Code to success - интервю с Кирил Кирилов
В нашата нова рубрика ще ви споделяме вдъхновяващи интервюта с едни от най-успешните ни курсисти като разберете повече за тях - как са разбрали, че програмирането е в кръвта им, какво ги мотивира да се развиват, кои са били най-големите им трудности и други интересни въпроси. Как Кирил е успял да съчетае това да бъде студент и учител едновременно, и какви позитиви му е донесло това, може да прочетете в следващите редове.
Здравей, Кирил! Можеш ли да се представиш с няколко думи за читателите на нашия блог?
Казвам се Кирил Кирилов и съм на 20 години. Роден съм в София. Завършил съм средното си образование в 91 Немска езикова гимназия в София. В момента съм втори курс във ФМИ и изучавам математика и информатика. Занимавам се с програмиране от 2-3 години и отскоро с преподаване.
Какво те привлече към програмирането?
Когато бях в 11 клас един мой съученик караше курс по програмиране в друга академия. Един път в час по информатика той ми показваше задачи с матрици на C# и на мен ми стана доста интересно как решава подобни проблеми. Също така видях че той умееше и да прави отлични уеб сайтове, ползвайки технологии като HTML5/CSS/JS и ASP.NET. Тогава реших и аз да почна да се занимавам с програмиране.
Какви програмни езици владееш и защо избра точно тях?
В момента бих казал, че владея на най-огромно ниво езика JavaScript, тъй като го преподавах тук в Софтуерния университет в модулите JS Core и JS Web. Завършил съм и C# професията на Софтуерния университет. Първоначално избрах C# като език, защото се пише доста приятно и лесно на него и бих го препоръчал като първи програмен език. По-нататък, когато карах модула C# Web, почнах да се занимавам и с JavaScript и наистина ме грабна супер много. В периода от 2-3 месеца се занимавах изцяло само и единствено с JavaScript и реших, че искам да запаля и другите хора по него. Така започнах да преподавам тук в Софтуерния университет. В този период се научих как се работи с ExpressJS и как се разработва SPA, ползвайки React и Angular 2. Отделно във ФМИ изучавах Java в периода от една година и бих казал че владея и нея на средно ниво.
Как научи за Софтуерния университет?
Първоначално исках да започна в "Телерик" заедно с моя съученик, но видях, че не е за съвсем начинаещи като мен там. Майка ми видя една реклама в интернет за Софтуерен Университет с безплатен първи курс "Основи по програмиране" и се записах лятото на 2015-та. Първоначално ми беше доста сложно, но след като реших доста примерни изпити, положих приемния изпит успешно и се записах в основната програма.
А защо го избра?
Бях вече към края на 11-ти клас и началото на 12-ти и трябваше да избера някаква професия. Първите, няколко седмици бях малко скептичен, защото занятията ми бяха само веднъж седмично и учех повече индивидуално, отколкото на място. Тогава нямаше и менторска програма. След като записах модула C# Fundamentals и занятията станаха по-интензивни, започнах много да харесвам Софтуерния университет. Лекторите ми бяха доста добри тогава и винаги бяха в готовност да отговарят на всякакви въпроси. Също така, най-силната страна на Софтуерния университет, която липсва в повечето държавни университети, е социалната сфера. Тук човек може да се запознае със всякакви хора на различна възраст, дошли наистина да се научат на същото като теб. Това е причината, която ме задържа тук.
В каква форма се обучаваш и защо избра именно нея?
Аз съм хората, които смятат че присъствената форма на обучение е наложителна и затова избрах нея. Много трудно човек би успял наистина да научи нещо толкова трудно, ако е дистанционно и сам вкъщи. Другата причина е, че в присъствена форма имаш директен контакт с лектор, асистент или някой колега, който е в по-нататъшен модул и много по-напреднал от теб. Така сключваш и приятелства, които са наложителни, за да продължиш по-напред в кариерата си като програмист.
Каква беше най-голямата трудност за теб по време на обучението ти в Софтуерния университет?
Имал съм много трудности по време на обучението си тук. Една от тях беше научаването на базовите неща като променливи, условни конструкции, цикли и прочие. Никога не съм бил добър математик, а това си оказва голямо влияние особено в началото. Но след решаването на огромно количество от задачи в джъдж системата на Софтуерния университет и допълнително четене в интернет, успях да усвоя това ниво. По-нататък, след като вече притежавах някакво основно алгоритмично мислене, доста се затрудних при обектно ориентираното програмиране, защото това изисква едно коренно различно мислене. Честно казано ме е срам да си го призная, но три пъти се явявах на изпит по ООП, докато изкарам шестица. Това беше първата ми година в Софтуерния университет, след това нямах почти никакви проблеми с
разбирането на материала. Последната трудност беше, когато започнах да преподавам тук. Имаше един такъв период, в който бях и студент и учител едновременно, но благодарение на този период се издигнах доста като личност.
Каква е настоящата ти работа, свързана ли е с програмирането?
След като бях трейнър половин година тук, реших да се отдам изцяло на обучението си във ФМИ и в момента се намирам в този период. Мисля да си търся работа по-нататък тази година и бих желал да съм full-stack developer с .NET core и Angular, да речем. Също така открих и своята страст към преподаването благодарение на Софтуерния университет.
Как се виждаш след 5 години в професионален план?
Като човек, който продължава да се развива в тази сфера. Тъй като тя е доста динамична, вероятно все още ще изучвам нови технологии. Бих желал и да създам
собствен продукт, който хората да използват в ежедневието си. Също така искам да обучавам и да запалвам нови хора в света на програмирането, защото това
ми доставя удоволстие.
И накрая - какво ще посъветваш всички бъдещи курсисти, на които им предстои да започнат обучение в Софтуерния университет?
Ако трябва да опиша Софтуерния университет с една дума - бих казал просто "магия"! Може би затова талисмана е магьосник. Това е място, на което ще идвате с желание да се
обучавате и ще се запознаете със супер много хора, които имат същите интереси като вас. В началото ще е най-трудно, докато схванете базовите неща, но с времето ще разберете, че си заслужава :)
За още успешни истории, следете новата ни рубрика "Code to success"! Ако имате и вдъхновяваща история, която искате да споделите с нас, може да пишете на sonia@softuni.bg. A ако искате и вие да сте на мястото на нашите успешни курсисти, направете първата крачка като кандидатствате за безплатния курс Programming Basics от ТУК.