Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

mmddimitrova avatar mmddimitrova 433 Точки

[Useful Info] Linux - Tutorial как да си инсталираме виртуална машина с Linux Ubuntu, Java8 и Eclipse

Здравейте,

Ето как си инсталирах VirtualBox, Linux Ububntu, Java8 и Eclipse. Добавила съм и няколко специфични настройки.

1. Изтеглете Linux Ubuntu от официалния сайт като за виртуална машина ще ви трябва 32-bit с до 2 GBRam.

 

2. Изтеглете виртуалната си машина, аз ще използвам VirtualBox.

3. Инсталирайте виртуалната машинаи я отворете. На екрана ще видите това:

4. От бутона Нова избирате да създадете каква ще е виртуалката, аз ще кръстя моята Linux Ubuntu.На тип трябва да е избрано Linux, а на версия: Ubuntu 32-bit. След това избирате бутона Напред.

5. Следват настройки на машината, съветвам Ви да отделите 2GBRАМ (~2000MB).

6. Тук трябва да зададете колко да е размера на виртуалния HDD, аз предпочитам да има повечко място за всеки случай, ще задавам 30GB.

7. Виртуалната машина е вече създадена и пред вас ще видите това:

8. За да можете след инсталирането на  виртуалната машина да отваряте на цял екран Линукс с резолюцията на монитора ви, трябва да направите настройка на видео картата:  да използва 128 MB и да поддържа 3D, това става като натиснете десен бутон на мишката върху виртуалната машина Linux Ubuntu която създадохме и от там на Настройки:

9. Избираме Възпроизвеждане на Видео памет, задаваме 128MB, а на разширени фукции маркираме Позволяване на 3D ускорение, след което даваме бутона Добре и започваме инсталацията на Ubuntu.

10. Пускаме виртуалната машина от бутона Старт след което ще ни иска диск от който да започнем иснталацията. В началото свалихме Linux Ubuntu 32-bit и сега трябва да изберем пътя до него. Той е в *.iso формат и даваме бутона Старт.

11. След поредица екрани, инсталацията ни поставя пред посочения избор. Избираме Install Ubuntu и нататък следваме снимките.

12. Тук трябва да попълните формата, запомнете добре паролата си, ще ви я изисква при инсталации на различни приложения, както и при зареждане на Linux. Може да изберете и отметката автоматично вписване, но пак ще трябва да запомните паролата си, тъй като може да ви трябва.

13. Следва вече същинската инсталация, която отнема около 5-15 минути. Като ви покаже този екран просто давате бутона Restart Now на виртуалната машина.

14. След рестартирането и пускането ще ни излезне този екран и трябва да въведем паролата си.

 

15. Трябва да се направят оше няколко настройки. За да можете да споделяте файлове чрез влачене между виртуалната машина и вашият компютър, трябва да направите следното:

16. Последната настройка, която трябва да направите е да инсталирате Виртуалните добавки от тук:

 Забележка: За да можете да местите прозорци, които не виждате на цял екран просто задържате ALT и с ляв бутон на мишката влачите в посоката, която желаете.

17. Изчаквате да ви се появи този екран и натискате ENTER, след което рестартирате.

18. След рестартирането ще можете да виждате виртуалната си машина на цял екран.

19. За да инсталирате Java8 на виртуалната машина трябва да отворите Terminal-a, който е конзолата на Linux от тук:

20. В конзолата пишете следното: sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java и натискате ENTER, след което ше ви иска парола. При въвеждане на паролата в конзолата няма да ви показва колко символа сте набрали! Накрая ще ви иска потвърждение с ENTER.

 

21. Следващата команда в конзолата, която трябва да въведете е: sudo apt-get update, при което започва да прави ъпдейт и трябва да изчаквате докато свърши.

22. Инсталиране на Oracle Java 8 се прави със следната команда:

 sudo apt-get install oracle-java8-installer

Когато попита дали искате да продължите натискате Y и ENTER.

23. След като потвърдите ще започне да се извършва инсталацията, изчакайте да приключи докато ви покаже следния екран:

24. Въведете командата за автоматично сетване на Java 8 environment variables със следната команда:

sudo apt-get install oracle-java8-set-default

25. След приключването и на тази настройка, проверете с командата java -version дали всичко е инсталирано както трябва.

Ако всичко е протекло по план, трябва да видите следното:

26. Инсталирането на Eclipse става по следния начин: от Ubuntu software center в търсачката пишем Eclipse и като кликнем на него се появява бутонът Install. Инсталирате и сте готови за работа.

 

 

116
Java Advanced 04/09/2014 22:51:04
stella_naydenova avatar stella_naydenova 1 Точки

Здравейте,

Оказа се, че моят модел лаптоп по default няма Virtualization Technology в BIOS-а и затова няма как да го активирам. Предполгам, че това е и причината всеки път да ми дава грешка на стъпка 10 и да не мога да си инстралирам VirtualBox с Linux Ubuntu. Ето и характеристиките на лаптопа:

OS Windows 8.1 Pro

Processor Intel (R) Pentitum (R) CPU N3530 @ 2.16GHz 2.16GHz 

Installed Memory RAM 4 GB 

System type: 64-bit OS

Може ли да ми препоръчате някакви груги варианти, с които да си инсталирам Linux на виртуална машина?

Благодаря предварително! 

 

0
galya.miteva avatar galya.miteva 28 Точки

Здравейте! Може ли някой да ми обясни как да си споделям файлове от линукс в уиндоус и обратно? Инсталирах на линукса една програмка самба,направих всички настройки ,но когато дам да WORKGROUP  ми иска парола и не знам каква е тази парола? Пробвах и да споделя някоя папка от уиндоуса, но в линукс не мога да намеря къде е това Places -> Connect to server и т.н. на видеото гледах, че пак изисква някаква парола на workgroup и сигурно пак няма да мога да го оправя. :( Тепърва започвам да работя под линукс и ми е малко трудно.

ПП. ползвам Xubuntu на VirtualBox.

0
val4o89 avatar val4o89 240 Точки

Здравейте, имам много ш**ан проблем. Не мога да сменя резолюцията, искам 16:9 1388 на еди колко си, но не ми позволява. Има само 640х480 в опциите. Инсталнах геста, но пак никаква промяна, изгледах 1000 клипа в ютюб и к*р. Някой дали е имал подобен проблем. Лошото е, че ми реже голяма част от екрана и е невъзможно да се работи.

 

П.С. Всъщност трябва ли да инсталирам дисплей драйвър?

0
05/02/2016 13:14:18
slavek avatar slavek 51 Точки

Пробвай да влезеш във Start menu ->Preferences->Monitor Settings и от там да промениш резолюцията. При мен има опция до 2560x1600.

0
val4o89 avatar val4o89 240 Точки

Ами такова животно като "монитор сетингс" нема, има "дисплей" където се вижда опцията за смяна на резолюция, но опциите са само "640х480". Всъщност резолюция 16:9 въобще има ли или всички са 4:3? Иначе аз "старт" меню нямам.

0
05/02/2016 13:18:41
slavek avatar slavek 51 Точки

Пробвай да рестартираш VirtualBox и виж дали ще стане и да доколкото знам всички имат опция за 16:9 освен Puppy Linux.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.