Ще замени ли AI „старите“ професии? – прогноза на Светлин Наков
Представи си свят, в който компютърът ти не просто изпълнява команди, а предлага творчески решения. Това не е научна фантастика, а днешната реалност, в която изкуственият интелект се развива стремглаво. Трансформацията в технологичната индустрия (и не само) е вече факт и това напълно очаквано предизвика редица въпроси.
Ще замени ли изкуственият интелект „старите“ професии? На този въпрос днес ще ти отговори д-р Светлин Наков – идеолог и съосновател на СофтУни. Ако твоята мечтана професия е тази на програмист и не се страхуваш от динамичния технологичен свят, то тогава кандидатствай в СофтУни още днес!
А ако се двоумиш дали си заслужава тепърва да започваш кариерния си път в ИТ индустрията, то тогава тази статия е точно за теб. Виж какво сподели д-р Наков за бъдещето на професиите, които познаваме днес:
По-висока ефективност без замяна на опита
По думите на д-р Светлин Наков: „Много професии ще бъдат улеснени, не заменени. Давам пример как това се случи преди години с разработчиците на сайтове. Преди 15 години тази професия беше силно техническа и изискваше много висока квалификация: да пишеш на ръка HTML, CSS, JavaScript, да си напишеш сам CMS система и да си направиш и интегрираш дизайна в сайта. Трябваше да разбираш от програмиране, от сървъри, от бази данни, от хостинг, от front-end и back-end. Беше сложно и трудно да направиш сайт.
Във времето професията стана доста по-лесна и нетехническа, но не изчезна! Светът, в който живеем, има нужда от сайтове и от хора, които да ги създават и поддържат. Просто направата на сайтове стана по-лесна, но професията я има, даже заетите в нея продължават да се увеличават“.
Действително по данни на Statista броят на разработчиците ще продължи да расте през следващите няколко години, като се очаква да достигне 28,7 милиона през тази година.
Източник: Statista
„Сега имаме много лесни и удобни инструменти за правене на сайтове и не по-малко хора, които се занимават с това. С WordPress и Wix всеки може да си направи сайт, ако вложи достатъчно време и старание. Обаче професията не изчезна, макар да стана лесна.
По същия начин всеки може да си залепи плочките в банята или да си нареди паркета, но малцина го правят. Аз лично мога да редя паркет, но си плащам на майстори. Мога да правя сайтове, но плащам на разработчици. Мога да си боядисам вкъщи и съм го правил, но си плащам на майстори.
По-удобният инструмент не изхвърля хората от професията им, а ги направи по-ефективни и им улеснява доста живота. Сега разработчиците на сайтове се фокусират върху потребителско изживяване, дизайн и съдържание, ползваемост и маркетинг, вместо да се мъчат да пишат HTML и PHP“ - добавя д-р Наков.
Виж още: Имаш ли бъдеще като програмист във времена на достъпен AI?
AI като инструмент за сътрудничество
В програмирането инструменти с изкуствен интелект като GitHub Copilot могат да препоръчват фрагменти от код и да идентифицират потенциални грешки. Тези инструменти не заместват програмиста, а действат като помощници и подобряват способността му да пише по-чист и по-ефективен код.
Креативността и уменията за решаване на проблеми на човека остават незаменими, а изкуственият интелект просто рационализира процеса. Разбира се, това не се отнася единствено за професиите в ИТ индустрията.
„Новите AI инструменти ще улеснят работата и на софтуерните инженери, и на дизайнерите, и на архитектите, и на адвокатите, и на финансистите, и на учителите, и на застрахователите, и на маркетинг специалистите, и на лекарите, и на търговците. Всички те ще продължат да си работят по професията, просто ще им е по-лесно. Ще се става все по-лесно програмист, лекар, адвокат, финансист, архитект и търговец, защото инструментите ще те водят за ръка, но все пак човекът ще си остане.
