Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

[Course] Java Basics -Май 2014 - учебно съдържание, дати, изпити и още информация

Колеги, по празниците работя по изграждане на курса "Java Basics". Вече имаме учебна програма, а скоро ще ви пусна първите учебни материали + заданията за екипни проекти + линк за изтегляне на вирутална машина с подготвени среди за разработка (Ubuntu Linux + Java 8 + Eclipse).

Учебна програма на курса "Java Basics"

  1. Course Introduction. Introduction to Java, JDK and Eclipse
  2. Primitive Data Types and Variables
    Operators, Expressions and Statements
    Console-Based Input and Output
    Conditional Statements (if-else, switch-case)
  3. Loops (while, do-while, for, foreach)
    Methods. Using Built-In Java Classes
    Defining and Using Java Classes
  4. Arrays, Strings, Lists, Dictionaries, Sets
  5. Team work - защита на живо
  6. Practical Exam

Това са всичко на всичко 6 учебни занятия (заедно с изпита). Ще има и още няколко допълнителни подготовки за изпит.

Разписание

Курсът ще се проведе в периода 7 - 27 май 2014 във формат 2 пъти седмично:

  • понеделник 18-22 часа или вторник 14-18 часа (по избор на студента)
  • сряда 18-22 часа или четвъртък 14-18 часа (по избор на студента)

Дати за изпит по Java Basics

  • 26 май, 17-22 часа
  • 27 май, 12-17 часа
  • 1 юни, 14-19 часа

Както обикновено, ще пуснем записване за групи като понаближи.

Подготовки за изпита

Като допълнителни незадължителни учебни занянтия ще се проведат 9 подготовки за изпита, на които ще решаваме задачите от C# Basics изпитите. Изпитът по Java Basics ще е подобен на C# Basics изпита (първите 4 задачи), но ще пишем на Java. 

дата

изпит

доброволец-трейнър

10 май (събота), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 1

Георги Инков

11 май (неделя), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 2

Георги Инков

12 май (понеделник), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 3

Деян Дачев

14 май (сряда), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 4

Георги Мачканов

19 май (понеделник), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 5

Николай Банкин

21 май (сряда), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 6

Христо Петров

23 май (петък), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 7

Йордан Даракчиев

24 май (събота), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 8

Димитър Жиланов

25 май (неделя), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 9

Кристиан Мариянов

Екипни проекти

Качени са условията на екипните проекти. Очаквайте скоро и разпределението на курсистите по екипи.

VirtualBox виртуална машина: Ubuntu 14.04 + Java 8 + Eclipse

Ако имате трудности да си подкарате средата за разработка, можете да изтеглите предварително приготвена виртуална машина (Virtual Box VM image): Ubuntu-14.04.7z

Очаквайте още материали на сайта на курса Java Basics.

Срок за оценяване на домашни

  • неделя, 1 юни 2014
58
Java Advanced 03/09/2014 21:37:02
milena avatar milena 33 Точки

Здравейте,

Бихте ли могли да дадете някакъв ориентир за задачите , които сте предвидили за изпита? Дали ще бъдат като тези за C# , но да се изпълнят в Java , или ще бъдат съвсем различни? Бихте ли могли да предложите някакви примерни задачи или задачи за подготовка? 

Поздрави! 

0
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Ще бъдат подобни на първите 4 задачи от C# изпита. Целта е да го научите най-сетне това програмиране. Ще учим същия учебен материал, само сменяме езика C# с Java.

6
Velikoff avatar Velikoff 7 Точки

Извинявам се за въпроса, но днеска (07.05) ще има ли занятия ? Виждам, че е написано от 7 - 27 май, но на няколко места бях прочел, че се почва от 9 май.

0
G.Burlakova avatar G.Burlakova 36 Точки

От 18:00 до 22:00 на 7.05 е лекцията от курса Java. А през седмица, започвайки от 9.05, е курсът Teamwork and personal skills.

0
cvetomill avatar cvetomill 1 Точки

Аз имам питане относно Eclipse, какво губим ако го инсталираме на Windows?

Питането ми идва от това, че подкарах виртуалката, която Наков е дал, но ми работи супер бавено. Машината ми е слабичка, но не чак толкова, с 4 рам и core2 due с виртуализация. При останалите гладко ли върви?

