Python за начинаещи: какво трябва да знаеш?

Python е вторият най-използван и популярен програмен език в света, след JS. Неотдавна езикът изпревари класиката Java и днес се радва на общност от близо 16 милиона разработчици (по данни за първото тримесечие на 2022 година), които го имат в технологичния си стек. Ако искаш да започнеш да изграждаш и своите умения в програмирането с него, не се колебай да се запишеш за предстоящия безплатен курс Programming Basics with Python.
Обучението е въвеждащо и подходящо за напълно начинаещи, независимо от настоящия ти опит или текуща квалификация. То е и първото стъпало в цялостната програма по софтуерно инженерство в СофтУни, което ще ти помогне да разбереш дали програмирането е сферата, в която искаш и можеш да вирееш.
Основни характеристики на езика
Python е интерпретативен, динамично типизиран, мултипарадигмен език от високо ниво. Подходящ е както за обектно-ориентирано, така и за функционално програмиране, наред с други, а това, че е от високо ниво означава, че е изключително лесно четим. Езикът разполага с т.нар. garbage collector. Езикът се обновява често, като последната стабилна версия е от април 2023.
Дизайнът му е фокусиран върху четимостта и функционалността на езика, без излишен код и трудности при писането му. Любопитен факт е, че тази философия е залегнала дори в шеговит манифест с 19 принципа, наречен The Zen of Python.
Предимства за начинаещи програмисти
Вече споменах накратко две от основните предимства на езика, от които като начинаещ програмист ще имаш най-голяма полза. Нека видим и защо:
1. Четимост и изчистеност на езика
Че четимостта има значение е принцип, залегнал и в манифеста по-горе. Цялата философия и причина зад създаването на езика е това да бъде лесен за четене и минималистичен. Там, където много езици използват препинателни знаци, Python залага на ключови думи на английски. За да изглежда кодът прилежно и подредено, се използват много отстъпи и нови редове.
По този начин бялото пространство прави четенето на кода много по-лесно. Това е ключово за начинаещи програмисти, защото едно от нещата, които ще ти помогнат да навлезеш в света на програмирането, да започнеш да го разбираш, е и четенето на код, наред с писането му и практиката, на която се акцентира в безплатния курс Programming Basics with Python.
2. Garbage Collector
Съвременните езици от високо ниво са до голяма степен подходящи за начинаещи програмисти, именно защото имат т.нар. Garbage Collector. Това е автоматичен начин за управление на паметта. Паметта е най-ограниченият ресурс, с който ще разполагаш като софтуерен инженер, а дейностите по управлението ѝ не са никак елементарни. Освен, че улеснява навлизането ти в сферата на програмирането, garbage collector-ът ускорява и процесът на работа по принцип.
Тези две неща правят езика изключително интуитивен и лесен за овладяване, тъй като синтаксисът винаги е първото предизвикателство за хора, които за първи път пишат код. Но към това ще добавя и огромната общност около Python. Именно активните програмисти са най-голямото богатство на всеки език. Не просто ще можеш да намериш отговори на всички казуси, с които се сблъскваш (защото най-вероятно вече им е отговорено), но и ще можеш да черпиш знания и know-how от лидери в сферата.
Сфери на развитие с Python
Python бързо започна да набира популярност в последните години покрай развитието на полета като data science и machine learning. За последните 2 години общността е нараснала с 8 милиона разработчици, а около 63% от дивелъпърите в сферата на машинното обучение и data science използват именно този език в дейността си.
Източник: JetBrains
Езикът е много популярен и за разработката на решения за IoT (Internet of Things, устройства за умни къщи и т.н.). Сред предпочитаните е за уеб разработка и в системната администрация, а намира значително приложение и в автоматизираното софтуерно тестване. За сметка на това, ако се вълнуваш предимно от разработката на мобилни приложения или игри, по-добре е да избереш алтернатива на Python – езикът не играе особена роля в тези области.
Професии за Python разработчици
Предвид индустриите, в които Python намирана най-широко приложение, можеш да си създадеш относителна представа и какви професии можеш да преследваш в тях, овладявайки езика. След най-популярните са:
- Уеб дивелъпър – с този език ще работиш основно от сървърната страна, или т.нар. back-end. Ще работиш в тясна колаборация с дизайнери и front-end дивелъпъри, за да можеш да интегрираш работата им в проекта.
- Data Analysts и Data Scientist – и двете са тясно свързани със сферата на data science, с фокус върху обработката и анализа на събираните данни. Разбира се, като Data Scientist ще се нуждаеш от много повече и по-комплексни умения, включително и добро разбиране за бизнеса и процесите му, не само за IT аспекта на дейността ти.
- Machine Learning инженер – ако искаш да навлезеш в необятния и динамичен свят на изкуствения интелект, то машинното обучение е сферата, към която да се насочиш. Като ML инженер част от дейността ти ще изисква да боравиш с множество алгоритми и да осигуряваш статистически анализи.
По-необичайна реализация за Python специалисти е навлизане в света на финансите и търговията с финансови деривати. Т.нар. процес по web scraping осигурява огромни количества информация, а самият език разполага с редица инструменти, подпомагащи финансовия анализ и симулацията на различни подходи при търговията с финансови инструменти.
Езикът има и чисто практични ползи за професионалисти в други сфери. Дори и с базови познания ще можеш да си създадеш web scraper или crawler, които да подпомогнат дейността ти в момента, или да автоматизираш процеси в работата си. Затова и много хора от света на маркетинга, например, развиват базови умения с езика.
Ускорен старт в програмирането с Python
Днес Python е много повече от език за програмисти. От него се ползват бизнес анализатори, финансови анализатори, специалисти по продажби и маркетинг, дори адвокати. Истината е, че езикът предоставя огромни възможности за оптимизация на работата, както и за впускане в предизвикателни и перспективни, високотехнологични сфери.
Ако искаш да се реализираш именно в последните, заложи още сега на усилено практикуване и постепенното изграждане на устойчиви знания. Провери дали това е езикът за теб в безплатния курс Programming Basics with Python, а ако отговорът е ДА, не се колебай да продължиш и напред в програмата. Очакваме те!