Софтуерно Инженерство
Loading...
+ Нов въпрос
Reath avatar Reath 188 Точки

Нека покажем машините ни

Здравейте!

Предлагам в тази тема всеки да постне с каква машина работи, дали му върши работа, колко му е излязла и т.н.

По този начин също ще можем да помогнем на тези, които тепърва ще си купуват машина да знаят какво би им свършило работа и към какъв ценови диапазонд да се ориентират.

Аз лично съм с Apple Macbook Pro Retina 15 Late 2013
Характеристиките са му следните:

• Display:
    Retina display: 15.4-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology; 2880-by-1800 resolution at 220 pixels per inch

• Processor:
  • 2.3GHz quad-core Intel Core i7 (I7-4850HQ) processor (Turbo Boost up to 3.5GHz) with 6MB shared L3 cache

• Memory:
    16GB of 1600MHz DDR3L onboard memory
  • Video cards:

• Intel Iris Pro Graphics
    • NVIDIA GeForce GT 750M with 2GB of GDDR5 memory and automatic graphics switching
  • Storage:
  • 512GB PCIe-based flash storage
  • Battery:
    Built-in 95-watt-hour lithium-polymer battery

Цената няма да я коментирам, всеки сам знае какво може да си позволи и какво не. Мога само да кажа, че характеристиките са му предостатъчни за в момента, ще видим колко години ще ми издържи инвестицията. Интересно е, че ако тока в СофтУни спре по време на изпит на малко от колегите лаптопите ще продължат да работят след 4тия час. На моята машинка от Епъл и дават 8 часа movie playback/web surfing, което естествено е при идеални обстоятелства, аз лично ги докарвам 7 часа при автоматичен brightness без проблем. Включа ли и Sublime-а да бачкам, няколко браузъра за тестване под различни engine-и опирам до около 6 часа, което пак за мен лично е идеално. Харесва ми, че е доста преносим, не е от най-леките (все пак е сериозна машина), 2 килограма е, но е ужасно тънък - няма 2 см. във височина. Няма да започвам да говоря за операционната система защото всеки сам за себе си решава кое е по-добро за него, тук сме в категория "Хардуер" и нека запазим съдържанието на темата именно такова.

Благодаря за вниманието!

-5
Хардуер
zontak avatar zontak 457 Точки

MyMachine    ... за сега върши работа ;д Даже мисля,че ще свърши дори и да реша някоя ракета да изтрелям в космоса.. ;д Ако решите да инвестирате в лаптоп.. а нямате възможността да го правите през 2-3 години.. това е вашата машина :)

1
mihayloff14 avatar mihayloff14 845 Точки

ACER Aspire 5738ZG

Ползвам го вече 5 години и въпреки че вече си е направо старец, върши много добра работа. 

Общо взето, който си търси сравнително евтин лаптоп, но достатъчно ефикасен за сумата си, това е изборът. smile

Основният недостатък е, че често прегрява (най-вече по време на игри), а също така има дефект с екрана, който може да се прояви на втората година (поне при мен така беше), но поради застраховката, проблемът беше решен.

Предимствата са обширната клавиатура (от гледна точка на удобство), както и доста издръжливата батерия (На възраст 5 години издържа около 40 минути).

1
Filkolev avatar Filkolev 4428 Точки

Основно работя с ASUS N750JV. Има какво да се желае откъм твърд диск, но като цяло работи доста добре и има възможност да се сложи по-нататък SSD и по-бърз хард, както и още рам. Взех го преди почти година, така че вече за тези пари има малко по-добри варианти.

Понеже имах малко хардуерни ядове, взех си и резервен лаптоп, втора ръка, с който да работя междувременно - IBM ThnkPad T60. Тръгва Visual Studio, даже бая задачи изреших на него. Е, не върши работа за основен, но в моя случай се оказа идеалната бекъп машина, а за тези пари е направо без грешка.

