ООП

Та главно 2 въпроса, кога ни е изпита, защитата на проекта е на 22ри, обаче изпита неможах да видя кога е. И второ, изпита като от миналите години ли ще бъде със скелет или без, защото чух, че този път щял да бъде без скелет на една от по-ранните лекций.

Тагове:
1
C# OOP Basics
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки
Best Answer

Според графика на залите изпитът е на 20-ти.

Относно информацията, че няма да има скелет - така е. Идеята е, че се дава едно по-абстрактно описано задание, свободен стил. Подобно на текстовите задачи от училище. От това условие трябва да се определи какви класове и йерархия трябва да има приложението и да се имплементира. Това означава доста повече свобода на действие и доста по-малко време, необходимо за разучаване на стотици редове скелет.

Пример какво би могло да представлява условието: "Фирмата ви е сключила договор с партньор за изграждане на система за следене на стоковите наличности по различни складове в страната. Трябва да може да добавяте нови складове, нови стоки в съществуващи складове, да проверявате за наличност на определена стока в даден скал или да вадите справка за всички стоки в даден склад". Най-общо казано. Тук се оформят няколко класа вече - град (може би клас, или просто стринг, зависи), склад, стока (абстрактен), различните видове и подвидове стоки (тук може да има 5-6 класа, някои от които абстрактни), команда (ако се имплементира Command Pattern-a, а може и командите да са просто методи в енджина). Общо взето се поставя целта и от вас зависи как ще я постигнете. Някои неща ще са очевидни как трябва да са направени, други ще си зависят от вас.

Тази промяна би била положителна за хората, които по-трудно се справят с ориентиране в чужд код и начин на писане. И ще е затруднение за тези, които са свикнали да заучават някакви подходи на база предишни изпити.

Ще има две подготовки за изпит, където ще се решава точно такъв тип задача. За момента идеята е да има една задача, като на 7-ми ще бъде решена на C#, а аз на 17-ти ще се мъча малко с Java (тъй като вече системата позволява събмитване и на Java архиви).

5
krisitown avatar krisitown 45 Точки

Благодаря за отговора, и лично мое мнение е че без скелет ще бъде по-добре, защото в минали изпити се тества най-вече имплементиране на интерфейси, който вече са създадени и ориентиране в чужд код, а в новия вариант ще се загуби елемента за ориентиране в кода, но ще се и тества обектно ориентирания дезайн - как да си направим всички класове, да си създадем йерархията без да имаме вече създадени интерфейси, също ще можем да покажем познания за дезайн патерни и поне за мен, като си пиша всичко аз си се ориентирам по-добре :D

0
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Да, от гледна точка на изпита ще е по-лесно за повечето хора може би. Но имайте предвид, че като започнете работа най-вероятно няма да ви накарат да пишете проекти от нулата, а ще ви зачислят към екип, който работи по вече разработен такъв. Ориентирането в чужд код е много ключова част от програмирането и не трябва да я подценявате само защото на изпита няма да ви се наложи да работите със скелет. По КПК мисля (поне засега не знам да е променяна концепцията на изпита) ще имате скелет, така че решаването на старите изпити със сигурност има ползи.

3
krisitown avatar krisitown 45 Точки

Да, напълно съм съгласен. И без това мислех да изреша миналите изпити, или поне да им разгледам скелетите, защото освен, че помагат с ориентировката в кода, те са и добри примери за добре написан код, как един проект е структуриран и т.н. Най-вероятно(мое предположение), в решението на задачата ще е добре да се ползват елементи от други скелети (нищо конкретно примерно структора и използването примерно на factory-та).

0
geiff avatar geiff 71 Точки

В програмата на курса пише 20 Декември и от началото също така казаха. И аз разбрах че ще бъде без скелет.

3
DiyanTonchev92 avatar DiyanTonchev92 231 Точки

A случайно да знаете какво ще представлява, щом няма да е със скелет?

0
bacuty avatar bacuty 55 Точки

Това,не съм го чула, сигурно е било в представянето на курса.

Иначе за датите за изпитите се ориентирам по крайната дата на курса :).

Мразя нововъведенията, обикновено се дъня.

3
Lamms avatar Lamms 197 Точки

Казаха, че ще е задача, която трябва да я решим отначало. Сами да си създадем класовете, конструктори и тн, като затова ще е една идея по-лесно, тъй като иначе не биха ни стигнали 6 часа да разпишем всичко. А оценяването пак ще бъде в джъдж и отделно ръчно.

2
04/12/2015 20:18:17
alevtodorov avatar alevtodorov 29 Точки

На 20-ти е изпита. И аз мисля, че без скелет е по-добре. От друга страна тоя свободен текст като условие, лично мене, малко ме притеснява, от гледна точка на разбиране на самата задача. Някой път в задачите, които съм решавал, от Basic-а и от домашните, има доста питанки в условията. Не мога да се сетя за конкретен пример, но може някой да се обърка. Често става :).

Аз имам един въпрос малко off topic. Judje-а как ще оцени целият проект, написан повреме на изпита в Visual Studio-то? Целият проект, архивиран ли се качва в системата или как се случват нещата? Само да кажа, че аз съм направо от Basics, не съм карал Advanced C#, затова питам.

0
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Целият проект се зипва и се предава все едно предаваш домашно - изтриваш bin и obj папките и така го архивираш.

1
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Зипваш целия солюшън, махаш асемблитата и качваш в Джъдж. Това че си директно от бейзик курса не е от значение, в никой курс преди ООП не се събмиват цели проекти.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.