Денят на IT експерта: Йоханес Богосян – Full Stack Web Developer
Ако си се представяш в обувките на IT специалистите и искаш да насочиш tech-savvy природата си натам, предлагам ти да погледнеш зад завесата! Рубриката ни „Денят на IT специалиста“ те среща с хора, които са взели максимума от SoftUni, а днес вече успешно се развиват като IT експерти. Те ще ти споделят любопитни детайли от кухнята и ще ти посочат кои са водещите качества, които трябва да притежаваш, за да успееш подобно на тях!
Днешната ни среща е с Йоханес Богосян, който споделя какво е ежедневието на Full Stack Web Developer като него, а следващите редове ще ти го разкрият стъпка по стъпка!
Здравей, представи се на читателите ни!
Здравейте, казвам се Йоханес Богосян и в момента съм Full Stack Web Developer в ScaleFocus вече 2 години и половина. Преди това бях Full Stack Web Developer в SBTech за около година и половина, а в момента се занимавам предимно с JavaScript (Node.JS, React). Историята ми със СофтУни започна, след като случайно попаднах на реклама на СофтУни в една от социалните мрежи. Реших да опитам и оттогава не съм съжалил нито веднъж за решението си.
През какви обучения премина и как помогнаха на реализацията ти?
Преминах през всички задължителни модули за .NET разработчик, както и някои от базовите модули за JavaScript разработчик. Обученията помогнаха за реализацията ми по много начини, първият и най-важният е, че благодарения на модулите в СофтУни, се научих да програмирам, защото преди това си нямах и представа какво е това.
Също така ми помогнаха да се науча как да създавам уеб приложения, а освен това, благодарение на екипните проекти, се подготвих доста добре да работя с други програмисти като екип, което е може би най-важната част от живота на програмиста. Не на последно място, благодарение на екипните и индивидуалните проекти, по време на обучението ми в СофтУни, успях по-лесно да си намеря първата работа като програмист.
С какво е изпълнен денят на IT специалиста?
Денят ми започва с обичайната "стенд ъп" среща или както му викаме ние "дейли". На тази среща всеки от екипа има възможност да разкаже по какво е работил предния ден, дали е срещнал някакви проблеми и ако е, дали има човек от екипа, който може да му помогне с конкретния проблем.
След "дейлито" се залавяме за работа, като повечето пъти това включва планиране как да подходим най-добре към проблемите, които имаме за деня, къде и как да добавим новия код, защото проблемите могат да бъдат решени по много начини. Но ние се опитваме да ги решаваме максимално ефективно от гледна точка на четимост и преизползваемост на кода.
Когато проблемът е накоден и готов, обикновено правим така наречения "дев тестинг", тоест ние като програмисти го тестваме и, ако всичко е наред, го пускаме напред за ревю (ревюто представлява проверка на кода от останалите членове на екипа) и най-накрая го пускаме към QA екипа, за да валидира, че логиката която сме добавили се държи както трябва.
Коя е най-предизвикателната част от работата ти?
Определено най-предизвикателната част от работата на програмиста е това, че постоянно има какво ново да научиш. Дали ще бъда нова технология, която навлиза с голяма сила на сцената, или ще подобрява знанията си в дадена област (архитектура на проектите, умения за решаване на проблеми и т.н.), процесът на учене в тази сфера е постоянен, затова е важно да обичаш да учиш нови работи, както и да приемаш професията си, освен като такава, но и като хоби. Ако програмирането не ти доставя удоволствие, много трудно ще успееш да се задържиш в крак с технологиите.
Коя е най-удовлетворяващата част от работата ти?
Най-много ме удовлетворя в работата ми това, което ме удовлетворяваше и като студент в СофтУни, а именно – да срещна проблем, който нямам идея как да реша в началото, и постепенно с анализиране и проучване на проблема, да успея да го разреша. Това е тръпката, която ме движи напред в програмирането.
Сподели ни за постижение, с което истински се гордееш!
В професионален план най-много се гордея (поне засега) с един доста голям React проект, който беше станал изключително бавен, почти неизползваем на мобилни устройства, и който, за около 2 месеца, почти сам успях да рефактурирам така, че да стане в пъти по-бърз и използваем на мобилни устройства.
Какви качества притежава добрият IT специалист?
Добрият IT специалист, според мен, на първо място трябва да обича професията си, да иска да се движи напред и всеки ден да е по-добър от предходния. Освен това трябва да харесва да работи в екип, защото много често се налага да обменяме идеи и решения помежду си като екип, за общото благо.
Техническите умения според мен са по-скоро на заден план, защото те се научават с времето, но личностните качества, които изброих по-горе, са двигателят, който движи добрия IT специалист напред.
Какъв практически съвет ще отправиш към всички младши специалисти?
Според мен, най-важният съвет, който мога да дам на всеки младши специалист, е, когато срещне проблем, който не може да разреши, да не бърза да пита по-старшите членове на екипа за помощ, а да порови сам, да помисли, да опита няколко варианта и едва тогава, ако все още няма идея как да подходи към проблема, да поиска помощ.
Най-ефективният начин да научиш нещо е да си "изцапаш ръцете", дори и да не успееш да решиш проблема сам. Докато си опитвал, ще научиш много ценни уроци и накрая, когато помощта дойде, ще си в състояние да разбереш по-добре решението, което старшият член на екипа ти предлага.
---
Други истории на реализирали се експерти, които повдигат завесата на IT сферата, ще откриеш в блога ни. Ако и ти искаш да се наредиш до тях, не се колебай да станеш част от цялостната пътека по Софтуерно инженерство на SoftUni и се запиши за безплатния курс Programming Basics. А ако си наш курсист и имаш собствени съвети, които да споделиш с бъдещите си колеги, непременно ни пиши на content@softuni.bg!