Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

mmddimitrova avatar mmddimitrova 433 Точки

[Useful Info] Linux - Tutorial как да си инсталираме виртуална машина с Linux Ubuntu, Java8 и Eclipse

Здравейте,

Ето как си инсталирах VirtualBox, Linux Ububntu, Java8 и Eclipse. Добавила съм и няколко специфични настройки.

1. Изтеглете Linux Ubuntu от официалния сайт като за виртуална машина ще ви трябва 32-bit с до 2 GBRam.

 

2. Изтеглете виртуалната си машина, аз ще използвам VirtualBox.

3. Инсталирайте виртуалната машинаи я отворете. На екрана ще видите това:

4. От бутона Нова избирате да създадете каква ще е виртуалката, аз ще кръстя моята Linux Ubuntu.На тип трябва да е избрано Linux, а на версия: Ubuntu 32-bit. След това избирате бутона Напред.

5. Следват настройки на машината, съветвам Ви да отделите 2GBRАМ (~2000MB).

6. Тук трябва да зададете колко да е размера на виртуалния HDD, аз предпочитам да има повечко място за всеки случай, ще задавам 30GB.

7. Виртуалната машина е вече създадена и пред вас ще видите това:

8. За да можете след инсталирането на  виртуалната машина да отваряте на цял екран Линукс с резолюцията на монитора ви, трябва да направите настройка на видео картата:  да използва 128 MB и да поддържа 3D, това става като натиснете десен бутон на мишката върху виртуалната машина Linux Ubuntu която създадохме и от там на Настройки:

9. Избираме Възпроизвеждане на Видео памет, задаваме 128MB, а на разширени фукции маркираме Позволяване на 3D ускорение, след което даваме бутона Добре и започваме инсталацията на Ubuntu.

10. Пускаме виртуалната машина от бутона Старт след което ще ни иска диск от който да започнем иснталацията. В началото свалихме Linux Ubuntu 32-bit и сега трябва да изберем пътя до него. Той е в *.iso формат и даваме бутона Старт.

11. След поредица екрани, инсталацията ни поставя пред посочения избор. Избираме Install Ubuntu и нататък следваме снимките.

12. Тук трябва да попълните формата, запомнете добре паролата си, ще ви я изисква при инсталации на различни приложения, както и при зареждане на Linux. Може да изберете и отметката автоматично вписване, но пак ще трябва да запомните паролата си, тъй като може да ви трябва.

13. Следва вече същинската инсталация, която отнема около 5-15 минути. Като ви покаже този екран просто давате бутона Restart Now на виртуалната машина.

14. След рестартирането и пускането ще ни излезне този екран и трябва да въведем паролата си.

 

15. Трябва да се направят оше няколко настройки. За да можете да споделяте файлове чрез влачене между виртуалната машина и вашият компютър, трябва да направите следното:

16. Последната настройка, която трябва да направите е да инсталирате Виртуалните добавки от тук:

 Забележка: За да можете да местите прозорци, които не виждате на цял екран просто задържате ALT и с ляв бутон на мишката влачите в посоката, която желаете.

17. Изчаквате да ви се появи този екран и натискате ENTER, след което рестартирате.

18. След рестартирането ще можете да виждате виртуалната си машина на цял екран.

19. За да инсталирате Java8 на виртуалната машина трябва да отворите Terminal-a, който е конзолата на Linux от тук:

20. В конзолата пишете следното: sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java и натискате ENTER, след което ше ви иска парола. При въвеждане на паролата в конзолата няма да ви показва колко символа сте набрали! Накрая ще ви иска потвърждение с ENTER.

 

21. Следващата команда в конзолата, която трябва да въведете е: sudo apt-get update, при което започва да прави ъпдейт и трябва да изчаквате докато свърши.

22. Инсталиране на Oracle Java 8 се прави със следната команда:

 sudo apt-get install oracle-java8-installer

Когато попита дали искате да продължите натискате Y и ENTER.

23. След като потвърдите ще започне да се извършва инсталацията, изчакайте да приключи докато ви покаже следния екран:

24. Въведете командата за автоматично сетване на Java 8 environment variables със следната команда:

sudo apt-get install oracle-java8-set-default

25. След приключването и на тази настройка, проверете с командата java -version дали всичко е инсталирано както трябва.

Ако всичко е протекло по план, трябва да видите следното:

26. Инсталирането на Eclipse става по следния начин: от Ubuntu software center в търсачката пишем Eclipse и като кликнем на него се появява бутонът Install. Инсталирате и сте готови за работа.

