Code to success - интервю с Калин Примов
В нашата нова рубрика ще ви споделяме вдъхновяващи интервюта с едни от най-успешните ни курсисти като научите повече за тях - как са разбрали, че програмирането е в кръвта им, какво ги мотивира да се развиват, кои са били най-големите им трудности и други интересни въпроси. "Наистина е трудно да станеш програмист, но да работиш нещо, което ти е хоби и най-гадният ден от седмицата да не е понеделник, си струва жертвите!", това сподели Калин, а повече за него четете в следващите редове.
Здравей, Калин! Можеш ли да се представиш с няколко думи за читателите на нашия блог?
Здравейте, казвам се Калин Примов и съм на 26 години от Кърджали. Завършил съм обучението за JavaScript програмист в Софтуерния университет и в момента съм в последния си курс от Java професията.
Какво те привлече към програмирането?
Чувството след доста часове усилена работа, че си създал нещо, което преди не е съществувало и си успял, използвайки уменията си (и известно количество Stack Overflow). Работил съм и други професии, но никоя друга не е била толкова отблагодаряваща се, когато вложиш свободното си време в нея, а и никоя друга не е била толкова подходяща да ти бъде и хоби.
Какви програмни езици владееш и защо избра точно тях?
Основно пиша на Java и JavaScript (най-вече заради работата си), но в свободното време обичам да пиша и на Python, C# и Kotlin. Избрах първоначално Java, защото ми хареса нейната многословност и безкрайните възможности за написването на едно и също нещо, всяка идваща със своите предимства и недостатъци. JavaScript пък е приятно разнообразие, защото там получаваш много по-голяма свобода, която едновременно е много забавна, но и те кара да търсиш най-доброто решение за всеки проблем. Останалите езици съм ги използвал изцяло от любопитство и за да направя сравнение.
Как научи за Софтуерния университет?
От реклама във Facebook.
А защо го избра?
Записах се, защото винаги съм искал да опитам програмиране, а Софтуерния университет ми изглеждаше като най-подходящото място да се пробвам без да губя нищо.
В каква форма се обучаваш и защо избра именно нея?
В момента съм в онлайн форма, като тя е много полезна за хора, които работят, защото могат да си разпределят времето според графика. В началото на обучението си бях в присъствена и тя определено много ми помогна за изграждане на навика всеки ден да пиша код.
Каква беше най-голямата трудност за теб по време на обучението ти в Софтуерния университет?
Изграждането на режим, който и сега спазвам. В началото беше трудно да свикна да пиша по 6 до 8 часа код, но вече не представлява никакъв проблем. Когато има извънредни причини и цял ден не съм се занимавал с програмиране, усещам на следващия ден, че ми е липсвало.
Жените или мъжете са по-добрите програмисти?
На всеки човек му е нужно различно време, за да усвои даден материал, като не съм забелязал полът да играе каквато и да е роля.
Каква е настоящата ти работа, свързана ли е с програмирането?
Работя като Junior Java програмист в Proxiad, като работата ми бе представена от кариерния център в Софтуерния университет.
Как се виждаш след 5 години в професионален план?
Надявам се с поне пет пъти повече знания и със същото желание за писане на код.
И накрая - какво ще посъветваш всички бъдещи курсисти, на които им предстои да започнат обучение в Софтуерния университет?
Задължително да се пробват и каквото и да ги затруднява, да не се отказват, докато не го разберат и в най-малката му подробност. Наистина е трудно да станеш програмист, но да работиш нещо, което ти е хоби и най-гадният ден от седмицата да не е понеделник, си струва жертвите.
За още успешни истории, следете новата ни рубрика "Code to success"! Ако имате и вие вдъхновяваща история, която искате да споделите с нас, може да пишете на sonia@softuni.bg. A ако искате и вие да сте на мястото на нашите успешни курсисти, направете първата крачка като кандидатствате за безплатния курс Programming Basics от ТУК.