Какво са Kubernetes клъстери?
Kubernetes е един от най-използваните и харесвани инструменти за оркестрация на контейнери в глобален мащаб. Сега и ти можеш да развиеш способностите в работата с контейнери и в частност с този инструмент в практическото обучение Kubernetes - октомври 2023, а по повод курса, в следващите редове ще разгледаме както представляват т.нар. клъстери.
Kubernetes и нарастващото значение за бизнеса
Kubernetes осигурява на бизнеса преносима, open-source платформа за ефективно управление на контейнери. Екосистемата на инструмента се развива непрекъснато, а това обуславя и оптимистичните прогнози за нарастващия му пазарен дял. В момента Kubernetes има пазарен дял от над $1.8 милиарда, а до 2030 година се очаква да нарасне до близо $8 милиарда. Това е ясен сигнал, че значението на платформата ще продължи да нараства.
Източник: MarketsNResearch
Това нарастващо значение може лесно да се обясни с всички възможности, които инструментът създава за бизнесите, които го използват:
- Инструментът позволява на компаниите да автоматизират деплоя, скалирането и цялостното управление на приложения.
- Намалява риска от човешка грешка при осъществяване на автоматизираните процес, асоциирани с контейнеризирани приложения.
- Подсигурява наличността на приложенията при евентуални проблеми с елементите им и ускорява CI/CD процесите, без излишен downtime.
- Осигурява гъвкавост и подпомага управлението на ресурси, тъй като позволява динамично им разпределение в реално време спрямо нуждите на различните приложения.
Тези причини придават на Kubernetes ключова роля в съвременния технологичен пейзаж. Платформата отговаря на нуждата на съвременния бизнес да постигне гъвкавост и ефикасност в стремежа си към непрекъснати иновации. А в основата на всичко това стоят т.нар. Kubernetes клъстери, които ще ти представя в следващите редове.
Какво представляват Kubernetes клъстерите?
Вероятно и сам се досещаш – Kubernetes групира различни контейнери, необходими за управлението и поддръжката на дадено приложение, в т.нар. клъстери. Тези клъстери правят разработката, управлението и местенето на приложения от една среда в друга много по-лесни.
Клъстерите позволяват на контейнерите в тях да работят върху различни машини и в различна среда – виртуална, физическа, облачна. Освен това са независими от операционната система, с която работиш, което допринася за гъвкавостта при работа с Kubernetes.
Източник: VMWare
Всеки клъстер има шест основни компонента - API сървър, т.нар. Scheduler и Controller, Kubelet, Kube-proxy и Etcd, компонент, който съхранява цялата информация за клъстера. Освен с тях, по време на обучението ще се запознаеш и със специфични елементи, функции, процеси и обекти, привични на клъстерите. Примери за такива са:
- Node – фундаментален за работата с инструмента, това е елементът, който реализира заложените задачи и „подкарва“ приложенията. Всеки клъстер има поне един
- Pod – елементът, който съдържа един или повече контейнери. Т.нар. pods представляват най-малката единица, която може да бъде деплойната.
- Services – това са функционалностите, които правят възможно достъпването на приложението, когато вече е поставено в pod. Чрез тях, т.нар. pods стават видими.
- Deployment – това е функционалност, която диктува на Kubernetes как да бъде създаден или изменен един pod и съдържащото се в него контейнеризирано приложение.
За да работиш ефективно с Kubernetes, трябва добре да разбираш устройството и работата на фундаментален елемент като клъстерите. По време на предстоящия практически курс Kubernetes - октомври 2023 ще се научиш да изграждаш клъстери, да откриваш и отстраняваш проблеми и грешки в работата им, а и ще откриеш още много тънкости в работата с Kubernetes.
Придобитите умения можеш да приложиш директно в практиката си, затова не се колебай да се запишеш, ако търсиш начин да задълбочиш познанията и уменията си по един систематизиран начин. Очакваме те!