 

 

116
Java Advanced 04/09/2014 22:51:04
sportsman avatar sportsman 137 Точки

Здравейте. Нормално ли е след като съм си инсталирал Linux Ubuntu и като съм минал стъпката с рестартирането като си пиша паролата, влизам, но след това примерно се занимавам с други неща на компютъра, примерно гледам клипчета в YouTube, да си излиза без да ме пита(т.е. пак ми се получава запитване да си въведа паролата)? И още нещо: защо като отивам на Devices за да си настроя да ми е цял екран ми пише Inser Guest Addition CD image... вместо Install Guest Additions... ?

1
mmddimitrova avatar mmddimitrova 433 Точки

Здравей,

Относно проблема ти с разлогването от системата на виртуалната машина, това е нормално. Както знаеш и при Windows има настройка, която ако не работиш на машината си тя преминава в спящ режим. При събуждането ти иска парола ако това е зададено в control panel. Вероятно и при Ubuntu има подобна настройка провери в System Settings -> Brightness and lock settings.

4
sportsman avatar sportsman 137 Точки

Благодаря много. А относно втория проблем ?

2
mmddimitrova avatar mmddimitrova 433 Точки

Четох по темата в интернет, но в момента съм зле с времето и не мога да се отдам на по-мащабно проучване, писах в един форум и ми отговориха, че на практика и двете вършат една и съща работа. Не съм сигурна, че е коректен отговор, не съм го проверила. Тествай и сподели опит. :) 

Успех!

3
wintersun1993 avatar wintersun1993 114 Точки

За всички , които имат проблеми със стартирането на Ubuntu , след като го стартират от VirtualBox (примерно системата не се зарежда и си седи черен екран , еррор-и свързани с BIOS и др. ) Влезте си в Biosa , цъкнете на Advanced bios feautures , ако случайно нямата такова влезте навсякъде докато не намерите "Virtualization Technology" и я направете Enabled ! След това в настройките на Системата гост от VirtualBox влезте в "Системни" , след това "Ускорение" и дайте тикче на всичко .

Ако не знаете как да си влезете в Биос ползвайте google , тъй като е различно за всеки .

5
Kibork avatar Kibork 87 Точки

Мерси за помощта брат. Направил съм всичко това стъпка по стъпка и въпреки това виртуалната машина с Linux е непоносимо бавна.

Някакви други съвети?

0
wintersun1993 avatar wintersun1993 114 Точки

Ами да ти кажа честно и на мен ми беше ужасно бавно , но и лаптопът ми е такъв .. Затова и се отказах от линукса и си карам на Уиндоус .Важното е да разбереш как работи на основно ниво , как да си пуснеш виртуалната машина , какво е Линукс като цяло... Ако ти насича много ,както е на мен , няма смисъл да се мъчиш с него и да си губиш времето.Ако компютърът ти все пак е добър, опитай да отделиш повече рам и още ядра от процесорите ,за да ти стане по-бързо.

2
t.kanchev avatar t.kanchev 25 Точки

Направете си виртуалка на VMware и качете Lubuntu вместо Ubuntu. Разликата е от тук до небето в бързината :))

Който се затруднява съм на разположение за хелп :) 

4
vvulevv avatar vvulevv 51 Точки

Трябва ли при изход от Ubuntu-то да се цъка "Запазване на състоянието на машината" ?

И какво значи тази грешка: 

Проблем при отварянето на сесия за виртуална машина Ubuntu 14.04 .

AMD-V is being used by another hypervisor. (VERR_SVM_IN_USE).

VirtualBox can't enable the AMD-V extension. Please close all other virtualization programs. (VERR_SVM_IN_USE).

Код на резултата:
Компонент: Console
Интерфейс: IConsole {8ab7c520-2442-4b66-8d74-4ff1e195d2b6}

 

0
wintersun1993 avatar wintersun1993 114 Точки

Провери дали не ти е включено Hyper-V . Отиди в add or remove programs отляво би трябвало да имаш Turn windows features on or off ,или нещо подобно и там ако намериш някъде Hyper-V му махни тикчето :)Ако е махнато,вече не знам ..

1
vvulevv avatar vvulevv 51 Точки

Не намирам там Hyper-V.. 

0
yuletodim avatar yuletodim 37 Точки

Много благодаря!! След двудневни родилни мъки и аз успях cry. Твоите инструкции бяха много полезни.

Проблеми, с които се сблъсках:

- трябваше да деактивирам и активирам Virtualization Technology от BIOS, лаптопът ми е Toshiba. Оказва се, че не всички лаптопи Toshiba имат Virtualization Technology

- трябваше да сваля Ubuntu 64bit, заради процесора

- с виртуален диск всичко се чупеше и машината прекратяваше работа, затова сложих фиксиран

Ето и едно видео за мързеливи: https://www.youtube.com/watch?v=SkYs0gM8J1k

Много беше полезен и линкът за апгрейда на Еклипс на колегата.

