Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Стил на презентациите в СофтУни

Колеги, с цел проучване, кои елементи да подобрим, премахнем или добавим в презентациите искаме вашето мнение, в което да споделите плюсовете и минусите на до момента двата варианта презентации, които правим във вътрешната програма.

Вариант А

Обемни презентации с много примери и учебно съдържание. Ето пример: SQL-Introduction.pptx. Плюсовете са, че студентите много лесно могат да ги ползват като учебен материал. Основните минуси са, че са доста обемни и понякога по-трудни за асимилиране по време на презентиция.

Вариант B

По-стегнати презентации с цел по-добро презентиране и асимилиране по време на презентацията.  Ето пример: DB-Basics-MSSQL-Basic-CRUD.pptx. Плюсовете са, че студентите не се разсейват по време на презентация. Основните минуси са, че все още са трудни за използване като основен учебник.

Кой от двата стила презентации ви харесва повече? Тук изключваме преподавателите и техните умения. Става дума за учебните материали към курсовете и начина на поднасяне на учебното съдържание в слайдовете.

Моля гласувайте за вариант A или вариант B и дайте своите аргументи. Кажете и какво може да се подобри. За момента сме намислили във Вариант В да вместваме учебното съдържание в Notes, а впоследствие и да стилизираме Notes page-a. Вариант А пък е подобреният вариант на най-старите ни презентации, като булетите с теория са намалени, и заместени с повече примери. Там пък замисляме все повече намаляне на теоретичните слайдове.

Наков

4
Предложения и проблеми 03/10/2016 14:07:45
simeon10 avatar simeon10 218 Точки

Колеги, аз давам и вариант C, кажете какво мислите. Имайте предвид, че пуснато като слайдшоу има и клипчета, а пуснато като документ има обяснения.

0
03/10/2016 13:20:13
kaloyannikov avatar kaloyannikov 531 Точки

само записани в Unity курса могат да го видят

0
simeon10 avatar simeon10 218 Точки

Редактирах линка. :)

0
03/10/2016 13:20:56
lengarski avatar lengarski 42 Точки

Вариант А е най добрия. 

Вариант А: на преподавателя му се занимава да напише хубава лекция, която да е полезна за студентите

Вариант Б: преподавателя се опитва да отбие номера. Този варянт е подходящ когато се представя нещо пред хора на семинар или някаква конференция. 

 

Това разбира се е мое виждане и мнение по въпроса с лекциите. През скромния ми почти 10 годишен опит като студент съм гледал много лекции и на базата на това съм изградил сегащното ми мнение.

2
03/10/2016 13:25:30
djc_bg2015 avatar djc_bg2015 923 Точки

Не мисля, че има място за дебат :)

А

Като онлайн студент, аз много разчитам на материалите от лекциите.

Ползвал съм ги десетки пъти, като източник на информация.

1
03/10/2016 13:37:03
Ivanov.Ivan avatar Ivanov.Ivan Trainer 558 Точки

Вариант А

1
Raskolnikov avatar Raskolnikov 102 Точки

Аз съм за вариант "А". 

Вариант "Б" дава много бегла представа за преподавания материал на пръв поглед. Вариант "А" е по-детайлен и все пак не прекалено детайлен като за презентация и ако човек е забравил нещо, винаги може да се подсети с помощта на презентацията вариант "А". Смятам, че е добре структурирана, съдържа адекватни примери и като цяло спомага за по-бързата ориентация в материала.

1
Shirdor avatar Shirdor 131 Точки

вариант а

 

1
RadinaToteva avatar RadinaToteva 90 Точки

Гласувам за вариант А. Учебното съдържание е поднесено подробно и според мен улеснява не само студентите, но и самите лектори. Презентирала съм и знам, че е много лесно да се отклониш в подробности, като по този начин се изгубва ценно време и основната информация се поднася или извън фиксираното за занятието време или при следващото занятие.В този случай вариант А гарантира запознаването с основния учебен материал и без помощта на лектора, и в същото време подпомага работата му като го насочва възможно най-добре в даването на конкретни примери. Вариант Б е подходящ при друг вид презентиране (може би маркетингово) , при което вниманието на аудиторията трябва да е насочено към презентиращия, а вниманието на студентите на СофуУни обикновенно е насочено към екрана, тъй като учебното съдържание се поднася основно с примерен код.

1
03/10/2016 13:47:06
kaloyannikov avatar kaloyannikov 531 Точки

Според мен кода основна трябва да се показва в IDE не в презентацията.

1
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Много бихме се радвали ако дадете препоръки как да се унифицират презентациите. Не са перфектни и двата варианта. Някои презентации от Вариант В имат стабилни проблеми (бидейки по-нов вариант). Вариант А е една постепенна миграция на един по-стар вариант на презентации, където трябва да се получи учене чрез примери.

Моите предложение и де факто нещата към които се стремим за момента са:

  1. Да има слайдове, в които определена ситуация е показана от зародиш до резултат (пр. INNER JOIN между две таблици и снимка с резултатната таблица)
  2. Да има примери на всевъзможни ситуации и техните обяснения в Notes
  3. Да се стилизира Notes page-a, в какъвто път вървят и презентациите, които Симо показа като Вариант С
  4. Да се премахва постепенно теорията от Вариант А и да се обръща в примери
  5. Да има качени файлове с примерен код, така че да може студентът да си ги пробва директно
  6. Презентациите и упражненията да вървят ръка за ръка и де факто основните примери да са от проблеми от упражненията
1
Pilgrimage avatar Pilgrimage 515 Точки

Всичко е добре, с изключение на :
 

4. Да се премахва постепенно теорията от Вариант А и да се обръща в примери

На мен ми е много удобно да използвам презентациите като справочник за бързо припомняне - примерно за обхват на променливи и буквата към числото, указваща от кой тип е.

Ако се премахне цялата теория от тях, презентациите ще станат почти безполезни впоследствие... почти като изписана тетрадка. 

4
03/10/2016 14:34:47
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Основната идея е да отидат в Notes page-a тези неща

0
Pilgrimage avatar Pilgrimage 515 Точки

Нямам нищо против, светът е безкрайно вариантен.

Всичко опира до това КАК ще бъде направено. :-)

0
Alex0101 avatar Alex0101 374 Точки

Винаги съм предпочитал сериозни учебници с много информация. Всеки човек може да отсее есенцията. Реално, ако се преподава сериозна материя, се очаква и сериозна теоретична и материална база. Тук под материална имам предвид учебници, примери и т.н. Програмирането не е по-лесно от висшата математика, а да учиш висша математика от 20 слайда с по 1 изречение не е сериозно.
Гласувам за вариант А

0
03/10/2016 15:29:25
IvelinTenev avatar IvelinTenev 51 Точки

Има ли безплатен софтуер за едитване на PPT файлове, който да позволява да четем бележките? От опит знам, че Power Point Viewer-a не позволява това.

Поздрави,

Ивелин Тенев

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.