Предимства на професията „Софтуерен Инженер“
Софтуерното инженерство далеч не се изчерпва с писането на код. Ако си решил да се възползваш от безплатния старт в цялостната програма на СофтУни с курса Programming Basics, ето какво трябва да знаеш за професията Софтуерен инженер, която те очаква в края на цялостната програма.
Първото нещо, което трябва да знаеш е, че софтуерното инженерство не е само програмиране и писане на код. Инженерите са въвлечени в работата по софтуера още от етап планиране, през създаването на отговарящ на бизнес нуждите продукт, до поддръжката и модификациите му, след като е въведен в експлоатация. Разработката на софтуер е формален процес в софтуерното инженерство, със свои специфични етапи, започващи още с анализа на потребителските нужди. Но какви са предимствата на професията софтуерен инженер и какво я прави толкова привлекателна? Нека видим заедно в следващите редове:
Стандарт на живот
Ще обсъдим как софтуерното инженерство се отличава от други сфери за развитие във връзка със стандарта на живот, който осигурява, с уговорката, че няма да говорим за пари. Да, това е добре платена и перспективна професия. По данни на БАСКОМ, софтуерните инженери в страната имат по-висок стандарт на живот от тези в Германия и Великобритания.
Източник: Българска Асоциация на Софтуерните Компании
Но ако искаш да успееш в областта, трябва да се вълнуваш от работата си, а не толкова от финансовите аспекти. Имайки това предвид, като софтуерен инженер ще се радваш на редица други облаги:
- Дистанционна работа – това е една от най-гъвкавите сфери, в които можеш да работиш. Фактът, че се работи изцяло онлайн ти позволява не просто да работиш от вкъщи, но и домът ти да е в друга държава, на друг континент. Като изключим часовата разлика, като софтуерен инженер разполагаш със свободата едновременно да пътуваш и работиш. Офисът ти може да е на брега на морето, или в хижа в планината. Когато имаш необходимите умения, нуждаеш се единствено от лаптоп и добра интернет връзка.
- Възможности за пътуване – тук не става дума толкова за пътуванията, на които ти се отправяш, благодарение на това, че можеш да работиш дистанционно, а на факта, че софтуерните компании работят за международни пазари. Като софтуерен инженер ще ти се отвори вратата към множество командировки, посещения по технологични конференции. Ако работиш в международна компания, може да имаш шанса да работиш в някой от международните ѝ офиси, ще се срещнеш с чужди култури и порядки и ще обмениш опит с професионалисти от световната сцена.
- Непрекъснато израстване – софтуерната разработка е непрекъснато еволюираща среда, с постоянното развитие на технологични рамки, библиотеки и дори появата на нови програмни езици. Освен че имаш възможност да се специализираш в сферата, от която се вълнуваш най-много, във всеки един момент имаш възможност да разшириш знанията и уменията си и да си отвориш нови врати за реализация и успехи.
Всички тези фактори драстично променят стандарта, а и начина на живот на хората, които започват да се занимават със софтуерно инженерство. Това е областта на бъдещето и хората в нея винаги гледат напред. Ако и ти имаш смели мечти и представи за бъдещето, то правилно си се насочил към сферата.
Желани специалисти
Гладът за софтуерни инженери е очевиден. По данни на БАСКОМ, това е най-бързо растящият сектор в България. Той е ориентиран предимно към външни пазари, а приходите от този тип износ, по предварителни данни от 2021 г., достига 4,5 милиарда лева. Отново по предварителни данни за миналата година, заетите в сектора са се увеличили с над 5 000 души (с 2 хиляди повече отколкото са били през 2020 г.), достигайки 46 268 заети.
Очакванията са до 2025 г. са да бъдат разкрити над 32 000 работни места, а броят на заетите в сектора да надхвърли 72 200. И сам виждаш, че индустрията е незаобиколим фактор в икономическото развитие на страната, но и в това на бизнесите, които са все по-зависими от софтуерни решения. Необходимостта от софтуерни инженери най-вероятно ще расте дори по-интензивно в следващите години. Ако търсиш кариера, която ще ти предложи сигурност и възможности за реализация в дългосрочен план, насочил си се в правилната посока.
Източник: Българска Асоциация на Софтуерните Компании
Кариерни възможности
Като софтуерен инженер можеш да поемеш по много и различни пътища. Пред теб ще стои изборът дали да работиш на свободна практика или като част от компания, а защо не и голяма корпорация? Освен това, редица индустрии се нуждаят от софтуерни инженери. Можеш да създаваш решения за сферата на здравеопазването, да разработваш системи за управление на съдържанието, да се хвърлиш в невероятния и пълен с възможности свят на изкуствения интелект, или ако страстта ти е в областта на видео игрите – да ги създаваш.
Много често софтуерните инженери могат лесно да сменят областта, в която работят, използвайки едни и същи умения. Освен това, кариерата на един софтуерен инженер има поле за сериозен вертикален растеж – от позицията на стажант или младши разработчик до мечтаната от всеки позиция senior. Старшите софтуерни инженери никак не са далеч от мениджърските постове в компаниите, в които се развиват.
Много хора подценяват значението и ефекта, които IT секторът имат върху живота дори на хора извън него, влияейки върху развитието на икономиката. Ако искаш и ти да си част от тази област и да променяш пазара заедно с нея, пътят към софтуерното инженерство е отворен за теб. Запиши се още сега за безплатния курс Programming Basics и дай начало на новото си развитие.