1
HPetrov avatar HPetrov 822 Точки

И моята машина е с 4гб RAM и за виртуалката съм и задал да ползва почти половината. Процесора обаче ми е 4 ядра и съм дал 2 на виртуалката също и нямам никакви проблеми. Пробвай да заделиш половината си рам за машината и виж как е.

0
cvetomill avatar cvetomill 1 Точки

Пробвах с 2Г рам и с повече и с по-малко, с 1, 2 и 4 ядра (виртуал бокса дава и 4, въпреки че процесора е двуядрен), играх си и с настройките на видеото, но като цяло става по-зле.

Подкарвал съм други виртуални машини и не съм имал такива проблеми, като че ли дистрибуцията е много тежка. Ако има смисъл ще опитам да си исталирам Linux и след това Eclipse, но ако под Windows няма да загубя нищо е по-добре да не отделям време за тази процедура.

0
HPetrov avatar HPetrov 822 Точки

Хмм не знам защо не ти се оправя при положение, че отделяш повече ресурси за машината. Иначе Ubuntu си е малко тежка в сравнение с някои други дистрибуции. В краен вариант можеш на Windows да си работиш - на края на изпита все пак предаваме само source кода и judge системата не я интересува на Linux ли сме писали на Eclipse ли сме писали и т.н. :) Според мен идеята зад Linux средата за курсовете е да се учим на нея да работим, защото ще трябва за в бъдеще.

0
Maka7a avatar Maka7a 6 Точки

Здравейте ! Аз имам един въпрос разбрах,че лекциите за курса "Teamwork and Personal Skills" ще започнат от 09.05.Искам да попитам от колко часа и до колко ще е лекцията ? Благодаря :) 

 

0
DNNdrago avatar DNNdrago 145 Точки

Здравей, тук е отговорено на този въпрос - от 18 часа до 22.

1
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

За Java Basics изпита искаме да добавим една дата в събота или неделя, но ще трябва да преместим някоя група. Учебата зала е супер пълна и е само една! Планираме доста курсове по C#, PHP, HTML и Photoshop и в края на май ще препълним залите в извънработно време. Няма да има празно...

Евентуално можем да се напънем да разместим хората и да добавим още една дата за Java Basics изпит: събота 31 май, от 9:00 часа. Това удобно ли е?

13
anton.boyanov avatar anton.boyanov 40 Точки

Супер!

За работещи от провинцията (работно време от 09h - 18h), какъвто съм аз .. другите 2 случая са = планиране на отпуск.

 

0
Dekameron avatar Dekameron 481 Точки

Изпит в почивните дни и то сутрин е чудесно. Подкрепям с две ръце!

4
Genchev avatar Genchev 23 Точки

Последно, сигурни ли са тези дати :

26 май, 17-22 часа
27 май, 17-22 часа

31 май, 9:00 часа

Доста от нас трябва да планират пътуванията си от далечните райони на БГ, а да не говорим за тези, които сме извън пределите й.

Благодаря!

1
dsmiteva avatar dsmiteva 13 Точки

Поствам линк за тъмна тема в Eclipse - https://github.com/guari/eclipse-ui-theme

3
svetoslavpopov avatar svetoslavpopov 20 Точки

Приблизително с какво закъснение ще се качват видеата от лекциите? :)

0
DNNdrago avatar DNNdrago 145 Точки

На С# Basic-a вървяха с 2-3 дни закъснение, предполагам и сега ще са така.

1
svetoslavpopov avatar svetoslavpopov 20 Точки

Благодаря ви :)

0
rvmladenov avatar rvmladenov 293 Точки

P.S.

"... събота 31 май, от 9:00 часа. Това удобно ли е?" - за съжаление този ден е работен(отработва се 5 май)

 

6
dkaloyanov avatar dkaloyanov 0 Точки

Онлайн студентите имат ли право да посещават присъствено подготовките за изпит, които са описани в таблицата? Аз съм онлайн, защото съм работещ, но когато има занаятия през събота или неделя имам възможност да посещавам университета.

 

0
anilak avatar anilak 28 Точки

Ела щом имаш възможност и желание. Не мисля, че някой ще те върне.

1
gudov avatar gudov 274 Точки

На подготовките за изпита ще качвате ли видеа?

0
Dekameron avatar Dekameron 481 Точки

Разбира се. Така беше при C# Basics, така ще е и сега. Как иначе хората с онлайн обучение ще се готвят? smile

1
gudov avatar gudov 274 Точки

Защото вчера имаше упражнение, а не е качено, та си помислих, че може да не са го записали.

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.