Code to success - интервю с Марин Тъканов
В нашата нова рубрика ще ви споделяме вдъхновяващи интервюта с едни от най-успешните ни курсисти като научите повече за тях - как са разбрали, че програмирането е в кръвта им, какво ги мотивира да се развиват, кои са били най-големите им трудности и други интересни въпроси. "Призовавам всеки, който има желание да се развива в областта на програмирането, да дерзае и да не се отказва, защото с постоянство всичко се постига и накрая ще бъдете благодарни на себе си!", това сподели Марин, а повече за него може да научите от следващите редове.
Здравей, Марин! Можеш ли да се представиш с няколко думи за читателите на нашия блог?
Здравейте! На 29 години съм и работя като програмист от 3 години и половина в ScaleFocus в офиса в Пловдив. Щастливо женен, без деца (за сега), gamer, ходя на фитнес, карам ролери когато времето го позволява и на последно, но не по значение – обичам работата си. Работя от 18-годишен и съм сменил 11 различни професии и мога да кажа, че това е професията, в която се чувствам най-добре, щастлив и полезен. Призовавам всеки, който има желание да се развива в тази сфера, да дерзае и да не се отказва, защото с постоянство всичко се постига и накрая ще си благодарите сами.
Какво те привлече към програмирането?
Когато работих на ниско платена работа и накрая на месеца едва имах пари да си платя билета за автобуса, си казах, че нещо трябва да се промени. На другия месец напуснах. Казах си, че трябва да се захвана с нещо, в което има смисъл и ще ми носи доходи, с които ще издържам не само себе си, но и жена и деца в някой светъл ден. Вариантите, които видях тогава бяха медицина и програмиране. Избрах програмирането, защото знаех, че в интернет има достатъчно материали, за да започна веднага да се самообучавам, а за медицината трябваше да влизам в университет и накрая да взема диплома, което нямаше как да стане поради липса на финанси. Започнах с курсове по HTML & CSS и после преминах на PHP (ако знаех по-добре, щях да премина на C#, Java или JavaScript).
Какви програмни езици владееш и защо избра точно тях?
Владея C# и JavaScript. C# ми го избраха, защото тогава (2014г.) в Софтуерния университет това беше основният език – изпит, лекции, домашни и т.н. Тогава си мислех, че това е супер сложен език и не бях сигурен, че ще се справя с изучаването му, но пък си казах „Ако е гарга, да е рошава“ и се пуснах по течението. Радвам се че така стана, защото накрая се оказа, че не е чак толкова сложен, а даже приятен и лесен за писане. Няколко месеца след като влязох в Софтуерния университет, започнах работа като full stack .NET developer. След година и половина със C# и JavaScript, се прехвърлих изцяло на JavaScript. Направих тази крачка, защото изповядвам схващането, че „Добрият специалист е тясно профилиран специалист“. Оттогава съм Frontend developer и се занимавам единствено с JavaScript, HTML и CSS.
Как научи за Софтуерния университет?
Научих за Софтуерния университет от текущата си жена – Ирина, за което много ѝ благодаря. Като ми показа статията, че ще се открива такава академия, си казах, че точно това е мястото за мен. До преди това, самообучението ми не вървеше много добре, защото просто не знаех какво точно да уча, за да имам познанията, необходими да започна някъде работа.
А защо го избра?
Избрах го, защото знаех, че там ще мога да получа нужните знания и умения за професията, в която исках да се развивам. Предлагаха и дистанционно обучение, което липсваше в тогава съществуващите академии. Ходих в София само за изпитите.
В каква форма се обучаваш и защо избра именно нея?
Обучавах се дистанционно, защото не живеех в София.
Каква беше най-голямата трудност за теб по време на обучението ти в Софтуерния университет?
Най-голямата трудност бяха изпитите. Както в училище ни учат на 2+2 и на изпита ти дават ax2 + bx + c = 0, така се чувствах на изпити в Софтуерния университет. Вярно, имаше лесни задачи, но имаше и такива, които бяха далеч от моя обхват на знания и умения. Смятах себе си за average студент.
Жените или мъжете са по-добрите програмисти?
Според мен зависи изцяло от самия човек. Как разсъждава, колко добре мисли, какви навици си е изградил, как решава проблеми, колко му е IQ-то (най-вече) и т.н. Виждал съм и жени, и мъже, които са отлични програмисти.
Каква е настоящата ти работа, свързана ли е с програмирането?
Настоящата ми работа е като програмист в ScaleFocus.
Как се виждаш след 5 години в професионален план?
След 5 години се виждам като старши програмист с богат опит, работейки по проекти, в които доказвам какво мога и помагайки на колегите.
И накрая - какво ще посъветваш всички бъдещи курсисти, на които им предстои да започнат обучение в Софтуерния университет?
Ще направя едно пожелание по скоро. Бъдещи курсисти - направи ли сте първата крачка към нещо ново, нещо желано или просто поредното нещо, търсейки мечтаната професия, търсейки нещото за вас, за което ви адмирирам. Направили сте крачка към едно по-успешно бъдеще. Пожелавам ви да бъдете успешни, да имате куража, смелостта и постоянството да следвате това, което наистина желаете, дори и ако се окаже, че това не е програмирането. Разберете коя е „най-странната тайна на света“ и покорете най-високите върхове в живота.
За още успешни истории, следете новата ни рубрика "Code to success"! Ако имате и вие вдъхновяваща история, която искате да споделите с нас, може да пишете на sonia@softuni.bg. A ако искате и вие да сте на мястото на нашите успешни курсисти, направете първата крачка като кандидатствате за безплатния курс Programming Basics от ТУК.