0
RumenVasilev avatar RumenVasilev 103 Точки

Lenovo z510 

Display: 1920x1080p 39,6 cm (15") Full HD 16:9 LED Display (matt);

Processor: Intel® Core™ i5-4200M Prozessor (up to 3,1 GHz);

Memory: 16 GB;

Storage: 508 GB Hybrid HDDSSH + 256 GB SSD (в caddy- то, вместо cd/dvd burner- a)

Video cards: Intel® HD Graphics 4600 & NVIDIA GeForce GT740M

След известно време ще го ъп- на до 32 ГБ и 512 SSD. Като цяло  няма програма или игра, която да ми се опре. Бях раздвоен между моя и y510p като на колегата зонтак, но z510 ми харесва повече на външен вид, а все пак ще се взирам доста в комп- а и е хубаво на човек да му харесва. Като пари г/д ми излезе около 1500 лв., всичко е взето от Австрия, същата конфигурация + ъпгрейда в България щеше да ми излезе над 2000 лв. Общо взето батерии за дистанционното не бих си купил тук от магазина, имам много ниско мнение за техниката в БГ, имам възможност да пазарувам от немския амазон и от избрани магазини в Австрия и Германия и разликата е осезаема.

Идеята за шерване е супер, може да бъде много полезна на всеки на когото му предстои такава покупка :) 

0
Keeper avatar Keeper 18 Точки

Sony Vaio (VGN-NW21EF)

• 4GB RAM
  • 1GB AMD
  • 2.1 GHz
  • 500 HDD
  • 15.5"
  • Windows 7

DELL (Inspiron 15)

• 8GB RAM
  • 1GB Intel(R) HD
  • 1.9 GHz
  • 700 HDD
  • 15.6"
  • Windows 7

HP (110-210FB)

• 6GB RAM
  • 2GB Intel(R) HD
  • 2.6 GHz
  • 1TB HDD
  • Ubuntu 12.10

С една дума. Всеки изпълнява отделна функция. Най-много разчитам на линукса защото се доказа като най-стабилен (въпреки, че съм му подкарал убунту).

1
denizco avatar denizco 1 Точки

Да хубаво е да има човек няколко машини ...

Първоначално ми беше чудно ... Цели три не са ли много ... до оня ден :)

В големите жеги, творейки върху домашното Loops... след 3 часа работа лаптопа ми просто умря . Продължих да пиша с настолната машина, добре че преди време просто така да разгледам си бях свалил VS Ultimate ... и работата продължи.

Зададох си въпроса добре де ами ако умре ден преди изпита ... какво правиме ?

Просто сега чак започвам да разбирам и хората на което писането на код им е професия - нужни са алтернативи, като се строши първия лапнитоп ... хващаш втория по реда на номерата :)

Наистина не са нужни N на брой, но за професионалисти, мисля че конфигурацията 2 лаптопа+1 настолна е добра .

Настолната с 2  монитора 21 inch+ ...  :) 

Колкото повече толкова повече .

Поздрави.

0
iliev72 avatar iliev72 143 Точки

Аз тук не виждам машини , а лаптопи !

И не виждам какво има да му се избира на един лаптоп.

Но ако все пак си говорим за РС ето го и моето

Case - CM HAF 912

MB - Asus Crosshair III Formula - вече стана на бая години , но  не ми се разделя с него(аудиото картата не е вградена и е Creative)

CPU - AMD Phenom II X4 965 BE(Black Edition)

RAM - 2*2GB KITCorsair - и тук е време за смяна , но засега върши работа wink

HDD - WD 750GB Blue

CD/DVD - Asus DRW-22B2ST

VC - Palit GTX560TI Sonic 1G D5

LCD - Asus PA246Q

KB - Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 6000

Mouse - Microsoft Wireless Mouse 5000 

4
BoYaN avatar BoYaN 310 Точки

Здравейте,

това е лаптопа , който си взех преди 4 години и го харизах на майка ми.

Струваше 2300 витринна цена (2008 откогато е модела) ама на разпродажба го боднах за 400лв.

Настолния:

ASUS M5A97

AMD Athlon II 640 x4 3GHZ

4Gb Kingston

250GB HDD (наследство от 1-вия ми комп 2004г. ДА - работи и няма лоши сектори)

ASUS HD6670 1GB DDR5

Общо: няма и 500лв

Това са моите сиромашки машини ама каквото ми се налага да подкарам върви идеално:

Всички игри на Blizzard на High, а на лаптопа на Low (в много редки случай ще седна на него да играя, че "геймърски" и "лаптоп" са две понятия дето не ми се вързват помежду си)

В бъдеще пари за PC, Лаптоп и Смартфон не мисля да давам. laughing

0
gzvezdov avatar gzvezdov 32 Точки

Здравейте!