За повечето професии няма да се стигне до замяна с AI и изчезване. Вместо това ще имаме улеснение на работещите и вдигане на производителността на труда. Юристи си помагат с AI инструменти при съставяне на договори, търговци си помагат с ChatGPT, за да подготвят оферти, бизнес собственици и експерти си помагат, за да пишат писма и да обобщават комуникацията си, в образованието AI инструментите ни помагат да намираме систематизирана информация по всякакви теми и да решаваме задачи. Има и още много примери.“
Източник: MIT Digital Supply Chain Transformation Lab
„Някои професии ще бъдат толкова силно улеснени, че човек невинаги ще се обръща към специалист. Това може да намали нуждата от специалисти, но тя няма да изчезне. Това се е случвало и преди. За да отидеш на почивка преди, трябваше да отидеш в туристическа агенция. Сега можеш да си купиш билети, нощувки и екскурзии и да си организираш почивката сам. Професията на туроператорите не изчезна, просто се трансформира,“ споделя д-р Светлин Наков.
По-малко монотонни задачи и повече креативност
Най-значимото въздействие на AI може да бъде свързано със способността му да се справя с повтарящи се и рутинни задачи. Въвеждането на данни, анализът и дори някои аспекти на отстраняването на грешки могат да бъдат автоматизирани, което освобождава специалистите и им дава възможност да се съсредоточат върху по-креативни и сложни проблеми. Тази промяна не намалява значението на специалистите, а по-скоро издига тяхната роля, позволявайки им да допринасят по-значимо в своите области.
„Почти всички професии ще се променят заради новите AI инструменти и навлизането на AI автоматизация, но те няма да изчезнат, просто ще станат по-лесни. Хората ще работят по-малко черна и досадна работа и ще доставят по-добър краен резултат“ - добавя д-р Наков.
В творчески професии като графичния дизайн, например, инструментите на изкуствения интелект могат да генерират основни оформления и цветови схеми, но нюансираното разбиране на нуждите на клиентите, пазарните тенденции и артистичните иновации остават изцяло в сферата на човешката дейност. AI помага на дизайнерите да реализират своите виждания по-ефективно, което води до по-високо качество на работата и повече иновации.
Непрекъснатото учене и развитие – ключът към успеха
„Едно е сигурно – предстоят промени в повечето професии, но става дума за трансформация и улесняване, не за заместване и изчезване!
След време и неспециалисти ще могат да създават несложни приложения с AI. Професията "програмист" ще стане по-лесна. Създаването и поддръжката на софтуера ще изискват по-ниски умения и по-малко усилия. Обаче професията ще се запази. Светът има все по-голяма нужда от софтуер и от хора, които да го създават и поддържат. Затова и нуждата от програмисти и ИТ специалисти ще расте. Това е моята прогноза“ - споделя още д-р Наков.
Виж още: Тенденции в програмирането през 2024 и търсенето на IT кадри
Интегрирането на изкуствения интелект в традиционните професии не е свързано със замяна, а с подобряване и трансформация. Става дума за снабдяване на професионалистите с инструменти, които правят работата им по-ефективна, по-малко монотонна и по-ефективна. Всичко това налага промяна в начина на мислене – професионалистите трябва да гледат на изкуствения интелект като помощник, а не като конкурент. Добрите специалисти трябва да са готови да се адаптират към промените на новото време.
„Винаги давам един и същ съвет: инвестирайте в собственото си образование. Със сигурност, ако стоите на едно място и не искате да приемете новостите, ще сте в губеща позиция. Ще ви изпреварят по-адаптивните, които по-бързо възприемат новостите. Технологичните промени са неизбежни“.
Вместо IT и дигиталните специалисти да протестират срещу прогреса и да се опитват да го спрат, трябва да търсят ефективни начини как да го адаптират в професионалния си живот. Инвестирай в знания и направи първата стъпка към успеха в ерата на изкуствения интелект още днес, като кандидатстваш в цялостната програма на СофтУни!