Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

mmddimitrova avatar mmddimitrova 433 Точки

[Useful Info] Linux - Tutorial как да си инсталираме виртуална машина с Linux Ubuntu, Java8 и Eclipse

Здравейте,

Ето как си инсталирах VirtualBox, Linux Ububntu, Java8 и Eclipse. Добавила съм и няколко специфични настройки.

1. Изтеглете Linux Ubuntu от официалния сайт като за виртуална машина ще ви трябва 32-bit с до 2 GBRam.

 

2. Изтеглете виртуалната си машина, аз ще използвам VirtualBox.

3. Инсталирайте виртуалната машинаи я отворете. На екрана ще видите това:

4. От бутона Нова избирате да създадете каква ще е виртуалката, аз ще кръстя моята Linux Ubuntu.На тип трябва да е избрано Linux, а на версия: Ubuntu 32-bit. След това избирате бутона Напред.

5. Следват настройки на машината, съветвам Ви да отделите 2GBRАМ (~2000MB).

6. Тук трябва да зададете колко да е размера на виртуалния HDD, аз предпочитам да има повечко място за всеки случай, ще задавам 30GB.

7. Виртуалната машина е вече създадена и пред вас ще видите това:

8. За да можете след инсталирането на  виртуалната машина да отваряте на цял екран Линукс с резолюцията на монитора ви, трябва да направите настройка на видео картата:  да използва 128 MB и да поддържа 3D, това става като натиснете десен бутон на мишката върху виртуалната машина Linux Ubuntu която създадохме и от там на Настройки:

9. Избираме Възпроизвеждане на Видео памет, задаваме 128MB, а на разширени фукции маркираме Позволяване на 3D ускорение, след което даваме бутона Добре и започваме инсталацията на Ubuntu.

10. Пускаме виртуалната машина от бутона Старт след което ще ни иска диск от който да започнем иснталацията. В началото свалихме Linux Ubuntu 32-bit и сега трябва да изберем пътя до него. Той е в *.iso формат и даваме бутона Старт.

11. След поредица екрани, инсталацията ни поставя пред посочения избор. Избираме Install Ubuntu и нататък следваме снимките.

12. Тук трябва да попълните формата, запомнете добре паролата си, ще ви я изисква при инсталации на различни приложения, както и при зареждане на Linux. Може да изберете и отметката автоматично вписване, но пак ще трябва да запомните паролата си, тъй като може да ви трябва.

13. Следва вече същинската инсталация, която отнема около 5-15 минути. Като ви покаже този екран просто давате бутона Restart Now на виртуалната машина.

14. След рестартирането и пускането ще ни излезне този екран и трябва да въведем паролата си.

 

15. Трябва да се направят оше няколко настройки. За да можете да споделяте файлове чрез влачене между виртуалната машина и вашият компютър, трябва да направите следното:

16. Последната настройка, която трябва да направите е да инсталирате Виртуалните добавки от тук:

 Забележка: За да можете да местите прозорци, които не виждате на цял екран просто задържате ALT и с ляв бутон на мишката влачите в посоката, която желаете.

17. Изчаквате да ви се появи този екран и натискате ENTER, след което рестартирате.

18. След рестартирането ще можете да виждате виртуалната си машина на цял екран.

19. За да инсталирате Java8 на виртуалната машина трябва да отворите Terminal-a, който е конзолата на Linux от тук:

20. В конзолата пишете следното: sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java и натискате ENTER, след което ше ви иска парола. При въвеждане на паролата в конзолата няма да ви показва колко символа сте набрали! Накрая ще ви иска потвърждение с ENTER.

 

21. Следващата команда в конзолата, която трябва да въведете е: sudo apt-get update, при което започва да прави ъпдейт и трябва да изчаквате докато свърши.

22. Инсталиране на Oracle Java 8 се прави със следната команда:

 sudo apt-get install oracle-java8-installer

Когато попита дали искате да продължите натискате Y и ENTER.

23. След като потвърдите ще започне да се извършва инсталацията, изчакайте да приключи докато ви покаже следния екран:

24. Въведете командата за автоматично сетване на Java 8 environment variables със следната команда:

sudo apt-get install oracle-java8-set-default

25. След приключването и на тази настройка, проверете с командата java -version дали всичко е инсталирано както трябва.

Ако всичко е протекло по план, трябва да видите следното:

26. Инсталирането на Eclipse става по следния начин: от Ubuntu software center в търсачката пишем Eclipse и като кликнем на него се появява бутонът Install. Инсталирате и сте готови за работа.

