Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

jabalka avatar jabalka 960 Точки

[Exam] PHP Basics - 29 август, 31 август 2014 - решения, впечатления, резултати

Здравейте, колеги!

И? Как мина изпитът за вас?

Тъкмо свършихме последния изпит - голяма забава - много интересни задачки. 

Първа и трета от раз. Четвърта - супер забавна и приятна, забавлявах се с обекти, но не изкарах 100.

Втора - без коментар - не харесвам regex - добър повод да го науча :)

Та, споделете впечатления, решения на задачите ви?

 

Ще ходим ли на поправката :):):)

п.п. Да знаете, че за поправките ще можем да се записваме до самото начало на съответния изпит, така че имаме време да решим на какво ще се явяваме.

Тагове:
8
PHP Web Development Basics 31/08/2014 16:56:58
Stoyan.Stoyanov avatar Stoyan.Stoyanov 96 Точки

Привет,

Кога ще излязат резултатите от PHP Basics? 

0
01/09/2014 19:37:37
cherokee avatar cherokee 146 Точки

Проверката на домашни май е до утре, така, че след това (сряда, четвъртък) предполагам.

1
Stoyan.Stoyanov avatar Stoyan.Stoyanov 96 Точки

А относно проверката.. за да имаме точки от проверката трябва да проверим минимум 3 домашни за всяка тема, нали?

0
cherokee avatar cherokee 146 Точки

Ами така е било до момента, едва ли за PHP  е по различно. Е имаше нещо относно това как са ти оценили направените коментари по домашните, но като цяло са по 3 домашни от тема като минимум. Е, хубаво е да провериш по-повечко, за да може повече колеги да получат коментари към домашните си.

1
01/09/2014 19:52:04
cefothe avatar cefothe 16 Точки

Извинявам се незнаех, за тази точка от правилника на форума. Ето линк към решенията надява https://github.com/cefothe/phpExam31SoftUni

0
01/09/2014 23:36:34
jabalka avatar jabalka 960 Точки

Колега, благодаря, че споделяш решението на задачата си.

Като постваш толкова дълъг код нарушаваш т.12 от правилата на форума. Ще те помоля да си редактираш отговора и да дадеш линк към качения ти някъде код. В противен случай отговорът ти ще бъде изтрит.

С уважение: Яна

1
01/09/2014 23:14:15
alexxdim94 avatar alexxdim94 33 Точки

Бях на изпита на 27 сутринта. Като цяло изпитът ми тръгна накриво. По някаква причина не можех да се сетя как да го накарам да увеличава font size-a на първа задача до един момент и после да намалява. С малко мислене се сетих, но след като си написах задачата, изкарвах само нулевите тестове (най-лошият случай). След това почнах втора, където отново - нямах проблем в измислянето на решението. Написах го и - изненада, отново минавам само нулевите тестове. След малко дооправяне, изкарвах 37 точки, което беше незадоволително, та продължих да си блъскам главата още поне час и нещо с нея. Започнах да се изнервям доста, тъй като след първото преглеждане на задачите, вече имах представа как горе-долу ще ги реша, а нещата засега не ми се получаваха изобщо. Прочетох отново трета задача, започнах да я пиша, написах я и ... БУМ ... отново минават само нулевите тестове. Отново се лутах с тази задача адски дълго, изгубих около 2 часа на нея. Върнах се за малко на първа и втора, но пак - нищо. 30 минути преди края на изпита, решиха да променят тестовете на трета задача, което хем ме зарадва, хем ме ядоса много, тъй като изгубих адски много време и нерви на нея и накрая ... за нищо, защото като се прибрах, вече имах 77/100 вместо 0/100 (впрочем имаше и други колеги, които негодуваха).Ако я бях решил, щях да започна четвърта, а не да се лутам с трета 2 часа. Пък и самото чувство да видиш някакви точки, след като 4 часа си гледал как само ти минават нулевите тестове, е облекчение. Та, не съм доволен от резултата си (никак), тъй като за този изпит се подготвях най-сериозно, а изкарах най-нисък резултат досега. Ще се явявам на поправка, но тъй като нямам възможност да го направя сега, ще е със следващото ниво #1. 

 

P.S. Бих помолил екипа на СофтУни да преценяват и изпипват задачите и тестовете към тях добре предварително, тъй като само една задача може да обърка целия изпит на някого. 

10
02/09/2014 11:43:29
Valleri avatar Valleri 304 Точки

За самия изпит - яд ме е че не можах да реша любимите ми задачи с comparators, видях авторското решение и найстина ми хареса как моите 70 реда са заменени с 5. Грешката ми е била в глупости като копнат код от stackoverflow и лошо тримване : )) С датите също се забърках много, но просто си бях наумил че в никакъв случай няма да почна да умножавам 60*24 по 0213023 и т.н. и се забърках в непознати земи....

Преди малко реших "Uppercase Words" след като вчера не можах и мисля че имам хитро решение, от гледна точка на интуитивност -

1. Намираш всички думи

2.Кои от тях са само с главни букви?

