Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

mmddimitrova avatar mmddimitrova 433 Точки

СофтУни обяви официално съвместната си бакалавърска програма с Варненски свободен университет!

Здравейте,

Всички го чакахме, но вече е факт. Чрез обучението си в СофтУни можем да станем горди притежатели на свещен архаичен документ - диплома за висше образование по специалност „Информатика и компютърни науки” с образователно-квалификационна степен „бакалавър” (yeah, baby cool ).

Новината се появи преди час във великата синя стена (FB) на СофтУни. В този проект СофтУни ще си партнира с Варненски свободен университет, което означава да си проверите изправността на банските. laughing

"С удоволствие ви съобщаваме, че от март 2014 г., вече официално сме партньори с Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ (ВСУ). Партньорската ни програма предлага обучение и диплома за висше образование по специалност „Информатика и компютърни науки” с образователно-квалификационна степен „бакалавър”. Към дипломата се издава и Европейско дипломно приложение на английски език."

СофтУни обещаха подробности в най-скоро време. 

25
nikolay.dimov83 avatar nikolay.dimov83 143 Точки
Best Answer

Хората търсят диплома и Наков им дава възможност да я получат - просто това е пазара в България... И мен ме учуди, че първия въпрос на приятелите ми, когато разбраха, че се записвам беше "Каква диплома ще ти дадат", но явно това е реалността в България.

 

От моя личен опит с "вишуту" образование - завърших бакалавър "Икономика" в СУ и после магистър "Финанси и банково дело" пак там. По официални класации е второто най-добро място за учене на икономически специалности след Американския в Благоевград:

 

1. Има много ненужни предмети и много учебни програми от които не научаваш нищо полезно за работата. Изключение правят счетоводствата, където лекторите и повечето асистенти работеха за една от големите български одиторски компании, "Инвестиции", където лектора е изпълнителен директор на един от малките български взаимни фондове и "Корпоративни финанси", където лектора беше free lance финансов консултант и основната му цел в живота беше да ни показва, как и къде реално можем да използваме материала, който ни се преподава. Във всички случаи, където лекторите бяха професионални преподаватели "от кариерата" беше пълна скръб - или материалите им бяха нескопосан превод на чужди учебници (които ние си четяхме в оригинал и им се смеехме на глупавите преводи) или бяха някакви математици и статистици, на които им се е наложило поради конюктурата да четат "Game Theory", "Advanced Macroeconomics", "Econometrics" и пр. Имаше и някой откровенно случайни хора, които нямам представа как са получили научна степен...

2. В първия възможен момент започнах работа и си забавих взимането на кетапите - за бакалавър с 2 години и за магистър с още 5 и не съжалявам нито за миг - много по - разумно е да вложиш енергията си, за да израстнеш в кариерата, да придобиеш смислени знания, които ти гарантират увеличение на доходите от хора в занаята, отколкото да губиш време да зазубриш 100 въпроса за държавен изпит.

 

Моето лично мнение е, че двете години допълнително за бакалавърска специалност+таксите са пари и време хвърлени на вятъра. На практика това означава да искаш да минеш и безмислените предмети, подобни на тези за които говорих по - горе. Да не говорим, че в случая ВСУ носи много по - малко престиж пред потенциалните работодатели, отколкото Soft Uni.

3
Todor09 avatar Todor09 24 Точки

Да, аз завърших във Икономическия във Варна, честно казано който не е бил там, няма диплома. Специалността ми беше "Счетоводство и контрол", единия даскал беше казал нещо от сорта на: - Реално предприятията от България с нужда от одит са 1000 (цифрите не се сещам точно, но са някакви приблизителни), а регистрираните одитори са 1300, вие си решавайте дали искате да сте одитори.

0
Ivaylo.Il avatar Ivaylo.Il 226 Точки

"Да, аз завърших във Икономическия във Варна, честно казано който не е бил там, няма диплома.

@Todor09

Излагаж се. Аз съм завършил ВСУ, карам и магистратура там. 3-4 курс си намерих мн лесно стаж в банковия сектор (3 интервюта 2 позици...) Навсякъде, където съм имал достъп с работодатели са били разочаровани от кадрите от ИУ - Варна. Миналата година имах стажантка от ИУВ и беше пълна трагедия. Всичките задачи, които и възлагах се налагаше накрая сам да си ги свърша наново. Предаваше ми задания с правописни грешки (и беше точно от твоята специалност СК). Накрая спрях да се занимавам с нея и не и възлагах задачи.

