Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

krasik avatar krasik 2 Точки

Нулата /"0"/ първото число ли е от редицата на Фибоначи

При проверка на втора задача, свързанас редицата на Фибоначи се натъкнах на различни варианти на решения в зависимост от това дали се включва "0" или не в редицата. Според мен "0" е първото число от редицата на Фибонали. Всяко число се получава като сума от предходните две числа. Според мен верния отговор:е, че числото 83 е 12-то число от редицата на Фибоначи, а 1597 е 18-то число от редицата на Фибоначи. Моля, кажете дали съм коректен, защото оценявам колегите на тази основа. Не желая да съм ги ощетил.

1
Programming Basics 12/11/2015 01:33:05
GogoK avatar GogoK 80 Точки

https://en.wikipedia.org/wiki/Fibonacci_number#List_of_Fibonacci_numbers

F0 = 0;

F1 = 1;

F11 = 89;

F17 = 1597;

Задачата е дадена така за да се усети разликата при броенето... но в условието пише ли да броиш числата или пише каква е тяхната позиция.

2
12/11/2015 01:39:00
penkov avatar penkov 110 Точки

Ако в условието пише, каква е позицията на число, следвай това което е споделено в този отговор!

0
penkov avatar penkov 110 Точки

Здравей колега,

ето тук пише, че 18-тото число е 2584, което означава че 17-тото число е това което търсиш, а именно 1597, от тук следва че редицата почва от 1 а не от 0.

Поздрави, дано съм помогнал!

0
a.beshovishki avatar a.beshovishki 79 Точки

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%A4%D0%B8%D0%B1%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8

0
torosov avatar torosov -4 Точки

И двете дефиниции са ОК

https://en.wikipedia.org/wiki/Fibonacci_number

1
12/11/2015 10:56:13
krasik avatar krasik 2 Точки

Да, сигурно си прав. Важното е  числата 89 и 1597, че са от редицата и в условиетда няма какъв номер е числото. 

0
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Може да се намерят хиляди постове по темата, истината е, че оригиналният вариант на редицата започва от 0. Една от причините е защото делимостта на редицата се представя по по-адекватен начин. Ако на някой му се дълбае - в нета има кореспондиращи за това математически теории.

Вероятно по-късно в комбинаториката навлиза използването на 1-ица за първо число. (Ако имаме само един вариант нещо да се случи, искаме да имаме 1 вариант, а не 0 варианти.)

0
krasik avatar krasik 2 Точки

Съгласен съм с расъжденията и написаното. Може би  условието на задачата трябва да се доуточни, че търсим F(n) , или че "0" не се включва. 

1
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Съгласен съм с теб за леката промяна на условието. Аз обаче искам една обосновка от този, който ми е дал минус. Не за точките, като цяло не ме греят, а и си имам предостатъчно, но за да разбера къде по-точно бъркам или може би говоря пълни глупости в очите на някого? Не харесвам математиката от доста време, не съм добър, но съм завършил математическа гимназия (според много хора най-елитната в БГ, макар и положението и там да не е красотно) и така са ме учили. Ако някой ми изкара читави доводи, ще отида да им кажа на тези хора, че и те не са прави.

2
valcho62 avatar valcho62 178 Точки

Ако първото число от редицата е 0, то всички следващи също ще са 0. Така,че първото чило от редицата е 1 .

0
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1550 Точки

Това не е така, сама по себе си редицата е редно да се състои от две предефинирани начални числа, защото дефиницията е следващото да се получава от две, а не от едно. Съответно второто "константно" ще е единица и няма да се получат всички нули.

2
12/11/2015 16:45:42
krasik avatar krasik 2 Точки

Добре, първото число е 1, тогава второто число колко трябва да бъде? Ти ли си го избираш? След като всяко число се получава от сумата на предните две. 

0
Popovska avatar Popovska 3 Точки

Оригиналният вид на реда започва с Нула. В задачата се търси "Позиция номер", така че аз смятам, че числото 89 е на позиция 12, а не на 11.

1
geiff avatar geiff 71 Точки

Във видеата от лекцията пише че започва от 0, така и аз съм го направила и така и проверявах домашни, а иначе в интернет и аз срешнах различни варианти, едни от 0, други от 1.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.