5 причини да изучаваш езика Go
Въпреки че светът на програмирането се доминира от няколко класически езика, все още има място за по-нови алтернативи. Такъв е примерът на езика Go, или Golang, разработен от инженери на Google. Днес езикът набира все повече популярност, а сега и ти имаш възможност да започнеш изучаването му в курса Programming Basics with Go - февруари 2024.
Независимо дали си напълно начинаещ или просто искаш да разшириш способностите си, Go е добър избор за програмен език. Той има редица качества и характеристики, които го правят търсен език и отварят множество врати.
Тях ще разгледаме в следващите редове. Днешната статия ще ти представи накратко и някои от основните приложения на езика, за да си наясно какви възможности ти създава. Да започваме!
5 предимства на езика Go
Изучаването на Go се е доказало като разумна инвестиция на време и усилия за програмистите, които търсят баланс между производителност и достъпност. Това се дължи на негови ключови характеристики:
- Висока производителност и ефективност – Go е статично типизиран език за обектно-ориентирано програмиране, който се компилира изключително бързо. Това осигурява висока производителност на софтуера, в който се влага.
- Достъпност на езика – Go е създаден с оглед на това да бъде лесен за писане и разчитане. Синтаксисът му е достъпен дори за напълно начинаещи, които не са написали и един ред код през живота си. Използването му осигурява минималистичен и изчистен код, който спомага по-доброто взаимодействие между програмисти, работещи по написан на Go проект.
- Наличие на garbage collector – за който сме говорили неведнъж в контекста на други, популярни днес езици. Наличието на такъв означава, че управлението на паметта и ресурсите и тяхното освобождаване се случва автоматично. А това елиминира необходимостта ти да мислиш за управлението им, което автоматично превръща Go в език, подходящ за начинаещи програмисти.
- Позволява конкурентно програмиране – ще го срещнеш като concurrent programming. Това е парадигма, според която изчислителни задачи могат да се изпълняват успоредно (оттам и конкурентно), вместо последователно, което изисква един изчислителен процес да завърши, за да започне следващият. Това увеличава броя на изпълняваните задачи, а от там и производителността на софтуера.
- Лесен е за скалиране – именно благодарение възможността за конкурентно програмиране, Go е език, чрез който могат да се създават лесни за скалиране софтуерни продукти.
Тези характеристики несъмнено спомагат за популярността на езика. За периода от 2021 до 2023 година, общността от разработчици нараства до 3,8 милиона души, които влагат усилията си основно по посока на облачната разработка и AR/VR проектите. А това далеч не са единствените опции, както ще видим в следващите редове.
По какви проекти можеш да работиш с Go?
Програмният език Go намира приложение в разработката на софтуерни продукти, които изискват високата производителност, надеждност и ефективност. Някои от основните начини, по които можеш да приложиш уменията си с Go, включват:
- Създаването на уеб приложения и т.нар. microservices, благодарение на гъвкавостта и лесната скалируемост на езика;
- Разработка на инструменти за контейнеризация и DevOps – Docker е един от емблематичните инструменти, написани на Go;
- Създаването и скалирането на облачни услуги, които печелят от производителността и ефективността на езика и възможност за concurrent програмиране;
- Разработката на проекти, които изискват обработката на значителни количества данни, отново благодарение на възможността за конкурентно програмиране, и още.
В резултат на тази гъвкавост и разнообразието от проекти, които могат да бъдат изпълнени с език като Go, редица големи играчи са го включили в технологичния си стек. Ярки примери за такива компании са PayPal, Netflix, Riot Games, Meta, Twitch и Uber.
Овладяването на програмния език Go е предпоставка за създаване на конкурентно предимство в една наистина конкурентна среда като софтуерната разработка. Сега можеш да направиш първите си стъпки към придобиването на такова и да си изградиш първи впечатления за езика в безплатния курс Programming Basics with Go - февруари 2024!