"Видях колко много ми помага наученото в СофтУни в реална работна среда" – интервю с Иван Здравчев
Днес те срещам с Иван Здравчев, за да ти разкажем заедно неговата СофтУни история. Иван е на 24 години от Пловдив, завършил е ПУ "Паисий Хилендарски" с бакалавърска степен "Софтуерни технологии и Дизайн". В момента работи като Remote Full-Stack Web Developer в Accedia, а в следващите редове ще се запознаеш по-подробно с пътя му до днес:
Как започна историята ти със SoftUni?
Историята ми с програмирането започна когато завърших 12 клас и все още не знаех накъде да поема. Родителите ми държаха да имам висше образование и трябваше да направя избор. По това време се говореше, че има голям глад за кадри в IT сферата и затова реших да запиша такава специалност в университет, въпреки че не бях много уверен в способностите си. Не бях от отличниците в училище. Така или иначе вече прекарвах по-голямата част от деня си на компютър, изглеждаше подходящо също и да работя нещо свързано с него.
През лятната ваканция реших да си дам лек начален старт преди да е започнал университетът, затова потърсих "увод в програмирането" в интернет и попаднах на книгата на Светлин Наков и колектив със C#. Поръчах си я и от нея разбрах за инициативата "СофтУни", както и какво са променливи и условни оператори, но не се записах, понеже исках да видя първо дали университетът ще е достатъчен.
Прескачаме няколко месеца напред в историята ми до края на първи триместър – вече съм убеден, че ако не си намеря допълнителен източник на знания, ще си загубя времето. Дойде време за изпитване и всички получихме по няколко задачи, една от които беше с масиви. Без да ги разбирам напълно, след известна доза "trial and error", успях да я реша и се почувствах много добре.
Това ме подтикна да попитам асистента ни (който беше втори курс тогава) дали е чувал за СофтУни и какво мисли за него. За моя изненада, той извади от раницата си същата книга, която си бях поръчал това лято, и ми показа, че задачите на изпита са от там. След кратък разговор по темата разбрах, че е напълно възможно да съчетая двата университета и се записах.
Кои обучения завърши при нас и кое е най-важното, което обучителният процес остави в теб като впечатление?
Завърших пътеката C# Web Developer (макар и с кратка почивка от почти 2 години) и половината от JS Web Developer. Добро впечатление ми направи това, че се използват най-новите и търсени технологии и големият брой практически задачи след всяка лекция. Те винаги ми помагаха да усвоя материята много по-добре, а и според мен развиха допълнително логическото ми мислене.
Друго, което ме изненада доста приятно, е, че тук не се учи наизуст както в училище и е позволено да се използва интернет като източник на информация, дори и по време на изпити. Наистина повече ми допадна идеята да се научим да разрешаваме проблеми пред това да сме "ходеща енциклопедия".
Какво мислиш за лекторския състав на SoftUni?
Лекторският състав според мен е една от силите на СофтУни, защото в него има много млади, мотивирани и интелигентни хора, които практикуват това, което преподават, и си личи, че се стараят и го правят с желание. Материята се представя по най-лесния за разбиране начин и се обяснява често дори по няколко пъти с различни примери. Също така те успяват да обърнат внимание на въпросите на всеки, като дори понякога са оставали и след лекцията, за да ги довършват.
Какви са впечатленията ти от курсовете?
Курсовете са много добре структурирани – всеки следващ надгражда предишния с нови и по-задълбочени знания, като успяват да задържат любопитството на човек, без да го претрупат и откажат от обучението. В моя опит нищо от това, което се преподава, не ми е било излишно, дали в практиката или по време на интервю за работа. Отново подкрепям с две ръце задачите след всяка лекция, които ми помагаха най-много да разбера новия материал.
Какво се промени за теб, след като започна обучението си при нас?
Главното нещо, което се промени в мен, беше, че се сдобих с много повече увереност в способностите си и успявах да разбера преподаваното в университета по-лесно. Вече имах изграден подход за решаването на проблеми и също така се отказвах от разрешаването им много по-трудно. Новите неща не бяха голямо предизвикателство.
Докато учех паралелно и в двата университета ми беше цел също да намеря и първата си работа по специалността. Рових обяви в интернет и писах на различни мейли, но не мисля че получих и един отговор. Накрая кариерният център на СофтУни се свърза с мен, докато карах един от модулите, и ми помогна да стигна до първото си интервю. След няколко седмици вече бях нает и видях колко много ми помага наученото в СофтУни в реална работна среда.
Какъв съвет би отправил към бъдещите курсисти на СофтУни?
Бих ги посъветвал да са търпеливи, упорити и да си пишат редовно домашните. Да станеш програмист не е от най-лесните неща, но ако сте постоянни, със сигурност ще успеете. Ако предизвикателствата са вашето нещо, то тогава мисля, че сте поели по един добър кариерен път и ще можете да вършите работа си с удоволствие дълги години напред.
---
Предизвикателството на ИТ сферата те очаква, а вратите към него са отворени. Сега можеш да се запишеш за безплатния старт с Programming Basics и да поемеш по новия си път за развитие. Ако историята на Иван те е вдъхновила, ще откриеш още такива в блога, а за да споделим и твоята там, пиши ни на content@softuni.bg.