Kotlin: какви Android приложения можеш да създаваш?
Ако се развиваш в IT сферата или пък искаш да създаваш функционални, качествени и надеждни приложения за Android, вероятно си наясно, че Kotlin е водещият език, на който да разчиташ. Сега можеш да направиш първите си стъпки с езика в курса Android Development with Kotlin - септември 2022, който започва съвсем скоро.
Езикът ти предлага лесен начин за създаване на приложения за всички Android устройства, за които можеш да се сетиш – от телефони до електронни гривни. Какви предимства предлага Kotlin и как успява да се наложи в Android разработката ще видим в следващите редове. Същевременно ще разгледаме и някои от най-популярните апликации, в които е използван.
Какво представлява Kotlin?
Въпреки че е далеч от това да измести традиционните езици за програмиране, Kotlin се нарежда в топ 15 на най-използваните днес, по данни от годишната анкета на StackOverflow. Концепцията за него се заражда през 2011 година, а през 2016 година бива пусната и първата му стабилна версия. Това го прави един от най-новите и модерни езици за обектно-ориентирано програмиране.
Източник: JetBrains
Въпреки че има най-широко приложение в разработката на Android апликации, езикът намира място в десктоп разработката, уеб разработката, дори в сферата на Data Science. По своята същност, това е статично типизиран език за мултиплатформена разработка, с фокус върху сигурността и функционалността на софтуерните продукти. Процентът на разработчиците, които го използват именно за мултиплатформена разработка, също нараства.
Kotlin е удачен за хора с малък опит в програмирането, тъй като има лесен за разбиране синтаксис, което прави писането и четимостта на кода идеални за начинаещи. А по време на курса ще се фокусираш именно върху най-популярното му приложение – като език за разработка на Android приложения.
Водещи приложения, използващи Kotlin
По изчисления на Google, 70% от топ 1 000 приложения в Google Play Store, са създадени именно на Kotlin. През 2017 той се превърна в третия език за Android приложения, редом с Java и C++, а през 2019 практически измести Java от водещото място в направлението. Това е и една от причините да расте толкова бързо като популярност и общност. През първото тримесечие на 2022 година, общността около езика е над 5 милиона души, което е двоен ръст в сравнение със същия период от миналата година – 2.4 милиона дивелъпъри.
Източник: SlashData
А фактът, че е предпочитаният от Google език за разработка на мобилни приложения, създаде предпоставки едни от най-популярните компании в света да изградят апликациите си на него:
- Над 60 Google продукта, включително Google Drive и Maps са изградени чрез него;
- Pinterest мигрира мобилното си присъствие от Java на Kotlin, достигайки по-висока производителност и позволявайки на разработчиците си да пишат код по-ясно и по-бързо;
- Една от най-популярните стрийминг услуги – Netflix, преобразява мобилното си присъствие с помощта на Kotlin и възможностите за мултиплатформена разработка.
- Duolingo също е компания, която избира да мигрира мобилното си приложение на Kotlin, едновременно за да подобри преживяването на потребителите си в апликацията, но и за да подобри производителността и удовлетвореността на екипа си от разработчици.
Запознах те само с малка част от примерите за мащабни приложения, изпълнени с Kotlin. Други разпознаваеми брандове, които използват езика, включват AirBnB, Kickstarter, Trello и Slack, дори мащабната образователна платформа Coursera. Това е доказателство, че независимо от индустрията, изискванията и продукта, който се предлага, ако един бизнес се нуждае от мобилно приложение, то може да бъде създадено чрез Kotlin.
С други думи, можеш да реализираш и собствените си идеи за Android приложения с лекота. По време на практическите занятия в предстоящия курс ще се научиш да боравиш свободно с езика, ще откриеш детайлите по създаването на Android приложения на базово ниво и ще се запознаеш с добрите практики в областта. За да поемеш по пътя на мобилната разработка за Android, използвайки Kotlin, запиши се за Android Development with Kotlin ето ТУК.