Мисля, че Наков в взел правилното решение, като е избрал ВСУ. ВСУ има огромни ресурси и за разлика от държавните университети се развива всяка година. От ремонти на база, което става всяка година, до постоянно печатане на нови помагала и учебници. Там държат и на преподавателите си. Постоянно ги пращат на обучения и участия по някакви форуми в чужбина. Също така като частен университет могат да си позволят да наемат най-добрите преподаватели по конкретен предмет в БГ, което и правят. От всички университети в БГ топ преподавателите им преподават и във ВСУ. ВСУ има и добри международни партньори. Аз лично съм присъствал на лекции на 3ма преподаватели от University of Cincinnati, които идват по няколко пъти в годината за лекции в ВСУ. ВСУ е партньор с Coventry University по една от техните програми. 

По-горе споменах за ресурсите на университета. Имат едно от най-силните НПО в страната, с което усвояват много европейски проекти благодарение на които се издържа университета. Имат много силни кадри свързани с проектите от ЕС, които всяка година ходят до Брюксел. Разбира се това води и до много контакти. Ноември месец бях на посещение на всички институции на ЕС пак организирано от ВСУ. И само да спомена, че бяхме единсвтения университет, на който беше обърнато внимание от институциите и то по време от годината на "затворените врати" т.е. когато не е отворено за посетители. Ръководителя на НПО на ВСУ е лице за контакт от страна на БГ по програма Хоризонт 2020. Това е най-голямата програма за научно-изследователска дейност в Европа, която за следващия програмен период има ресурс от 80 милрд евро. Смея да твърдя, че от всички университети в страната се обръщат до ВСУ да им помагат с проектите защото нямат квалифицирани кадри. 

 

0
Todor09 avatar Todor09 24 Точки

Това с правописните грешки е нож с две остриета (и аз виждам такива в твоя пост, никой не е безгрешен). Имах съквартирант който учеше във ВСУ (3 години живяхме заедно), той изобщо не стъпваше и завърши с прилична оценка. Нормално да има голям ресурс, след като таксите са от 800лв. нагоре. Имахме един даскал по застрахователно дело, който преподавал там и вика, че просто трябвало да му плащат и вредни, за да се върне отново там. Студентите си говорили по телефона по време на лекция, държат се нагло и тн.. Така че всеки университет си има кусурите. И не, не цъкам аз + и -, за мен това е "беднярщина", не съм тук да пиша "готини" коментари за +-чета. Аз лично ако успея да си изкарам 2-те години, няма да стъпя повече в унивеситет.

2
externo avatar externo 119 Точки

Сега следва НБУ, ЮЗУ или някой подобен и останалите ще паднат като домино :) Везните ще се наклонят в друга посока, супер!!!

4
Todor09 avatar Todor09 24 Точки

ВСУ е един много "митичен" унивеситет laughing

-3
ZlatinStoyanov avatar ZlatinStoyanov 16 Точки

И с "хубави" такси също така...!

3
Hristo_Penchev avatar Hristo_Penchev 389 Точки

Здравейте,

Надявам се, че ще бъде качен запис от конференцията с ВСУ. Информацията ме интересува, както и предполагам много от студентите, но не всеки ще има възможност да присъства.

1
Petya avatar Petya 2461 Точки

Да, разбира се, ще има видео от срещата с ВСУ.

1
Hristo_Penchev avatar Hristo_Penchev 389 Точки

Според мен тази програма ще е най-полезна за хора, търсещи реализация в чужбина. В България съм останал с впечатление, че формалното образование в тази сфера има много малко значение, но например германците са стриктни и ще искат кетап.

2
gudov avatar gudov 274 Точки

По-малко са фирмите искащи "кетап". Но винаги би ти бил плюс. :)

0
Yulia avatar Yulia 1346 Точки

Може би защото просто не знаят колко трагично е положението тук с формалното образование xD

0
Hristo_Penchev avatar Hristo_Penchev 389 Точки

Днес гледах обяви за работа - например големи компании като НР искат диплома. Според мен в българските им клонове са напълно наясно колко малко значи това, но тук има и други причини. Искат формална диплома заради одита. При сертификация по ISO има определени критерии и един от тях е образованието на персонала. На мен като ми искаха дипломата в НР (работя там в момента, но съвсем в друга сфера) ми обясниха направо, че става дума за одит.

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.