Loading...
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Защо СофтУни не се интересува от нивото ни при записване в университета?

Този факт е странен за мен, макар да не твърдя, че постъпват неправилно. Спомням си, че преди няколко години се записах на курс в една от езиковите школи в София за придобиване на сертификат Cambridge Advanced English (C1). Преди да ме одобрят за него, ми направиха тестове (писмен и говорим) за ниво.
В СофтУни това не се случва, макар да имам вече 2-3 години опит като front-end developer и няколко open source проекта на мое име. Заявил съм го и пред тях в писмен вид.
Каква смятате, че е причината да не се интересуват?

Тагове:
-10
Общи приказки
quickben:
Темата е изчерпана.
StaVykoV avatar StaVykoV 169 Точки

Е нали приемният изпит след бейсик курса е точно това. Ако човек е напълно начинаещ минава през него взима изпита и влиза с новопридобитите знания, ако не е - може да се яви директно на изпита и като покаже знания да се запише. Ако всичко което се учи  до определно ниво пък ти е ненужно, можеш да си караш свободните курсове отделно за каквото ти е нужно.

5
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Basic курсът не покрива това, което знам и ползвам в реални проекти.

-11
StaVykoV avatar StaVykoV 169 Точки

Няма как да направят така, че да покрива на всеки един кандидат знанията. Не знам каква ти е идеята като цяло. Искаш да пропуснеш курсовете които не ти трябват ли? Реално не ти е нужен някакъв изпит или нещо такова за да прецениш сам какво ти е нужно.

4
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Донякъде си прав. Пропускането на определени курсове на база опит и реализирани проекти, е идея.

-5
netherblood avatar netherblood 95 Точки

Тяхната цел е да те обучат от нулата, защо им е да знаят на какво ниво си?
Обучението си тече и оценките ти от изпитите им казват на какво ниво си. Би било готино да има курсове/обучения за най-напредналите и кадърните, но въпросът е че просто няма да има нужното търсене на такава услуга.

5
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Няма как да ме обучат от нулата, ако не съм на нулево ниво.

-15
netherblood avatar netherblood 95 Точки

Естествено, но това е тяхната ЦЕЛ. Разбираш ли ме?
Целта им е да хванат човек от нулата и да го докарат до прилично ниво. Това от кое ниво почваш ти си е твоя работа.

4
Filkolev avatar Filkolev 4482 Точки

Не съм напълно запознат, но не мисля, че има образователна институция, която да признае практически опит без някаква форма на изпит. Т.е., за да бъдеш сертифициран трябва да минеш през процес на оценка на база критериите на институцията, както беше споменато мисля в другата тема - изпит или проект, които са направени така, че да проверят знанията и уменията именно в контекста на тези критерии.

Разглеждайки учебния план на СофтУни, отговори си на следните въпроси:

1. Какво знаеш от нещата, които се преподават?

2. Какво не знаеш, но искаш да научиш?

3. Какво не знаеш и не те вълнува?

След като имаш яснота какво точно искаш да получиш от СофтУни ще може да се измислят някакви варианти, които за теб ще са най-подходящи. Примерно, ако искаш да се преориентираш и да станеш програмист (повече бекендър), записваш нужните модули и отиваш на 1-2 изпита по HTML/JS, което не ти коства нищо освен явяването на изпит. Ако нямаш намерение да се преориентираш и искаш да се занимаваш с фронтенд, не съм сигурен доколко ти е необходимо да минаваш през академия - няколко реални проекта в портфолиото са доста по-красноречиви от какъвто и да е сертификат.

7
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Най-после един смислен отговор.

-6
dunedanetz avatar dunedanetz 5 Точки

Не мисля, че СофтУни трябва да се разглежда като университет в конвенционалният смисъл на думата, където трябва да си подготвен, да учиш, за да минеш приемен изпит и т.н. Хората са си декларирали, че обучението е насочено към напълно начинаещите - както младежи/студенти, които искат програмирането да им стане професия, така и към по-възрастни хора с други професии, които искат да се преквалифицират, но нямат възможност да влизат в обикновен университет редовно обучение.

Съгласи се, че не може СофтУни да се съобразява с индивидуалните знания и умения на всеки кандидат и да предлага индивидуален подход към хората, които вече имат определени знания. Има една установена платформа на обучение, която е насочена към начинаещите и от теб си зависи дали това те урежда. Ако ти се струва прекалено лесно, то потърси друг вариант на квалификация, който да задоволи твоите нужди и потребности.

2
quickben avatar quickben 966 Точки

Интересува се до колкото C# Basics изпита позволява това.

Няма как да ти кажат, ти знаеш това и това няма да ходиш на този и този изпит, поради една проста причина - това, че работиш не означава, че знаеш. А дори и да знаеш, не се знае какво и колко знаеш :)

По коментарите ти оставам с впечатлението, че си перфектен пример за Dunning–Kruger ефекта, сиреч само си мислиш, че знаеш много а реално нищо не знаеш, но това е първата стъпка от процеса на научаване на нещо.

И за обща култура да знаеш, че front end не означава HTML и CSS, по-скоро на хора със солидни знания по JavaScript/AngularJS могат да се нарекът front end-ъри :)

9
YavorSpassov+deleted! avatar YavorSpassov+deleted! 133 Точки

Никъде не съм казал, че HTML и CSS частта обхващат всички знания, необходими за един front-end-ър, но не виждам никакъв проблем в това, че си правиш погрешните изводи. Ефектът остава за теб. 

-6
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.