Advanced C# - Sets and Dictionaries - Matrices
Здравейте, колеги!
Можете ли да дадете някакви насоки за решаване на матриците, ако сте попадали на добри инструкции или видео?
... просто са ужасни
Благодаря предварително
Здравейте, колеги!
Можете ли да дадете някакви насоки за решаване на матриците, ако сте попадали на добри инструкции или видео?
... просто са ужасни
Благодаря предварително
Да, тези матрици определено ми скъсаха нервите. Май всичките са от минали изпити по Java, така че ако се разровиш в Judgе трябва да има тестовете и решенията. За насоките и аз не знам
Логиката за решаване на Rubik's Matrix, Parking System и The Heigan Dance от матриците можеш да видиш в клиповете за подготовка за изпит по Java от октомври 2015 насам. Crossfire е от изпита от 23 април по Java, и ако не се лъжа има решение в клипа за подготовка за поправката (не съм го гледал и не знам със сигурност). От клиповете можеш да използваш само логиката, кодът е за Java и ще трябва да си го пренапишеш за C#.
Другите навярно са задачи от изпити по Advanced C#, така че и за тях може да потърсиш из подготовките за изпит.
Здравей. За мен също са много трудни все още. Попаднах на една добра тена за една от задачите. Дано помогне.
https://softuni.bg/forum/7353/java-fundamentals-exam-15-november-2015-03-rubik-s-matrix
Благодаря за отговорите, непременно ще ги прегледам! Имах предвид инструкции и насоки не за точно определените задачи, а за матриците като цяло... :)
На мен ми бяха много трудни в началото също , сега също са ми ,но нещо което мога да ти препоръчам да правиш е :
Да си пишеш на нещо било то лист или дори в notepad++ и да видиш как става движението на всяка итерация от цикъла . После вече ще ти е по-лесно да го превърнеш в код. Иначе не е лесно всичко да си го представяш само в главата.
А другото вече е дебъгване и доизскусуряване на логиката за да match-неш тая на автора на задачата.
И с побитовите операции се мъчех така , а като хванеш лист и химикал не ти се струват чак толкова непосилни :)
иначе за видео >> цък , на Java го показва ама принципа е важен, просто тоя пич обяснява доста добре.
Матриците само изглеждат страшни, могат да са ти много полезни след като свикнеш да ги използваш. Основните неща при тях са две: 1. да внимаваш да не излезеш от границите за колони и редове и 2. да внимаваш с размера на матрицата и типа на съхраняваните данни. В няколко задачи имах случаи judjе да гърми заради memory limit, защото използвам матрица 500 х 500, пълна с числа от тип long например. Матриците заемат голямо количество памет и ако не го съобразиш, можеш да си блъскаш главата с часове, докато разбереш къде бъркаш.
Обхождането и попълването им в общия случай са прости - трябват ти 2 вложени цикъла и толкова. Можеш да се упражняваш с различен начин на попълване или отпечатване - например да направиш спирална матрица, или пък да я попълваш по колони, по редове, с числа в обратен ред и т.н.
Трудно е да се дадат насоки като цяло, защото задачите с матрици са безкрайно разнообразни. Съветвам те да започнеш с по-лесни задачи и да преминеш полека лека към трудните. Успех!