Софтуерно Инженерство
Loading...
+ Нов въпрос
peshorusev avatar peshorusev 1 Точки

Компилиране на С# програми под Windows

Здравейте!Преди няколко дни си купих книгата на Светлин Наков "Въведение в програмирането със С# ".Реших да се занимавам с програмиране и с удоволствие чета сайта и книгата.Стигнах до компилирането на програма с Command Prompt.Първо е дадена за пример простичка програма от 3-4 реда написвам я на Notepad++ но не ми е ясно как точно да го направя.В конзолата трябва да се напише

C:\>md IntroCSharp

C:\>IntroCSharp

C:\IntroCSharp>

Когато пусна конзолата ми изписва Microsoft Windows version........

C:\Windows\system32>

след него ли трябва да пиша или да го изтрия,но не ми позволява да трия...

Използвам Windows 8.1.

Благодаря предварително!

Тагове:
t.316 avatar t.316 137 Точки

Здравей!

С команда cd може да идеш където решиш - примерно в диск C.

C:\Windows\system32> cd C:\

Като напишеш това отиваш в C. Ще ти излезе това:

C:\>

Сега вече можеш да направиш това, което искаше!

0
26/07/2015 20:37:26
Да но това което ми пише конзолата да го трия ли.Може ли да ми кажеш каквонточнонда напиша
0

Няма как да го изтриеш.

Това, което ти се показва е къде по компютъра работиш. Ако ти пише C:\Windows значи си в диск C, папка Windows. Може да правиш разни неща в тази директория.

C:\>IntroCSharp

Това са нещата, които си постнал. C:\> означава, че се намираш в диск C. md е команда която ти създава папка. В конкретния случай си в диск C и искаш да създадеш папка IntroCSharp. След това искаш да влезеш в папката, която създаде. Мисля, че тук си пропуснал cd. Това е команда, която казва на конзолата ти да иде в зададена директория (сега погледнах и в книгата и там този пример е с cd). Това е принципа на конзолата - ти си в дадена директория и задаваш различни команди, които да се изпълнят там.

Ето и как точно да го напишеш, ако първоначално ти излиза C:\Windows\system32> :

C:\Windows\system32>cd C:\

C:\>cd IntroCSharp

Отиваш в C, създаваш папка и влизаш в нея.

Надявам се да си разбрал основния принцип, по който работи. Ако има нещо неясно питай и ще се опитам да отговоря по-разбираемо.

0
26/07/2015 23:39:25

Всичко е наред,написах програмата както е описано в книгата на Notepad.Проблема е че когато опитвам да компилирам програмата за да се изпълни , не успявам.В систем отивам за да променя директорията и да намери csc.exe,там дори нямам Path,правя нов,написвам директорията и отново ми изписва грешката IntroCSharp is not recognized as an internal or external command.... и т.н .Когато опитам да изпиша целия път в конзолата до директорията ми изписва пк Access denied?Някой да даде акъл...

0

Microsoft Windows [Version 6.3.9600]
(c) 2013 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\Windows\system32>cd C:\

C:\>md IntroCSHarp

C:\>cd IntroCSharp

C:\IntroCSHarp>notepad HelloCSharp

C:\IntroCSHarp>C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319\csc.exe HelloCSharp.txt
Microsoft (R) Visual C# Compiler version 4.0.30319.33440
for Microsoft (R) .NET Framework 4.5
Copyright (C) Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\IntroCSHarp>HelloCSharp.exe
Hello, C#!

C:\IntroCSHarp>

Сега го направих и се получи. Единственото, което може да е различно при теб е пътя до csc.exe т.е. ако така не се получи просто намери пътя до csc.exe и го замести.

0

Microsoft Windows [Version 6.3.9600]
(c) 2013 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\Windows\system32>C:\IntroCSharp>C:\Windows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319
\csc.exe HelloCSharp.txt
Access is denied.

C:\Windows\system32>C:\IntroCSharp>HelloCSharp.exe
'C:\IntroCSharp' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

C:\Windows\system32>

eto...

0
IBraynov avatar IBraynov 74 Точки

тка...

1. Изтрий всяка папка която си направил до момента, като си запазваш написаното в Notepad-а

2. Правиш си на десктопа една  празна папка с име IntroCSharp

3. Влизаш в нея и си слагаш файлчето с кода, който си написал

4. Отиваш на десктопа и даваш десен бутон върху папката, държейки натиснат бутон Shift

5. От менюто избираш опцията "Open command window here"

6. Отваря ти се конзолата и пишеш csc без да добавяш или триеш нищо и натискаш Enter

7. Покажи ни сега какво изписа конзолата

0
27/07/2015 13:15:27

Колега, не си повторил нещата от последният ми отговор така както съм ги написал. Направи ги едно по едно и ако възникне грешка провери дали пътят при теб е същия.

Като казвам едно по едно имам предвид всеки ред точно както е в отговора ми (последния).

0

Може би така ще стане по-ясно!

0
27/07/2015 14:25:53
Благодаря много за помощта,с мой приятел,който се занимава с програмиране се занимавахме доста ,но така и не успяхме да променим path-a програмата се получи след оказване на пълния път до файла,но не можахме да оправим path-а.Сега започвам да чета за вижуал студио!
0
IBraynov avatar IBraynov 74 Точки

Един съвет: Не оставяй проблема неразрешен :)

https://www.youtube.com/watch?v=PjYraV5Ndzc - тук е за Java, но аналогично може сложиш пътя към .NET

0
Абсолютно същите стъпки правихме неколкократно без успех.Просто конзолата не го намира и това е .Когато изписахме целия път се получи.И на неговия компютър също не се получаваше...
0