 

 

116
Java Advanced 04/09/2014 22:51:04

Здравейте ,аз пък реших да инсталирам Xubuntu 14.04 поради причината че е доста по лек от Ubuntu .

Възникна обаче проблем с Full screen режима.Въпреки че инсталирах добавките от меню Устройства -> Инсталиране на Виртуални Добавки ,големината на екранаът при Full Screen си е все същия както и при нормалния crop-нат режим. Някой да има някои идея как да оправя проблема ?

0
13/01/2015 15:49:29
nickname avatar nickname 2 Точки

След инсталацията на виртуалката и lubuntu 14.10 (лек е) нямах проблеми с големината на екрана. "Поработих" малко, спрях машината, след това я пуснах отново. Проблемът с full screen-a се появи. След доста четене, опити да инсталирам vboxLinuxAdditions.run (мисля, че това ми беше проблемът) реших да ъпдейтна виртуалната машина, след това инсталнах vla.run-a, рестарт и всичко работи. Използвах VB 4.3.20

0
14/01/2015 08:49:07
antata_iv avatar antata_iv 27 Точки

Здравей колега,

Аз имах същия проблем. Може да пробваш следното:

Десен бутон на десктопа --> Applications --> Settings --> Additional Drivers

На следващия екран "Software & Updates", отиваш на "Additional Drivers" и маркираш "Using x86 virtualization solution - guest...."

Цъкаш на "Apply Changes". Ще те пита за паролата и като я напишеш, ще започне да си инсталира разни неща.

Като свърши, цъкаш "Close" и рестартираш виртуалната машина.

При мен след това се оправи, дано и на теб да ти помогне.

0
14/01/2015 15:09:52

Към двата колеги :
1.Аз съм със 4.3.2 няма на къде повече да update VB
2.Това не проработи пробвах него по-рано :)

0
m.zh.ivanova avatar m.zh.ivanova 1 Точки

Много благодаря за темата... беше ми изключително полезна... Преди съм се занимавала с виртуал бокс-а, но никога досега с Линукс, а от твоите обяснения ми просветнаха доста нещата :)

0
iliangrekov avatar iliangrekov 63 Точки

Здравейте, много ми помогна темата. Ако случайно някой получи следното съобщение на стъпка 14 

При мен се оказа от версията на VirtualBox-a  4.3.20 Просто има някакъв проблем с тази версия и по-специално с видеокарти ATI.  Без да си пипам инсталацията на Ubuntu само uninstall virtualbox-a и install версия 4.2.26.
Сега работи без проблеми, поне от 30 мин насам. :)

0
bonjolov avatar bonjolov 67 Точки

Моля за помощ. След съпка 10 излиза следното съобщение:

 

"This kernel requires the following features not present on the CPU:

pae

Unable to boot - please usea kernel appropriate for your CPU"

0
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Колега, боравене с Линукс == много четене. Първи резултат в Гугъл: ЦЪК.

1
VyaraG avatar VyaraG 45 Точки

Здравейте!

След инсталация на VirtualBox и Ubunto, при една от настройките ми се появи това съобщение за грешка:

 

Unable to insert the virtual optical disk C:

\Program Files\Oracle\VirtualBox\VBoxGuestAdditions.iso into the machine Linux.

Would you like to try to force inswertation of this disk?

Could not mount the media drive 'C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\VBoxGuestAdditions.iso'

(VERR_PDM_MEDIA_LOCKED)

Details:


Result Code: E_FAIL (0x80004005)

Component: ConsoleInterface: 

IConsole {8ab7c520-2442-4b66-8d74-4ff1e195d2b6}

Callee: IMachine {480cf695-2d8d-4256-9c7c-cce4184fa048}

Някой може ли да помогне?

Мерси :))

0
vladislavtodorov avatar vladislavtodorov 8 Точки

Здравейте колеги,

Поствам по- добре късно отколкото никога, с надеждата  да съм полезен на някои изоставащ като мен.

За Ubuntu аз много благодаря на Mihaela Dimitrova и на всички писали тук по темата.

При мен стана по трудния начин.

Подходих много уверено и леко лекомислено.

Все- пак ми се стори важно да избера глобална концепция за новата ми инсталация и след  много сложни мисли си синтезирах прост извод:

Система “dual boot”  е по-добра  и си е „царския път”.

Проблем обаче както винаги, създава „човешкия фактор” и да не се обиждам повече- накратко това съм аз.

Предстои ми интензивно да изпълнявам учебната програма на SoftUni , а Линукс все още е непозната  за мен среда и искам Windows да си ми е под ръка.

Така че в крайна сметка, заради себе си избрах вариант с виртуална машина.

