Денят на IT експерта: Горан Стефанов - .NET Developer
Ако се чудиш дали IT индустрията е мястото, на което да се развиваш, заповядай зад кулисите и виж как го правят tech-savvy експертите! В рубриката “Денят на IT експерта” ще откриеш любопитни истории, идващи директно от практиката и реалната работна среда. Реализирали се IT експерти ще ти разкрият какво е да си в техните обувки и от какви качества се нуждаеш, за да си успешен в сферата.
Днес те срещам с Горан Стефанов – .NET дивелъпър и един от най-отдавнашните ни курсисти. Днес е професионалист и е тук да ти сподели какво е да бъдеш разработчик и какво се иска от теб, за да си наистина добър!
Представи се на читателите ни!
Здравейте, казвам се Горан Стефанов и се занимавам с .NET Development. Завърших ТУ-София със специалност "Автоматика, информационна и управляваща техника". Научих за СофтУни още в гимназията, а реших да започна курсовете от програмата докато учех за висше образование.
Избрах да стартирам в Софтуерния университет, защото ми хареса, че се набляга много на практиката, а не само на лекции, суха теория и малко упражнения.
През какви обучения премина и как помогнаха на реализацията ти?
Когато аз се обучавах по основната програма, тя беше малко по-различна от сега и веднага след Programming Basics имаше Tech module. Още след него започнах работа. Сега ми прави впечатление, че програмата е променена, и още по-добра. Отделно от основното направление има и много отворени или предстоящи курсове, които грабват интереса. В момента обмислям да задълбоча познанията си във Front-end и се радвам, че скоро ще има ReactJS курс.
Още отначало ми допадна .NET и реших да развия уменията си в това направление. Истински интересно стана, когато сложността на задачите започна да се покачва. Тогава ми се изясни, че е важно не само кодът да работи, но и да е оптимизиран, чист, четим и добре структуриран. Решавайки комплексни проблеми, е моментът, в който усещаш, че се развиваш.
С какво е изпълнен денят на IT специалиста?
Денят започва с daily, на което се обсъждат задачите, и след това се преминава към интензивната работа. Има дни, в които се пише код нон-стоп, има и такива, в които се присъства на срещи, чиято цел е да се обсъди подходът при решението на конкретен проблем/бъг/функционалност. Понякога се налага и research (дори и колективен), което прави процеса интересен. За да работи решението, не е достатъчно само да прочетеш изискванията и да напишеш кода.
Минава се през различни етапи като четене на документация, форуми, използване на личен опит, или опит на колега. Имало е и ситуации, в които пишеш доста време парче код и на края осъзнаваш, че си се насочил в грешна посока. Тогава триеш написаното и започваш отначало, поучавайки се от предишната грешка. След като задачата е изпълнена, следва тестването и, ако то е успешно, продължаваме със следващото предизвикателство.
Коя е най-предизвикателната част от работата ти?
Сещам се за няколко типа ситуации. Примерно да работиш по бъг, който се появява само в конкретни условия, които не са ясно уточнени. Друга ситуация е да навлизаш в изцяло нова за теб технология, имайки предвид, че минава време да се свикне с нея и нейните особености. Предизвикателно е, когато трябва да доразвиеш сложна логика на колега, защото първо трябва да разбереш неговия начин на мислене и след това да донапишеш, следвайки новите изисквания (ако кодът е четлив, е значително по-лесно).
Коя е най-удовлетворяващата част от работата ти?
Най-удовлетворяващо е когато, след като си положил много усилия, всичко работи както очакваш. Имайки предвид, че това е професия, в която е важно винаги да се учат нови неща, трябва човек да знае силните и слабите си страни. Предвид това, друг важен момент е да започнеш да решаваш задачи, които преди са ти се стрували извън обсега на твоите знания или опит.
Сподели ни за постижение, с което истински се гордееш!
Поводи за гордост са да научаваш нови технологии или подходи. Също така и когато продуктът, който разработваш, работи отлично и отзивите от клиентите са положителни. Повод за гордост беше, когато направих мобилно приложение за управление на робот по безжичен път в реално време без закъснение, използвайки платформа, с която не бях работил много преди това (Xamarin). След това добавих и автоматизирано задвижване по предварително задание с два различни принципа на работа. Резултатът беше отличен, а и тогава този проект беше доста нестандартен.
Какви качества притежава добрият IT специалист?
Добрият IT специалист трябва да учи винаги и да обогатява знанията си всеки ден. Трябва да владее способността да вниква в дълбочина при четенето и обясняването на изискванията по проекта, за да е в състояние да предложи работещо решение. Умението за продуктивна работата в екип е също много важно.
Какъв практически съвет ще отправиш към всички младши специалисти?
Бъдете търпеливи, учете се от грешките си и не спирайте да се развивате. Винаги можете да станете по-добри и винаги има какво още да научите. Намерете начин да направите усвояването на нови знания забавно и увлекателно, даже и да ви е трудно.
---
Ако си готов непрекъснато да се развиваш и да овладееш тайните на IT индустрията, включи се още сега в безплатното обучение Programming Basics. Именно така ще разбереш дали наистина това е предизвикателството за теб. Още любопитни детайли за работата на IT експертите ще откриеш в блога, където ще разкажем и твоята история, ако ни я изпратиш на content@softuni.bg!