Много благодаря отновоlaughing

 

1
sportsman avatar sportsman 137 Точки

Здравейте. Виждам че сте постнали едно видео клипче в което се показва как да инсталираме Linux Ubuntu на виртуалната ни машина. В клипчето на човекът който прави клипчето му изписва нещо което ми изписва и на мен и той се справя с проблема, но не се разбира как. Проблемът е следния изписва:

Please remove installation media and close tray then press Enter. 

В клипчето се намира след като натиснем Restart now, 7:25 на клипчето. Ако можете да ми помогнете ще съм Ви благодарен. 

Поздрави!

1
yuletodim avatar yuletodim 37 Точки

Здравей! Този проблем така и не разбрах от къде се получава, но след като инсталирах и деинсталирах Ubuntu много пъти, защото зацикляше там, направих следното: затворих VirtualBox като запазих състоянието на машината; при следващото стартиране на VirtualBox и Ubuntu, всичко тръгна без проблем. Най-вероятно не е най-правилното решение, но след 2 дена мъки..., а и както е казал Бил Гейтс, когато нищо друго не помага, спрете тока :))

1
sportsman avatar sportsman 137 Точки

Благодаря!

 

1
GTeoharov avatar GTeoharov 2 Точки

Имам въпросче относно JRE. Инсталирал съм последната весия на java development kit 8. След това си сложих Eclipse 4.3.2 за Windows. Като си правя нов проект, полето с JRE => Use an execution environment JRE: Последната версия, която ми излиза е JavaSe-1.7, на  демонстрацията в университета беше с 1.8. Ако може някой да помогне.

0
GTeoharov avatar GTeoharov 2 Точки

Мерси. Същите версии ползвам, просто не бях адднал Java 8 Kepler.

0
yuletodim avatar yuletodim 37 Точки

Аз имах същия проблем и така и не успях да разбера къде е проблема. Вече всичко е ОК. Много благодаря.

0
nadia_dr avatar nadia_dr 13 Точки

Привет,

аз стигам до стъпката с рестарирането след инсталация на ubunto, и VirtualBox-а спира да работи...ако някой може да ме посъветва къде да търся проблема?

0
yuletodim avatar yuletodim 37 Точки
Здравей! Аз също имах този проблем. Казваше ми, че VirtualBox спира защото е открил някаква грешка. Това според мен си е някакъв бъг на VirtualBox. Ако си гледала видеото с лекцията на Наков за въведение в Java, на него му излезе същото съобщение докато "виртуалката" работеше. Аз лично сменях настройките по време на инсталацията на Ubuntu. Деактивирах и активирах Virtul Technology в BIOS, сложих фиксиран диск, вместо виртуален, сложих 64бит Ubuntu (провери си типа на процесора, по нагоре един колега е дал линк), и накрая най-тъпото, но след тази промяна всичко тръгна - задавам език Bulgarian, с фонетичните се зацикляше. Дано съм помогнала..
0
ivo122 avatar ivo122 -4 Точки

Здравейте. Всичко беше наред, но когато рестартирах лаптопа, след като ме пита за регион, ми излезе някаква грешка и машината се затвори. Всеки следващ път, когато се опитам да я отворя, ми излиза: "SMBus base address uninitialize - upgrade BIOS or use force_addr=0xaddr". Версията ми на ubuntu е 14.04.01 (987МБ) , дали може на това да се дължи?

0
nikola.m.nikolov avatar nikola.m.nikolov 830 Точки

Според мен е по-добре вместо да се използва virtual box да се инсталира на отделен дял и да се направи dual boot. Изтегленото iso на ubuntu го записвате на bootable флашка примерно чрез тази програма Rufus, . След това инсталирате и настройвате ubuntu по описаните вече от mmddimitrova стъпки.

-1
hristo.dimitrov avatar hristo.dimitrov 8 Точки

последвах стъпките, инсталациите минаха ок, убунтуто криво-ляво си тръгна. като цяло нещата бяха ок, като единствено сериозно дразнеше, че не можех да прехвърлям файлове от host-a на guest-a.


след това линукс ми предложи да направя някакви ъпдейти. направих ги и нещата станаха по-зле. 

изчезна Ctr + C между уиндоуса ми (Xp) и убунтуто и освен това екранът му се сви, като сега в момента се намира в една дебела сива рамка. и отделно, все така нямам идея какво трябва да направя за да мога да прехвърля нещо между виртулката и хоста. 

някакви идеи как може да се оправи някой от трита проблема?  


 

 

0
gody_93 avatar gody_93 4 Точки

Здравейте, направих всичко по стъпките само, че 32 - цъкнах 64 битова система. И стигнах до там където трябва да инсталирам виртуалните добавки, но след това не ме пита дали искам да го стартирам, ами направо ми отваря file explorer-a със всички файлове и като стартирам кое да е .exe, ми дава грешка. Къде мога да греша? 

http://store.picbg.net/pubpic/F9/9B/59ade7959ef6f99b.PNG

0
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.