От две години използвам латоп Samsung NP300E5Z. Характеристиките накратко са:

NP300E5Z specs

Processor

• Intel® Core™ i5 Processor 2430M (2.40GHz, 3MB L3 Cache)

Graphic

• NVIDIA® GeForce® GT 520MX Graphics, Optimus™ technology
  • 1GB gDDR3

Display

• 15.6" HD LED Display (1366 x 768), Anti-Reflective

Memory

• 4GB DDR3 System Memory at 1,333MHz (4GB x 1)

Направил съм само едно подобрение по него, от което съм много доволен и препоръчвам на всеки да направи на своя колмпютър или лаптоп, ако има възможност. Смених стандартния за модела 500gb HDD 5400rpm на Seagate с 240gb SSD на Intel. Засега 240гб ми стигат, но се надявам цените на SSD-тата да паднат още и да си взема 500гб.

Може да направите такъв ъпгрейд и на по-стара машина. Благодарение на SSD-то всичко работи в пъти по-бързо.

Препоръчвам ви следните марки SSD-та: Intel, A-data и Samsung.

4
SnowflakeTD avatar SnowflakeTD 2 Точки

Според мен в момента наистина най-големия ъпгрейд е SSD. И аз скоро ще последвам твоята стъпка:)

0
lets_c0de_247 avatar lets_c0de_247 9 Точки

Разумна цена за лаптоп е в диапазона от 1300-1400 до към 2300.
С уговорката, че толкова много пари (2300) се дават единствено за ThinkPad T серия, което е ултимативната работна машина в средния клас. Охлаждане, изработка, характеристики. По-висока цена от тази е неоправдана и безсмислена. Лаптопът по никакъв начин не може да се състезава по производителност с един десктоп. Ето хубав пример:

Лаптопът от първия пост трудно не може да се мери с настолен компютър за около 1500 лева. На последния може да се сложи по-нов модел SSD (PCI-Express) и в скоро време DDR4 памет. Разликата в производителността и сега е в пъти отгоре. Експлоатацията също е важен момент. Поддържан лаптоп, на който се работи ежедневно по 8-9 часа, трудно ще издържи повече от 3 години. Температурите и прахта са основен враг на мобилните компютри. Често се случва лаптопчетата да работят на около 70-80 градуса за процесора и дъното. Че и доста отгоре. Докато при един десктоп цифрите са 35-45.

В крайна сметка моят съвет е всеки да си избере машина според нуждите и работното място. За СофтУни занятията и домашните, както и за умерена работа по лични проекти - 1600-1700 лева ще стигнат. Важно е моделът да е без външна видеокарта, която оскъпява допълнително и грее впечатляващо. Пък Епълските продукти са поне двойно по-спъкпи от реалната си себестойност, трудни за сервизиране, с особености в гаранционните условия и тн. Най-хубавото при тях е, че миналогодишен модел се купува с осезаема отстъпка в Щатите (посоченият Мак е за максимум 2500 лева) и когато човек разбере на какви цени се продават тук, моментално може да се отърве на печалба.

3
v1ppers0nn avatar v1ppers0nn 231 Точки

Ако ще цената ще е 2300 според мен по добре е Asus ROG G550 . Или още някой лев и G750.

0
lets_c0de_247 avatar lets_c0de_247 9 Точки

Бизнес компютрите са предназначени за работа, твоят е за игри. А лаптоп и игри = 90-100 градуса.

i7 грее значително повече от i5, а производителността на втория е достатъчна

Видеокартата е ясна, далеч от лаптоп. Игри на лаптоп практически е възможно, но крайно непрепрепоръчително.

4 клетъчна батерия!!! Да коментирам ли?

Няма ОС. За компютър над 2000 това е престъпление.

1 година по-малко гаранция, няма гаранция "На следващия Бизнес Ден"

Няма оптично у-во

Клавиатурата е с подсветка, която бързо ще замине, а и не е удобна за работа.

Модулите с памет към този модел са 1x 4096MB + 1x 8192MB. Не, благодаря.

Общо-взето: горният Мак(по нашенските цени) и този Асус са точно определение за лоша инвестиция.

4
v1ppers0nn avatar v1ppers0nn 231 Точки

Написъл съм СПОРЕД МЕН! Никога няма да дам толкова пари за такъв лаптоп какъвто ти посочваш ;) ... да аз ще си взема и за 3000 лв, айде убеди ме, че е грешка. 

-1