Loading...
teodorllg avatar teodorllg 3 Точки

Problem 8. Prime Number Check

Здравейте, имам следния въпрос от домашното на тема "Operators Expressions and Statements" по задача "Prime Number Check".

В условието пише: Напишете израз който да проверява ако дадено положително число е просто. В примерите с числата има отрицателно число, нарочно ли е сложено и отговора трябва да е false за него, заради условието на задачата (само положителни числа)?

Благодаря предварително.

Тагове:
1
Programming Basics
jabalka avatar jabalka 960 Точки

Като гледам условието и примерите - на 3 резултатът е true, а на -3 е false. Разбирам условието по същия начин като теб -> ако е отрицателно числото да се връща false.

Също така потърсих в интернет определение за просто число и излиза на много места едно и също: "A prime number is a whole number greater than 1, whose only two whole-number factors are 1 and itself.". Т.е. по дефиниция отрицателните числа не са прости (може би защото се делят на себе си и -1).

Поздрави!

2
slavi.g.slavchev avatar slavi.g.slavchev 45 Точки

Здравейте.

Простите числа (prime numbers) имат дефиниция да са естествени числа (т.е. както каза Ябълка, цяло положително по-голямо 1). Поради някаква причина и 1 не се счита за просто число, нищо че реално се дели на 1 и на себе си без остатък :) Но това си е дефиницията... 

Поздрави,

Слави

3
canimirangelov avatar canimirangelov 19 Точки

Отрицателните числа и числото 1 не се считат за прости числа, защото са безполезни за целите, за които ползваме това множество. Всяко число е дели на едно с резултат себе си и това не носи никаква полза. Всяко отрицателно число също има това свойство, но при коренуване дава комплексно число, което е съвсем друго нещо, а простите числа се ползват за разлагане. Когато ни се наложи да коренуваме или делим числа ги разлагаме на произведение от прости за да можем да групираме на точни квадрати и да съкращаваме общите множители. 
Всяко отрицателно число може да се представи като -1*... и да се разглежда като положително, а самото -1 няма нужда да влиза в простите числа, защото свойствата му при деление и умножение се определят от дефинициите на тези действия, а не от стойността му.

0
pupesko avatar pupesko 3 Точки

Аз имам някаква грешка, защото на 51 ми дава true :(

http://pastebin.com/G2tziLpW

Къде ми е грешката? Не разбирам варианта, който всички са разигравали под една или друга форма с делене на 2. Просто не го схващам.

1
11/10/2015 16:22:45
Gabbs avatar Gabbs 80 Точки

Здравей,

Тествах ти кода с 51, и ми даде false :) Но ще даде грешен резултат при малко по-големи числа (примерно за 77 ще даде true, тъй като числото се дели само на 7 и 11 (освен на 1 и себе си) и нямаш проверка за тях).

Не знам другите как са го решавали, но в момента ми хрумва да направиш цикъл, в който проверяваш дали числото се дели на някое от числата между 1 и корен квадратен от себе си. Ако не намериш такъв делител (и числото ти е положително), значи е просто число.

А защо използваме точно корен квадратен за горната граница? Защото всяко число, което не е просто, може да се сведе до два множителя: a = b*c (b > 1 и c >1, тъй като говорим за непросто число). Нека приемем, че b > sqrt(a) и c > sqrt(a), от това следва b*c > sqrt(a^2), т.е. b*c > a, а това не е възможно. От това следва, че b <= Math.sqrt(a) или c <= Math.sqrt(a). За да докажем, че числото не е просто, ни стига да намерим по-малкия делител (един е достатъчен).

// 1 is not a prime number
if (number == 1) return false;
// 2 is a prime
if (number == 2) return true;

int limit =  Math.Floor(Math.Sqrt(number));

for (i = 2; i <= limit; i++) { if (number % i == 0) return false; }
return true;

 

1
11/10/2015 23:05:28
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.