Loading...

Във форума е въведено ограничение, което позволява на потребителите единствено да разглеждат публикуваните въпроси.

nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

[Course] Java Basics -Май 2014 - учебно съдържание, дати, изпити и още информация

Колеги, по празниците работя по изграждане на курса "Java Basics". Вече имаме учебна програма, а скоро ще ви пусна първите учебни материали + заданията за екипни проекти + линк за изтегляне на вирутална машина с подготвени среди за разработка (Ubuntu Linux + Java 8 + Eclipse).

Учебна програма на курса "Java Basics"

  1. Course Introduction. Introduction to Java, JDK and Eclipse
  2. Primitive Data Types and Variables
    Operators, Expressions and Statements
    Console-Based Input and Output
    Conditional Statements (if-else, switch-case)
  3. Loops (while, do-while, for, foreach)
    Methods. Using Built-In Java Classes
    Defining and Using Java Classes
  4. Arrays, Strings, Lists, Dictionaries, Sets
  5. Team work - защита на живо
  6. Practical Exam

Това са всичко на всичко 6 учебни занятия (заедно с изпита). Ще има и още няколко допълнителни подготовки за изпит.

Разписание

Курсът ще се проведе в периода 7 - 27 май 2014 във формат 2 пъти седмично:

  • понеделник 18-22 часа или вторник 14-18 часа (по избор на студента)
  • сряда 18-22 часа или четвъртък 14-18 часа (по избор на студента)

Дати за изпит по Java Basics

  • 26 май, 17-22 часа
  • 27 май, 12-17 часа
  • 1 юни, 14-19 часа

Както обикновено, ще пуснем записване за групи като понаближи.

Подготовки за изпита

Като допълнителни незадължителни учебни занянтия ще се проведат 9 подготовки за изпита, на които ще решаваме задачите от C# Basics изпитите. Изпитът по Java Basics ще е подобен на C# Basics изпита (първите 4 задачи), но ще пишем на Java. 

дата

изпит

доброволец-трейнър

10 май (събота), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 1

Георги Инков

11 май (неделя), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 2

Георги Инков

12 май (понеделник), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 3

Деян Дачев

14 май (сряда), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 4

Георги Мачканов

19 май (понеделник), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 5

Николай Банкин

21 май (сряда), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 6

Христо Петров

23 май (петък), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 7

Йордан Даракчиев

24 май (събота), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 8

Димитър Жиланов

25 май (неделя), 14-18 часа

Практически изпит - май 2014 - вариант 9

Кристиан Мариянов

Екипни проекти

Качени са условията на екипните проекти. Очаквайте скоро и разпределението на курсистите по екипи.

VirtualBox виртуална машина: Ubuntu 14.04 + Java 8 + Eclipse

Ако имате трудности да си подкарате средата за разработка, можете да изтеглите предварително приготвена виртуална машина (Virtual Box VM image): Ubuntu-14.04.7z

Очаквайте още материали на сайта на курса Java Basics.

Срок за оценяване на домашни

  • неделя, 1 юни 2014
58
Java Advanced 03/09/2014 21:37:02
pdechkova avatar pdechkova 95 Точки

Тези дати за изпит за присъствените и онлайн студенти ли са? 

2
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

За всички. Изпитите са присъствени и за онлайн и за присъствените студенти.

0
anilak avatar anilak 28 Точки

@Koce555: А не е ли по-добре коментарите да бъдат във форума, за да останат и за студентите от следващите семестри?

3
luboslav1995 avatar luboslav1995 109 Точки

Аз искам да питам това крайни дати ли са (тези за изпита), защото аз имам бал на 26, други сигурно имат на  25 и искам да знам дали ще има възможност поне единия да е на 28 май.

Поздрави 

3
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки
Ами ще помислим за друга дата. Кога ще е най-разумно да се направи според вас?
0
luboslav1995 avatar luboslav1995 109 Точки

Ами баловете се правят по принцип 25, 26 и мисля че без да се правят големи размествания с датите на 28 или 29 ще е удобно за всички.

4
TsvetozarNikolov avatar TsvetozarNikolov 22 Точки

Ще е хубаво да има дата за изпит и в събота или неделя (субота след обед ще е по-добре) за тези които са ONLINE и са на работа, за да не се налага да оцъстват от работа всеки месец.

4
Aluin avatar Aluin 76 Точки

Страхотно е че има предварително ясна програма и всеки може да се настрои психически. Дано да се справим с интензитета. Особено с отборната работа, където се изисква доста работа и нагаждане. Ще трябва да сме бързи! 

