Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

dreddy93 avatar dreddy93 3 Точки

Проблем при закръгляне

Здравейте колеги,

интересува ме защо при закръгляне, използвайки Math.Round, при 2.5 или -2.5 ми връща винаги 2 или -2, а не 3. Като се има в предвид че ако закръглям други числа(напр. 3.5 = 4 или 1.5 = 2) си ми ги изписва както си е в математиката. Трябва ли нещо по настройката да коригирам или? 

            double a = 2.5;
            Console.WriteLine(Math.Round(a));   // 2
            double a =-2.5;
            Console.WriteLine(Math.Round(a));   // -2 

Тагове:
0
Programming Basics
svetoslav_0 avatar svetoslav_0 1009 Точки

Това е съвсем нормално, в C# при default-ното закръгляне е в сила едно нещо, наречено round to even. Или иначе казано: когато резултатът е точно между две стойности (тоест нещо-си-цяло-и-пет), то тогава се връща тази стойност, която е четна.

Ако все пак искаш да избегнеш това и да закръглиш както си е по дефиниция в математиката, то тогава трябва да използваш Rounding Away From Zero

Важно: ако в условието не е казано да се използва Rounding Away From Zero, то тогава недей. Да кажем, че когато използваш default-ното закръгляне, Judge знае за това и ще знае, че например 2.5 -> 2.

Source

1
24/04/2019 15:05:25
Y.Yordanov21 avatar Y.Yordanov21 51 Точки

Този линк ще ти бъде полезен, за закръглянето: https://stackoverflow.com/questions/977796/why-does-math-round2-5-return-2-instead-of-3

 

Обяснени са доста подробно функциите на math.round.

-1
24/04/2019 15:12:06
damesova avatar damesova 203 Точки

Доколкото знам методът "round()" закръгля до най-близкото цяло число. 

Има различни модификации, обаче. За C# можеш да прочетеш повече ТУК.

Скролни, за да ги разгледаш. :)

-2
24/04/2019 15:08:45
knoteva avatar knoteva 1081 Точки

Здравей,

Ако числото е точно по средата(тоест "нещо си".5) закръгля към четното число.

В твоя случай може да ползваш: Console.WriteLine($"{2.5:F0}");

Ако държиш да ползваш Math.Round, може да го напишеш така:

n = 2.5;
a = System.Math.Round (n, MidpointRounding.ToEven);       // 2
b = System.Math.Round (n, MidpointRounding.AwayFromZero); // 3

0
dreddy93 avatar dreddy93 3 Точки

Проблема ми е в това, че лекциите,които гледам, на лектора му го закръгля на 3, а на мен ми го закръгля на 2. Това ми е проблема, a кода ни е дума по дума еднакъв.
Ето и кодът https://pastebin.com/SMzy4VX9

0
VasilKotsev avatar VasilKotsev 830 Точки

Както каза колегата по-нагоре поведението на закръгляне на Math.Round() по подразбиране е т.нар. банкерско закръгляне. Целта му е да намали грешките причинени от последователно закръгляване на средните стойности в една посока.

Общо взето когато реалното число е точно между две цели числа ще се закръгли до най-близкото четно, цяло число.

Силно се съмнявам кодът да ви е еднакъв щом резултатите са различни. Няма начин да се промени това дефоултно поведение при закръглянето, така че най-вероятно си пропуснал някой аргумент в оverload-ите или входа е по-голям от 2.5 напр. 2.51.

 

 

0
24/04/2019 20:44:43
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.