Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

o_ignatov avatar o_ignatov 54 Точки

Кога учихме сравняване на обекти с Comparator

Здравейте колеги,

Може ли някой да ми припомни кога учихме за сравняване на обекти и за сортиране на мапове, защото не си спомням да съм писал компаратор фунции и ми е трудно.

Тагове:
0
Java Advanced
o_ignatov:
Извинявам се ако съм засегнал някой очевидно е, че не ми се отдава. Мисля а се откажа от програмирането.
stoiko.bogev avatar stoiko.bogev 78 Точки

Май не смего учили, но лекторите го използваха тук-таме за решаване на някой задачи, но не мога да ти кажа в кои лекций.

Но все пак ето един пример:

private static Comparator<Map.Entry<String, Player>> comp = ((o1, o2) -> {
        long player1Score = o1.getValue().getHighscore();
        long player2Score = o2.getValue().getHighscore();
        if (player2Score > player1Score)
            return 1;
        if (player2Score < player1Score)
            return -1;
        else
            return 0;
    });

Общо взето ако искаш да си разменят местата връщаш 1, ако са равни - 0 и ако са подредени както трябва връщаш -1.

Ако не ти се занимава с връщане на числа, има функция compareTo ( o1.compareTo(o2) ), но за някой обекти май не работеше.

Но пък съм тествал, че ако не извикваш compareTo, а си връщаш числа в някой случай работи с 0.01ms по-бързо.

В този случай искам да са в нисходящ ред, затова щом втория обект е по-голям от първия, им разменям местата, връщам 1 (в if-а съм разменил местата на обектите, не знам защо)

0
21/10/2017 20:47:04
o_ignatov avatar o_ignatov 54 Точки

Аз примери намерих колкото щеш. Проблема е, че си плащам да ме научат а не за да си чета сам в stackoverflow щото там става и без да си плащам.

Друг основен въпрос остава дали всички за разбрали същността на compare функцията, какво приема и какво се случва с върнатия резултат?

Лично аз задачата 04. Log Parser от Java Fundamentals - 15 November 2015

https://judge.softuni.bg/Contests/Practice/Index/134#3

не можах да я реша.

И двете предложени решения са с Compare функции които не са ми по силите, а с риск да прозвучи високомерно се смятам за един от можещите студенти в групата. Стриктно посещавам упражненията и си си решавам задачите с максималните точки.

Искрено се надявам задачата с мапове на утрешния изпит да няма подобно сортиране.

Тва е!

Аре стига съм ревал, успех на всички утре!

0
MartinBG avatar MartinBG 4803 Точки

Ето моето решение - може и да ти помогне в някаква степен.

Наистина, задачата не е кой-знае колко трудна, стига да умееш да използваш компаратори (без тях решението ще е доста по-сложно).

0
MartinBG avatar MartinBG 4803 Точки

Той въпросът ти е риторичен, но все пак и аз да се изкажа! smiley

Не сме учили за Comparator в този курс.

Това не е проблем по принцип, най-малкото защото задачата, която даваш като пример за използване на Comparator, е от предишно издание на курса, а доколкото знам нивото в новите версии на курсовете е нарочно занижено, т.е. някои неща се въвеждат по-късно в курса.

Мен лично повече ме притеснява това, че "учихме" важни неща, които всъщност бяха много слабо покрити по време на занятията и се налагаше да попълвам пробойните от други източници. Не очаквам да науча всичко от няколко лекции и упражнения, но определено има какво да се желае.

 

Успех утре на изпита и дано да случим на по-качествени занятия в следващото ниво!

0
22/10/2017 00:04:13
o_ignatov avatar o_ignatov 54 Точки

Дано, и повече старание с judge, защото губи много време и нерви понякога

0
o_ignatov avatar o_ignatov 54 Точки

Честито ви сортиране на LinkedHashSet от клас обект, написан в същия клас на main метода за да може да мине в Judge. Awe!

0
MartinBG avatar MartinBG 4803 Точки

Предполагам, говориш за 3-та задача?

Може ли да ти видя решението?

Аз използвах TreeSet<String> за Followers, а влогърите ги сортирам в stream по custom comparator: линк

 

0
o_ignatov avatar o_ignatov 54 Точки

Не успях да я реша, защото се забих да я решавам без клас. После като прочетох по-внимателно че има сортиране по 2 критерия се сетих, че няма да стане с 2 мапа и тепърва тръгнах да сменям решението. Не можах да напиша компаратора и така. Приемам, че съм тъп и не съм си научил добре.

0
RoYaL avatar RoYaL Trainer 6849 Точки

Гледам презентациите  виждам на две места сортираме, чрез сравняване с compareTo:

 - https://softuni.bg/trainings/resources/officedocument/18335/presentation-java-advanced_september-2017 

 - https://softuni.bg/trainings/resources/officedocument/18535/presentation-java-advanced_september-2017

P.S.: Не е нужно компараторът да ти е отвън, може да си е в сортиращата функция (както е в презентациите).

1
filipov.v avatar filipov.v 25 Точки

Аз не използвах Comparator, а просто lambda функция в strea().sorted() и въпреки, че изглежда сложно - не е. Такива учихме и се обърна също достатъчно внимание (според мен). Ето решение на 3та задача от изпита вчера: https://pastebin.com/E91Q0jsF

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.