Радвам се че има и толкова много дати за решаване на задачи за изпит! 

0
MarinPetrov avatar MarinPetrov 20 Точки

Здравейте искам да попитам на въведителната лекция за Java ще бъде ли споменато как да си сложим Linux на виртуалка , следователно JDK i Eclipse , от 2 дена се опитвам да сложа с виртуалка , и от всички изгледани видеа форуми и т.н. разбирам че явно при всеки се различва , и са много малко тези ,който са успели , във форума има една 2 теми , но като цяло не дават никаква информация с изключение на един двама ,другите са писали ,колкото да си наберат някое плюсче !

0
anton.boyanov avatar anton.boyanov 40 Точки

Здравей MarinPetrov, Изтегляш си VirtualBox от: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Изтегляш си Убунту 14.04 от тук: http://www.ubuntu.com/download/desktop/

Използваш упътването за оптимизация на виртуалната машина от тук: http://www.howtogeek.com/124796/the-htg-guide-to-speeding-up-your-virtual-machines/

Инсталираш JDK с тези команди от терминала на Linux:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java

sudo apt-get update

sudo apt-get install oracle-java8-installer

Eclipse не се инсталира... само сваляш от тук: https://www.eclipse.org/downloads/index-java8.php

и разархивираш където ти е удобно.

Всичко, което ти написах сега го има в тези две темички които споменаваш по-горе. Има и много още полезна информация. Дано се оправиш с виртуалната машина по-скоро, че курса ще е доста кратък.

И не бъди толкова критичен към колегите във форума. Вместо да ги обвиняваш, че не ти дават достатъчно информация ... включи се и ти и си задай въпроса. Така ще помогнеш на доста хора, които търсят информация във форума, но не питат.

Не исках да флудя в тази тема. Сори!

11
MarinPetrov avatar MarinPetrov 20 Точки

Ами колега за два дена поне 15 пъти слагах и махах , и не казвам ,че не се получи , получи се , но точно за начинаещи не е , ами  имам предвид ,че лутането е голямо , има големи разлики при различни компютри и  линукси. И Това ,че 20 души са решили да използват свободно време , не означава ,че други ще го имат и после ,тепърва ще се увеличат коментарите в тези теми ! Направих си го върви ! Ама ми е много по удобно директно на windows ,даже вече изпробвам еклипса и си чета книжката , мисълта ми беше ,че ще е хубаво едно интро да има специално за линукса и виртуалната машина , иначе на мен не ми пречи да си сложа и линукс като втора операционна система!

0
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Ето линк към моята виртуалка, да си я изтеглите: Ubuntu-14.04.7z

2
n.galabov avatar n.galabov 40 Точки

Въпрос относно защитата на екипния проект:

Презентацията и самата защита пред аудиторията на английски или на български ще бъде?

0
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

На български език е защитата на екипните проекти.

0
ViValDam avatar ViValDam 15 Точки
Кога ще е , ако може да комбинирата с изпита ,да е в седмицата след това, за да си заслужи пътуването до България или до София .
1
mishe avatar mishe 5 Точки

Здравейте, 

моят въпрос е как ще бъдат разпределени онлайн студентите за екипната работа? 

Поздрави

1
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки
Екипите ще бъдат разпределени с уравновесени сили (1-2 по-силни + 1-2 по-слаби). Онлайн студентите и присъствените студенти ще бъдат разпределяни в различни екипи. Целта е присъствените да се събират на живо, а онлайните - предимно виртуално.
1
ttitto avatar ttitto 1153 Точки
Това с разделяне на присъствените и онлайн студентите в отделни екипи не е много добра практика. Онлайн студентите са обикновено такива, които нямат възможност да присъстват в София или работят, което за защитата може да е много кофти и да опропасти целия труд на отбора. На мен ми се е случвало и затова го казвам. Освен това повечето онлайн студенти са като че ли малко по-безотговорни и при тях отборите са по-несполучливи, което е много вредно за сериозните онлайнери. Затова предлагам да преосмислите този начин на формиране на екипи за бъдещите курсове!
4
Aluin avatar Aluin 76 Точки

ttitto нямаш гаранция и като присъствен да попаднеш на хора от които да си доволен и да имаш сполучлив проект.. Аз лично като онлайн съм участвала в два екипни проекта и двата ми бяха супер и добре оценени.. с активни участници... Доволна съм!.. Дано и сега имам този късмет и добре да се разпределим и сработим.. :) Според мен виждането на живо доста често разсейва, но това си е лично мнение.. За мен в екипната работа винаги основна роля е играла добре направената документация, ако всичко е обяснено добре и разпределено по задачи, срокове и тн.. нещата вървят.. дори и някой да не си свърши своята част в срок я поема някой друг (отговорника) и така :) Но винаги са възможни забавяния, бъгове и издънки.. Шанс!

