"Помогнаха ми знанията и напътствията на екипа на Софтуерния университет. Те ме насочиха към компанията, в която работя и днес!"
В нашата нова рубрика ще ви споделяме вдъхновяващи интервюта с едни от най-успешните ни курсисти като научите повече за тях - как са разбрали, че програмирането е в кръвта им, какво ги мотивира да се развиват, кои са били най-големите им трудности и други интересни въпроси. Какви съвети за успешен старт в програмирането даде Александър на бъдещите курсисти в Софтуерния университет, научете от новата ни блог статия.
Здравей, Александър! Можеш ли да се представиш с няколко думи за читателите на нашия блог?
Мечтател. Бунтовник. Емоционален оптимист и анализатор. Харесвам източните култури и езици, особено Япония, която винаги ми е била слабост. Учил съм хинди и японски, като втория все още. Хобитата ми включват игри, фотография и пътуване. Гледам на всеки три-четири месеца да излизам от страната. Искам да обиколя света. 😁
Какво те привлече към програмирането и имаш ли любим програмен език?
Когато бях в шести клас с майка ми случайно видяхме обява за школа по програмиране в СМГ. Решихме, че звучи забавно и се записах. Човекът, който ми преподаваше там - Явор Никифоров - най-страхотният учител на деца, който съм виждал. Той успя да направи ученето игра и така с най-добрия ми приятел се запалихме. Странно е как тогава програмистите бяха рядкост, а сега сме навсякъде. Впрочем Яшу (Никифоров) още преподава в СМГ. Препоръчвам го горещо!
Кой курс от програмата ти беше най-полезен и защо?
Трудно е да се каже. Всички са полезни, но най-голямо впечатление са ми оставили ООП и КПК курсовете. Теорията и практиката от тях бяха особено полезни.
Защо избра Софтуерния университет и каква беше атмосферата по време на обучението?
Бях запознат с работата на Наков от друга софтуерна академия, в която преподаваше и бях слушал идеите и предложенията му. Бях заинтригуван, когато Софтуерния университет се появи. Изчаках два випуска и се записах в третия. Имах големи очаквания, Софтуерния университет обещаваше много. Атмосферата, която ме посрещна беше малко по-хубава от очакваното, но има нещо по-важно, а именно нейната променливост и еволюция. Курсовете бяха много добри, а екипните проекти бяха забавни и продуктивни. Първият ми лектор беше Богомил Димитров, за което много се радвам. Като цяло атмосферата ме предразполагаше да програмирам и ми даваше нужното. Силно подкрепям идеята за свободен достъп до всички ресурси, така трябва да е.
А в каква форма се обучаваше и защо я предпочете?
Обучавах се присъствено. Специално за мен това е по-ефективният начин, защото вкъщи много по-лесно ще отложа лекцията за друг път, а Софтуерният университет има сериозно темпо.
Каква беше най-голямата трудност за теб по време на програмата?
Най-голямата трудност е темпото. Повечето хора съчетават лекции в Софтуерния университет, правят и нещо друго, дали ще е работа, училище или университет, няма значение, но изостанеш ли с една-две лекции, навакстването става доста трудно.
Жените или мъжете са по-добрите програмисти?
Никой не го интересува. Стига сме се разделяли. 2018-та година е. Добрите програмисти са добри програмисти, това ни трябва, другото е просто фон.
Какви умения, освен по програмиране, успя да придобиеш в Софтуерния университет?
Трудно е да се опише. През годините в Софтуерния университет минахме през много неща. Освен различните технологии, с които се занимавах, се научих на работа в екип, менажирането на собствен проект и имах място да задавам въпроси - нещо, което е много важно за мен.
Помогна ли ти дипломата от Софтуерния университет за намирането на последваща професионална реализация?
Помогнаха ми знанията и напътствията на екипа на университета. Те ме насочиха към компанията, в която работя и днес. Дипломата се появи едва година по-късно и май само аз бях ентусиазиран за нея. 😁
Как се виждаш след 5 години в професионален план?
Изключително труден въпрос за човек като мен, който не планира толкова, а повече действа на момента. Не знам къде ще се озова и какво ще се случи. За момента знам това: Харесвам работата и колегите си и искам да пътувам!
И накрая - какво ще посъветваш всички бъдещи курсисти, на които им предстои да започнат обучение в Софтуерния университет?
Най-важните неща за едно успешно начало в Софтуерния университет са:
- Не изоставайте, поддържайте темпото
- Не се предавайте, в началото е трудно
- Не забравяйте да се забавлявате, направете ученето интересно. Всеки има причина да програмира. Следвайте я. :)
За още успешни истории, следете новата ни рубрика "Code to success"! Ако имате и вие вдъхновяваща история, която искате да споделите с нас, може да пишете на sonia@softuni.bg. A ако искате и вие да сте на мястото на нашите успешни курсисти, направете първата крачка като кандидатствате за безплатния курс Programming Basics от ТУК.