Софтуерно Инженерство
Loading...
+ Нов въпрос
JusttRelaxx avatar JusttRelaxx 7 Точки

Windows System Administration

Здравейте, колеги! 

Имам въпрос към ръководството на СофтУни, а пък и към всички вас, за да споделите мнение.

Та въпросът ми е: Предвижда ли се някога напред във времето провеждане на някакъв отворен курс на тема Windows system administration, по подобие на LSA курса? 

Колко от вас мислят, че е добра идея и би им било полезно? :) 

6
Отворени курсове 26/06/2016 22:32:25
butanfire avatar butanfire 31 Точки

Holla,

Понеже искаше мнение:))))

Понеже съм от новите - немога да ти кажа дали е имало семинари или курсове в СофтУни по тази тематика.

За администрация не е лоша идея да видиш курсовете на HP в СУ - има за виртуализация/storage и други.

Не съм сигурен дали може да се посещават от въшни лица, но май се заплащат.

Не е лоша идеята за курс по Windows Sysadmin,но като цяло но е малко трудно за постигане, защото :

1) Какво ниво се цели с този курс за SysAdmin? Защото има много неща за научаване в тази насока. (горе долу като програмирането откъм обем) - различни технологии , софтуери за администриране и т.н.

Пример - основни неща като DHCP/DNS/Active Directory(AD)/Мониторинг на процесите или ресурсите в Windows/ Логове в Event Viewer и т.н са малко излишни да се учат в курса, защото може да ги погледнеш online и да си вдигнеш една-две виртуалки и да си правиш тестове?

Отделно - има доста онлайн курсове за Майкрософт сертификатите (+книги и видео уроци), които дават насока/обяснения.

2) На кои версии на Windows Server? 2008/2012? ... 2003?

Има различни нововъдения/промени откъм администрация и behavior във всяка версия.

3) За Enterprise/Medium/Small бизнеси и IT инфраструктура има различни похвати/техники които се ползват - примерно - не ти трябват два Forest-а от домейни за 20 user-a? :)))

4) Препоръка, която мога да дам е - ако на някой му се бачка и учи за SysAdmin - в HP/Adecco 1st lvl Windows Support е страхотен старт за начинаещи - ще си филтър на ticket-и, но пък трябва да се почне от някъде, ако нямаш основата. (разбира се, има и други фирми за Windows Support, просто казвам от личен опит.)

=> Понеже се support-ват Enterprise клиенти, които имат стотици сървъри и можеш да срещнеш всякакви environments.

За финал - Най-добрият knowledge се взима от практиката, основите сам можеш да изградиш, защото за разлика от програмирането - Администрирането не е толкова взискателно откъм "алгоритмично мислене", отколкото "аналитично мислене". 

Поздрави,

Владо

0
agogo avatar agogo 12 Точки

Здравей!
Вече има такъв курс https://softuni.bg/trainings/1395/windows-system-administration-june-2016 . Много ми се щеше да има и онлайн обучение на курса, което да не е обвързано задължително със заплащане(нека всеки си реши дали иска да се яви на изпит), но уви - така са решили организаторите.

Съгласен съм напълно с казаното от @butanfire.

0