0
Dekameron avatar Dekameron 481 Точки

Привет,

Искам да попитам защо изпитите са до 22:00?

Аз, както и други колеги, които не са от Софияи, имаме да хващаме автобуси и последните (поне за Пловдив) са до 21:00. После няма, а повечето от нас нямат възможност да останат в града да пренощуват.

Как ще се реши този проблем?

 

6
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки
Ами най-добре е да се намерите с някой колега от Пловдив, който ще идва на изпита с кола (има такива). Иначе ако направим изпитите сутрин, ще има много работещи недоволни.
0
externo avatar externo 119 Точки

Има ли вариант да са в почивни дни 24-25 май; 31май-01юни ?

1
ttitto avatar ttitto 1153 Точки
Ако не намериш автомобилен превоз за Пловдив, нощният влак за Бургас на 22:40 минава през Пловдив и можеш да го хванеш от гара Подуяне. Да, тръпката е кофти, но е вариант.
1
milena avatar milena 33 Точки

Здравейте, 

Като се логна в системата, не ми е активен курса по Java Basics. Имам опцията да се запиша като наблюдател само. Предполагам, че не съм отбелязана като платила семестриална такса. Изпратих мейл на info@softuni.bg с фактурата от плащането.

Благодаря предварително!

 

1
VGeorgiev avatar VGeorgiev 1384 Точки

Ние ще ви запишем автоматично за курса във формата за която сте заплатили.

1
milena avatar milena 33 Точки

Ок, мерси. Питам, понеже знам, че други колеги вече могат да достъпват курса. Опасявам се, че може да не сте получили плащането, беше изпратено от друг юзър. Подробности - в мейла :)

1
magdalena70 avatar magdalena70 96 Точки

Аз лично чакам с нетърпение линка за виртуалната машина и  средите за разработка (Ubuntu Linux + Java 8 + Eclipse),

защото правих някакви опити сама,но май не се оправям особено......:(

0
externo avatar externo 119 Точки

По което и време да са през работен ден, ние работещите и живеещи извън София все ще трябва да вземем почивен ден. Ако не можете да ни дадете дати през почивни дни, то поне изпита да е сутрин, защото мозъка е по бистър и пътуването по-спокойно.

7
kaizer avatar kaizer 35 Точки

За бистрия ум и аз съм съгласен. Така или инъче работещите за 17 ч. пак трябва да си пускат отпуска. Подкрепям идеята за сутришна група.

3
nakov avatar nakov SoftUni Team Trainer 5294 Точки

Обмисляме едната дата да е събота или неделя. Ое не сме решили, защото планираме още доста курсове по това време: няколко ниво #0 и още други.

3
Stoyan.Stoyanov avatar Stoyan.Stoyanov 96 Точки

По принцип трудно ще може да се угоди на всеки, но аз лично не съм съгласен, че сутрин е по-добър вариант за живеещите далеч от София - който е пътувал вечер с автобус знае. Следобедният вариант за изпит е добър.

Давам гласа си за 26-ти (понеделник).

1
Можем ли да използваме бисквитки?
Ние използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Можете да се съгласите с всички или част от тях.
Назад
Функционални
Използваме бисквитки и подобни технологии, за да предоставим нашите услуги. Използваме „сесийни“ бисквитки, за да Ви идентифицираме временно. Те се пазят само по време на активната употреба на услугите ни. След излизане от приложението, затваряне на браузъра или мобилното устройство, данните се трият. Използваме бисквитки, за да предоставим опцията „Запомни Ме“, която Ви позволява да използвате нашите услуги без да предоставяте потребителско име и парола. Допълнително е възможно да използваме бисквитки за да съхраняваме различни малки настройки, като избор на езика, позиции на менюта и персонализирано съдържание. Използваме бисквитки и за измерване на маркетинговите ни усилия.
Рекламни
Използваме бисквитки, за да измерваме маркетинг ефективността ни, броене на посещения, както и за проследяването дали дадено електронно писмо е било отворено.