И стъпка по стъпка /пак да благодаря на Mihaela/ инсталирах VirtualBox  и Ubuntu.

Лаптопа ми послушно пое всичко, но така клекна, че направо легна.

Разбира се това много ме разстрои.

Емоцийте настрана, но на  влечугото което си създадох просто не може да се работи.

Разкарах всичко и започнах на чисто.

Направих го както съветват  много колеги:

Виртуализация:

 “VMware Workstation v.11.0.0” – скъпо го дават, но го има на един много известен сайт, започва със “Z”.

Дистрибуция на Linux:

“lubuntu-14.10-desktop-i386” –  олекотена версия на Ubuntu и поне аз създавах и настойвах виртуалния диск като за Ubuntu.

JDK8- тук май няма алтернатива.

Eclipse Luna SR1a (4.4.1) - че е най-новата версия към момента.

Машина:

Toshiba

Pentium(R) Dual-Core CPU T4500 2.3GHz

RAM 4GB

OS 64 bit

Във форума много е казано, но и аз да вдигна ръка: това се оказва напълно работещо решение за по- слаби машини.

И нека предложа нещо по-материално: един много лесен начин за Shortcut на desktop за Eclips /или друго/:

https://www.youtube.com/watch?v=PX-vBnHjhgs

/"Dash Home" – Ubuntu <=> Leafpad"- Lubuntu/

Поздрав: Владо

1
Kamigawa avatar Kamigawa 750 Точки

За правенето на Shortcut на desktop, Ubuntu предлага - create link при десен бутон на нещо, след това с извлачване на екрана. Create link е еквивалент на create shortcut под windows.

Пиша го просто информативно.

0
vladislavtodorov avatar vladislavtodorov 8 Точки

Spas Vutov:

"За правенето на Shortcut на desktop, Ubuntu предлага - create link при десен бутон на нещо, след това с извлачване на екрана. Create link е еквивалент на create shortcut под windows.

Пиша го просто информативно"

Е да, ама...

Може би е въпрос на настройка, но при мен и сега няма такава функционалност.

Но иначе благодаря много: аз нали седя си в къщи и естествено си мисля, че моите проблеми ги има целия свят:-),

а колко е хубаво, че не е вярно.

P.S.

само да се поправя в предишния пост:

при Ubuntu "gedit" съответства на "leaftpad" на Lubuntu

1
21/01/2015 15:10:51
HristoVutov avatar HristoVutov 20 Точки

Здравейте днес инсталирах виртуалния мениджър и цъкам на New и като избирам тип на системата ми показва само 32 битови и няма 64 как да го оправя това?

0
a.angelov avatar a.angelov 1316 Точки

Провери дали ти е разрешено Intel Virtualization Technology в BIOS-а.

0
HristoVutov avatar HristoVutov 20 Точки

Мерси това беше решението :)

0
As7erix avatar As7erix 1 Точки

Браво Супер много ми помогна тази темичка 

0
peterborisov avatar peterborisov 123 Точки

Unable to locate package oracle-java8-installer при инсталацията на java :).Имаш ли идея какво може да е ?

0
GogoK avatar GogoK 80 Точки

Не може да намери на харда каде ти е инсталатора, поне така пише :). Дай малко повече инфо какво си направил преди това.

Каква виртуална стеда ползваш? Ако за първи път пускаш виртуалка пробвай с VMWare, аз подкарах Еклипса барабар с всички инсталации във виртуалната стеда за по малко от час. Но с Виртуал бокса се борих 2 дни.

Ако някой по напреднал колега не ти подскаже, кажи поне последните 5 стъпки които си правил? Ъпдейтна ли си VBoxa ако си с него, какви команди написа в терминала след като свали Еклипса.. 'Имаш ли идея какво може да е', без много да разбирам се сещам за поне 5 проблема :)

0
28/04/2015 21:16:53
GogoK avatar GogoK 80 Точки

Пробвай step-by-step от Тук.

 

пп. Или може би 'Бест отговора' изглежда знае какво пише ;) - цък

0
28/04/2015 19:53:16
peterborisov avatar peterborisov 123 Точки

В момента правя последната стъпка от този туториял.И сега пък изчезна курсора във virtualbox-a.С ровене в нета успях да го излъжа да инсталира джавата.Ще го довърша това чудо защото ми глътна много време и ако не съм доволен ще инсталирам нещо друго.Смисъл ако бави или нещо такова.А пакета за ниво 1 на Наков от къде да си го дръпна ако ми трябва с инструкции за подкарване.Защото сега почвам първото ниво и ще ми трябва:)Благодаря колеги.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.