Какво е разпределено и споделено съхранение на данни?
Една от водещите сфери, с които системните администратори трябва да надградят уменията си, е тази на съхранението на данни. В следващите редове ще си говорим за разпределено и споделено съхранение на данни – една от водещите теми, залегнали в предстоящия курс Linux System Administration Advanced. Точно по повод старта на обучението реших да разгледаме тази тема по-подробно.
Администраторите на Linux системи са едни от най-комплексните професионалисти. Ако си решил да развиеш познанията си в областта, за да преследваш професионална реализация, трябва да знаеш, че работата с данни е неотменна част от ежедневието на системния администратор.
Разпределено съхранение на данни
Разпределеното съхранение на данни (distributed storage) представлява система от файлове, които са разпределени на няколко сървъра и дори няколко локации, но същевременно имат ограничен и изолиран достъп, сякаш се намират на локална машина. Това позволява тези файлове да бъдат достъпени (или нови такива да бъдат запазени) от всяко устройство, вързано към мрежата, която се ползва от този distributed storage.
Основната цел на разпределеното съхранение е да позволи на потребителите на физически разпределени системи да споделят данни и ресурси. Достъпът до тези данни е контролиран и изисква автентикация, тъй като е възможен само за потребителите на една обща мрежа. Именно затова разпределеното съхранение на данни се прилага най-често в локални мрежи или т.нар. LAN.
Една от най-популярните системи за разпределено съхранение на данни под Linux е GlusterFS. Системата управлява пространството за съхранение на няколко сървъра в единен namespace (или именно пространство). Използването на инструменти за разпределено съхранение на данни повишава сигурността, тъй като достъпът до данните може да бъде ограничен на база различни съображения и фактори за сигурност. Не на последно място, дори и някое от устройствата в мрежата да претърпи повреда или да бъде изключено, данните ще продължат да са достъпни за останалите участници в мрежата.
Споделено съхранение на данни
Първата ти среща с разпределеното и споделеното съхранение (shared storage) на данни вероятно ще бъде объркваща. Ето някои уточнения – разпределеното съхранение представлява разпределено пространство, идващо от един и същи пуул, върху няколко клиента. Споделеното съхранение на данни е един пуул, достъпен за много потребители.
Споделената система от файлове представлява хардуерна комбинация, в която няколко устройства се свързват в мрежа и ползват пространството за съхранение на едно от тях. Например, Компютър1 и Компютър2 се свързват в мрежа с Компютър3 и ползват пространството там. Това е привлекателно решение, тъй като всички клиенти в мрежата разполагат с достъп до последната, най-актуална информация, спестява пространство и спомага за по-доброто управление на данни.
Как да надградиш уменията си?
Ако целта ти е да си успешен администратор на Linux системи, трябва да се чувстваш комфортно, когато работиш с Linux. В курса Linux System Administration Advanced ще придобиеш допълнителни знания и умения, които ще ти помогнат да управляваш Linux базирана инфраструктура по-ефикасно.
Освен в сферата на разпределено и споделено съхранение на данни, ще придобиеш редица практически умения за изграждане и управление на решения за контейнеризация, на решения за виртуализация, на клъстери и още много. Ако вече имаш базови познания и опит в системата администрация с Linux, това е следващата стъпка, която можеш да предприемеш. Запиши се още сега ето ТУК, занятията започват на 4 април. Очакваме те!