Какво трябва да знаеш за Unity?
Unity е инструмент за мултиплатформена разработка на игри. Вероятно си попадал на популярния жаргон „енджин“ (от английското engine). Днес 34% от топ 1 000 игри за мобилен телефон се правят на Unity, много студиа създават комплексни 2D и 3D игри, а съществува дори възможността за multiplayer заглавия. Ако и ти търсиш начин да навлезеш в този вълнуващ свят, не се колебай да се запишеш в предстоящия курс Unity 3D Basics – март 2022.
Именно по повод предстоящия курс ще си поговорим по-подробно за Unity и защо стана толкова популярен. Ще те запозная с някои от основните предимства и възможности на инструмента, от които можеш да се възползваш. Също така ще се опитам да отговоря на въпроса ти нужни ли са ти програмни умения, за да създаваш видео игри с Unity.
Какви функционалности ти предлага Unity?
Като среда за разработка на видео игри, Unity идва с всички ключови компоненти и функционалности, които ще ти помогнат да създадеш своя игра, независимо дали говорим за 2D side-scroller или нещо на нивото на ААА игра. Разполагаш с функционалности за физика, рендиране, collision detection и т.н.
Освен това, можеш да се възползваш и от богат Asset Store, откъдето можеш да се сдобиеш с различни елементи за своята игра, за които нямаш уменията или времето да направиш сам. Там ще откриеш както безплатни, така и платени asset-и. Искаш да добавиш готически руини в играта си? Или търсиш интересен интериор за top-down играта си? Можеш да намериш буквално всичко в Asset Store-а.
Не на последно място, ако владееш C#, ще можеш да използваш уменията си в комбинация с Visual Studio, за да задаваш логиката на играта. Но истината е, че с Unity можеш да свършиш ужасно много и без да си програмист и да пишеш код. Предимството на това да владееш в някаква степен програмирането със C# е фактът, че ще имаш много по-голяма свобода в разработката на играта си.
Какви игри можеш да правиш с Unity?
Фактът, че с един инструмент можеш да създаваш игри за редица различни платформи, е още едно значимо предимство на Unity. Според интересите и целите ти, ето някои типове игри, върху които можеш да се фокусираш:
- Игри за PC и конзоли – вероятно мечтата на почти всеки геймър, който търси начин да стане и разработчик на игри. Инструментите, достъпни в Unity, ти дават възможност да се възползваш от високо технологични asset-и, както и да въвеждаш промени по твоя преценка, така че да постигнеш желания резултат. При това с лекота.
- Игри за мобилни телефони – едно от най-популярните приложения на Unity е именно в разработката на игри за мобилни телефони. Това също е и един от най-достъпните за разработчици пазари, с възможности за растеж и дори монетизация на игрите.
- AR и VR разработка – ако се вълнуваш от изменена и виртуална реалност и искаш да разработваш игри в сферата, със сигурност можеш да го постигнеш с Ще разполагаш с редица инструменти като XR Interaction Toolkit, Spatial Audio и Particle System, за да обогатиш VR изживяването.
Удобен ли е Unity за начинаещи?
Инструментът е не просто удобен, но и предпочитан от начинаещи разработчици, които искат да започнат приключението си в света на игрите, без да правят огромни разходи. Да, точно така, Unity има напълно безплатна версия, която разполага с всички необходими функционалности, за да създадеш страхотна игра.
Не просто това, с безплатния лиценз можеш да създаваш игри, които да монетизираш, напълно безплатно, стига играта ти да „заработва“ по-малко от определена горна граница на година. Ако е толкова успешна и достигне тази граница, трябва да се закупи лиценз.
Но освен, че е безплатна, средата предлага и функционалности за визуално програмиране. С други думи, дори и да имаш много ограничени или никакви познания по програмиране с C#, ще можеш да се възползваш от Unity. Разбира се, ако се решиш да изучиш език за програмиране, или да се сдобиеш поне с фундаментални знания, за да работиш по-свободно с Unity, със сигурност няма да сбъркаш.
С основните аспекти и възможности на Unity ще можеш да се запознаеш подробно в курса Unity 3D Basics, както и ще придобиеш уменията, които са ти необходими, за да създаваш 2D и 3D игри. Ако искаш да се включиш, направи го от ТУК до 22 март. Очакваме те!