3 фундаментални концепции от програмирането
Програмирането е комплексна сфера, в която да умееш да пишеш код не е достатъчно. Тя изисква от теб алгоритмично мислене и желание непрекъснато да подобряваш уменията си. Ако искаш да започнеш да изграждаш такива, не се колебай да кандидатстваш за цялостната програма по софтуерно инженерство на SoftUni.
Скоростното развитие на технологиите ще изисква от теб непрекъснато да надграждаш способностите си, но има някои фундаментални концепции, които определят сферата. Именно с някои от най-важните от тях ще те запозная днес, за да започнеш да изграждаш представата си за света на програмирането.
Обектно-ориентирано програмиране
Т.нар. ООП (object-oriented programming) е парадигма в програмирането, при която ще моделираш системи с помощта на обекти, които от своя страна си взаимодействат помежду си. Обектно-ориентираното програмиране е залегнало в основата на модерните и популярни съвременни езици за програмиране.
ООП е една от най-обширните теми в света на програмирането. Това, което трябва да запомниш сега, е, че то се характеризира с много повече от обекти и класове. По време на развитието си като програмист ще срещнеш и понятията наследяване (при което един клас може да наследи свойства и методи от друг, по-общ клас), полиморфизъм (способността да достъпиш различни обекти по един и същ начин), абстракция (способността на програмите да игнорират част от наличната информация) и капсулиране (което предотвратява промяната на вътрешното състояние на обект по неочакван начин).
Независимо кой от езиците избереш за началото на своето обучение, и четирите в програмата на SoftUni са езици за обектно-ориентирано програмиране. Това е парадигма, с която ще се запознаеш подробно по време на обучението си.
Структури от данни
В областта на програмирането, неминуемо ще работиш с много данни. Те обикновено се организират в т.нар. структури от данни. Групирането им по определен начин е необходимо, за да се улесни достъпа до тях и моделирането им. Съществуват редица различни структури от данни, които са подходящи в различни ситуации.
Тези data structures вървят ръка за ръка с използването на алгоритми, които са неотменна част от арсенала на всеки програмист. Когато решаваш определени задачи, ще трябва да прецениш коя структура да използваш, кой алгоритъм да приложиш и дали това е най-добрата комбинация за настоящите ти цели. Сред най-популярните структури от данни ще различиш масивите, списъците, опашки и стекове, множества и речници.
Структурите от данни в комбинация с удачните алгоритми помагат за по-бързата разработка и по-ефикасно извършване на дейността ти.
Шаблони за дизайн
Шаблоните за дизайн (design patterns, както ще ги срещнеш) предоставят готови решения на често срещани проблеми в сферата на програмирането. Те не са зависими и обвързани с контекста, в който се използват. С други думи, един и същ шаблон може да бъде открит в мобилни приложения, в уеб приложения, дори в игри. Няма специфични ситуации, в които да бъдат прилагани ексклузивно и да са подходящи само за тях – това са сравнително универсални решения.
Съществуват множество шаблони за дизайн за решаването на също толкова много проблеми в разнообразен контекст. Това е едно от големите богатства на програмирането – разработчиците могат да се ползват от ресурсите, създадени в общността, за да решават лесно и бързо най-разпространените задачи. Design pattern-ите могат да бъдат адаптирани и използвани многократно.
По време на обучението си ще се срещнеш с няколко основни типа шаблони – създаващи (creational, касаят конфигурирането на нови класове и обекти), структурни (structural, свързани са с имплементирането на нови функционалности) и поведенчески (behavioral, касаят интеракциите между класовете и поведението им), наред с различните видове шаблони за дизайн, произтичащи от типовете.
Програмирането е много повече
Това са само малка част от някои от водещите концепции в програмирането. Още при първите си стъпки, в безплатния курс Programming Basics, ще се срещнеш с принципа за control flow, изразяващ се включително чрез различни условни конструкции (if-statements) и цикли. По-нататък ще се сблъскаш с концепцията за регулярни изрази (или по-разпространеното regex, от regular expression) и небезизвестната рекурсия. И още много.
Ако искаш да се впуснеш в света на програмирането и да откриеш не само концепциите, но и приложението им, както и да придобиеш практически умения на експертно ниво, кандидатствай още днес за цялостната програма по софтуерно инженерство в SoftUni. Започваш с безплатен курс и може да избереш един от четирите водещи езици за програмиране – C#, Java, Python и JavaScript. Новият прием приключва съвсем скоро – кандидатствай ТУК, очакваме те!