3.Промени ги според правилата

4.Замести ги в текста - тук си съставих регекс, който първоначално исках да намеря готов в нета, но както знаете това никога не става иии си го съставих, с което съм много горд cool

http://pastebin.com/pZXcwWaW

2
02/09/2014 09:35:29
zornitza_gencheva avatar zornitza_gencheva 28 Точки

За мен изпита беше доста труден, мисля че задачите бяха много комплексни.

Опитвам се да реша темите на другите групи и запецнах на 2 задача на следобедната група от 29 август.

В judge ми дава 85 точки и не мога да разбера къде ми се губят другите 15.

Ето линк към задачата: http://pastebin.com/eWycmx3M

Ще съм много благодарна ако някой ми помогне да си видя грешката. :)

0
a_rusenov avatar a_rusenov 1103 Точки

Можеш сама да си ги провериш като копираш съответния тест и го декоднеш в някой html decoder от сорта. След това хардкодваш данните и дебъгваш. В случая ти гърми на 3 тест, където трябва да е 

<p>MBI Sterling BB2BB Integration Services</p>

а при теб се получава

<p>MBI Sterling BBB2B Integration Services</p>
2
03/09/2014 00:43:07
Plami avatar Plami 373 Точки

Като цяло отново времето беше нашия най-голям враг. Нов материал за твърде кратко време - вече очаквано за всички нас "лоша комбинация". Хубавото беше, че като цяло имаше промяна в програмата на самия курс. Това с 3-те подготовки се оказа доста полезно, но за съжаление нивото на трудност на изпита беше над нивото на подготовките. Този път на мен лично ми хареса втората подготовка на Ангел и Цецо. Браво колеги :)

Това, което много ме ядоса на самия изпит е, че дори да изкараш изходните данни на някои задачи, пак не можеш да вземеш максимум точки или поне близо до максимума. Единствения вариант е да пренапишеш наново задачата. Може това да е и моя грешка, защото нямам недостатъчно практика в PHP, или пък недоудоточнено условие на самата задача.

Както и да е :) Искрено се надявам задачите на поправката да са по-поносими и да ги решим без проблем. Успех колеги :)

1
02/09/2014 19:14:43
rvmladenov avatar rvmladenov 293 Точки

И на мен ми харесаха задачките от този изпит. Определено беше доста по-добър от останалите, дори по едно време си мислех да се явя на поправата, само за кеф.

Има още доста да се работи и да се изчистват проблеми, което се надявам(за пореден път) да стане колкото се може по-бързо и с колегите от първия випуск на Софтуерния Университет да не се чувстваме като опитни свинчета.

3
zornitza_gencheva avatar zornitza_gencheva 28 Точки

Здравейте,

4 -та задача от 29.08 следобед е забавна, вложени масивчета, след 4 часова мъка успях да изкарам само 85 точки на тази задачка, и идея нямам къде ми е грешката...

Ще съм благодарна ако някой ми помогне: http://pastebin.com/RBXFkx9m

 

0
03/09/2014 14:06:53
Stoyan.Stoyanov avatar Stoyan.Stoyanov 96 Точки

Какво стана с резултатите?

Тези от нас, които не са от София трябва да планираме пътуванията си, ако е нужно да се явяваме пак. Няма време!

Моля, за реакция!

3
kiko144 avatar kiko144 795 Точки

До няколко часа ще излезнат резултатите.

2
Vasilsk avatar Vasilsk 109 Точки

Вече има резултати.

0
yavor2000 avatar yavor2000 114 Точки

Някой друг забеляза ли че авторовото решение на 4-та задача PriceList от 29-ти вечерта не отговаря напълно на условието? Имам предвид това: "Order the products in each category alphabetically. If multiple products have the same name, preserve their original order".

Всички сортиращи алгоритми включени в PHP 4.1+ са unstable (т.е. не гарантират запазване на относителната последователност на еднакви елементи). За който не е запознат ето кратък пример:

$a = [ "key-0" => 5, "key-1" => 3, "key-2" => 3, "key-4" => 4, "key-3" => 3, "key-5" => 7 ];

Този масив след сортиране с asort($a), което е unstable както стана ясно дава

$a = [ 'key-3' => int 3,  'key-2' => int 3,  'key-1' => int 3,  'key-4' => int 4,  'key-0' => int 5,  'key-5' => int 7 ];

едно "stable" сортиране трябва да върне:

$a = [ 'key-1' => int 3,  'key-2' => int 3,  'key-3' => int 3,  'key-4' => int 4,  'key-0' => int 5,  'key-5' => int 7 ];

Малко се отклоних, но в 4-та задача се иска точно това да се направи stable сорт така че артикулите с еднакви имена да запазят първоначалната си последователност.

Ето моето решение с конкретен пример коректно решение, а ето какво дава авторовото решение.

И двете решения дават 100т (явно няма тестове като примера който дадох) но смятам че това е пропуск на автора. Ще се радвам на feedback :)

8
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.