Какви тенденции влияят на DevOps екипите?
Разделението между екипите по разработка и деплой и поддръжка може да е пречка пред по-бързата и качествена реализация на софтуерни продукти. Затова днес е по-вероятно да работиш в DevOps екип, ако се занимаваш с програмиране. Курсът Software Engineering and DevOps - май 2024 е точно за теб, ако искаш да се подготвиш за това:
По повод новото издание на обучението, днес ще разгледаме актуалните тенденции в DevOps сферата. Ще видим какво ще диктува приоритетите на екипите през тази година. За целта ще се обърнем към доклада на Google – State of DevOps.
DevOps през 2024
Концепцията за DevOps (DEVelopment + OPerations) съчетава в себе си инструменти, практики и подход на работа, които спомагат за изграждането на един цялостен, хомогенен процес. В него хората, дейностите и технологиите са обединени в работата по разработка и реализация на софтуерни продукти.
Въпреки че идеи за подобна промяна в подхода на работа се появяват още през 80-те и 90-те години на миналия век, DevOps практиките започват да се налагат едва в периода 2007-2009 година. Днес това е култура на взаимодействие и комуникация, която разчита силно непрекъснати подобрения и автоматизации.
В тази връзка, тенденциите в работата на DevOps екипите не са изненадващи:
1. Крайните потребители като отправна точка
Т.нар. CI/CD pipeline, на който ще обърнеш внимание по време на курса, изразява процеса по разработка и деплой. А крайната му цел е една – реализирането на функционалности, корекции и ъпдейти за потребителите по възможно най-надежден, но и бърз начин.
Източник: RedHat
Именно тези крайни потребители се превръщат в отправна точка за разработчиците. Според проучването на Google екипите, които взимат предвид крайните потребители и техните нужди и изисквания, осъществяват 40% по-висока производителност.
2. Справедливо разпределени задачи и фирмена култура
Едно от най-големите предизвикателства в DevOps екипите е скоростта на изпълнение на задачите и опасността от т.нар. burnout или прегаряне. Това е основен проблем за хората, които изпълняват еднообразни и повтарящи се задачи. Затова и през 2024 един от фокусите на тези екипи ще бъде по-справедливото разпределение на дейностите.
А изобщо да съществува такова намерение е елемент от цялостната култура на компанията и екипа. Стремежът ще бъде към т.нар. генеративна култура, фокусирана върху представянето, споделянето и разпределянето на риска и съдействието между отделните играчи.
Екипи с подобна култура отбелязват 30% по-висока производителност.
3. Ускорени дейности по ревизиране на код
Проучването на Google показва, че екипи, които успяват да ускорят процеса по code review, повишават ефективността си при доставка на софтуер с 50%. Подобен значителен ефект има и върху оперативните дейности.
Производителността на екипите, логично, също се подобрява при ускорено ревизиране на кода. Това се дължи на факта, че подобреният и по-ефективен процес води до по-бързи, но надеждни подобрения в самия код, по-бързото разпространение на знанията и повишаване на прозрачността в екипа.
4. Повишено качество на документацията
Документацията е от критично значение за подпомагане на дейността на DevOps екипите. Нейното качество обаче е пряк резултат от продуктивността и удовлетвореността на членовете на екипа. Ако за съставянето ѝ отговарят специалисти, претърпели burnout, и качеството ѝ ще спадне.
Източник: State of DevOps
Това трябва все по-ясно да ти показва и как всъщност са навързани нещата. Качествената документация е от значение, защото можеш значително да повиши производителността на екипа, да подобри организационното представяне и осъществяването на оперативните дейности.
5. Разширено внедряване на облачни решения
Друга все по-отчетливо налагаща се тенденция е стремежът към увеличаване гъвкавостта на инфраструктурата чрез внедряване на облачни решения. Проучването на Google показва, че тази гъвкавост допринася за 30% ръст в организационното представяне.
Тези тенденции ти осигуряват бърз поглед към това как работят съвременните DevOps екипи. За да се потопиш в детайлите, не се колебай да се запишеш в курса.
В него те очаква работа с инструменти и методологии за екипна работа, работа със CI/CD pipeline, автоматизирано тестване в контекста на DevOps екип, работа със системи за контрол на версиите и много практически упражнения. Software Engineering and DevOps - май 2024 те очаква!