Софтуерно Инженерство
Loading...
+ Нов въпрос
krasik avatar krasik 2 Точки

Нулата /"0"/ първото число ли е от редицата на Фибоначи

При проверка на втора задача, свързанас редицата на Фибоначи се натъкнах на различни варианти на решения в зависимост от това дали се включва "0" или не в редицата. Според мен "0" е първото число от редицата на Фибонали. Всяко число се получава като сума от предходните две числа. Според мен верния отговор:е, че числото 83 е 12-то число от редицата на Фибоначи, а 1597 е 18-то число от редицата на Фибоначи. Моля, кажете дали съм коректен, защото оценявам колегите на тази основа. Не желая да съм ги ощетил.

1
Основи на програмирането 12/11/2015 01:33:05
GogoK avatar GogoK 80 Точки

https://en.wikipedia.org/wiki/Fibonacci_number#List_of_Fibonacci_numbers

F0 = 0;

F1 = 1;

F11 = 89;

F17 = 1597;

Задачата е дадена така за да се усети разликата при броенето... но в условието пише ли да броиш числата или пише каква е тяхната позиция.

2
12/11/2015 01:39:00
penkov avatar penkov 110 Точки

Ако в условието пише, каква е позицията на число, следвай това което е споделено в този отговор!

0
penkov avatar penkov 110 Точки

Здравей колега,

ето тук пише, че 18-тото число е 2584, което означава че 17-тото число е това което търсиш, а именно 1597, от тук следва че редицата почва от 1 а не от 0.

Поздрави, дано съм помогнал!

0
a.beshovishki avatar a.beshovishki 79 Точки

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%A4%D0%B8%D0%B1%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8

0
torosov avatar torosov -4 Точки

И двете дефиниции са ОК

https://en.wikipedia.org/wiki/Fibonacci_number

1
12/11/2015 10:56:13

Да, сигурно си прав. Важното е  числата 89 и 1597, че са от редицата и в условиетда няма какъв номер е числото. 

0
Samuil.Petrow avatar Samuil.Petrow 1548 Точки

Може да се намерят хиляди постове по темата, истината е, че оригиналният вариант на редицата започва от 0. Една от причините е защото делимостта на редицата се представя по по-адекватен начин. Ако на някой му се дълбае - в нета има кореспондиращи за това математически теории.

Вероятно по-късно в комбинаториката навлиза използването на 1-ица за първо число. (Ако имаме само един вариант нещо да се случи, искаме да имаме 1 вариант, а не 0 варианти.)

0

Съгласен съм с расъжденията и написаното. Може би  условието на задачата трябва да се доуточни, че търсим F(n) , или че "0" не се включва. 

1

Съгласен съм с теб за леката промяна на условието. Аз обаче искам една обосновка от този, който ми е дал минус. Не за точките, като цяло не ме греят, а и си имам предостатъчно, но за да разбера къде по-точно бъркам или може би говоря пълни глупости в очите на някого? Не харесвам математиката от доста време, не съм добър, но съм завършил математическа гимназия (според много хора най-елитната в БГ, макар и положението и там да не е красотно) и така са ме учили. Ако някой ми изкара читави доводи, ще отида да им кажа на тези хора, че и те не са прави.

2
valcho62 avatar valcho62 178 Точки

Ако първото число от редицата е 0, то всички следващи също ще са 0. Така,че първото чило от редицата е 1 .

0

Това не е така, сама по себе си редицата е редно да се състои от две предефинирани начални числа, защото дефиницията е следващото да се получава от две, а не от едно. Съответно второто "константно" ще е единица и няма да се получат всички нули.

2
12/11/2015 16:45:42

Добре, първото число е 1, тогава второто число колко трябва да бъде? Ти ли си го избираш? След като всяко число се получава от сумата на предните две. 

0
Popovska avatar Popovska 3 Точки

Оригиналният вид на реда започва с Нула. В задачата се търси "Позиция номер", така че аз смятам, че числото 89 е на позиция 12, а не на 11.

1
geiff avatar geiff 71 Точки

Във видеата от лекцията пише че започва от 0, така и аз съм го направила и така и проверявах домашни, а иначе в интернет и аз срешнах различни варианти, едни от 0, други от 1.

0